Ou itreg sau jumate???

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Ou itreg sau jumate???

Mesaj de Sorin Ionescu »

Cine a incercat sa foloseasca la prepararea boilesului doar albusul sau doar galbenusul de ou si care au fost rezultatele???
Care leaga mai bine??
Care contine mai multa proteina?
Care e mai bun pt boiles??
Am incercat si eu si am observat ca bilele facute doar cu galbenus nu se strica in timp si atat cele fierte cat si cele nefierte au o solubilitate mai mare decat cele facute cu albus sau cu oul intreg.

PS.Astept pareri si sugestii..sunt si eu la inceput si vreau sa adun cat mai multe informatii despre acesta misterioasa momeala..boilesul...!!!
Campion National 2011

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Mesaj de Sorin Ionescu »

Hai ma fratilor chiar toti ati folosit ouale intregi...nu a avut nimeni curiozitatea sa incerce ceva si in privinta asta???ca in privinta de arome si mixuri sunt mii de teste facute....chiar asa oul a fost pus dupa reteta de toata lumea???
Da-ti din top...nu va sfiiti..!!!!
Campion National 2011

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Mesaj de Sorin Ionescu »

Din pacate vad ca majoritatea dati mai multa atentie barfelor decat pescuitului si nadei sau poate am pos o intrebare banala pentru calibrul vostru..ok.imi cer scuze..!!!!
Campion National 2011

cimpoieru razvan
Mesaje: 80
Membru din: Sâm Sep 27, 2008 10:30

Mesaj de cimpoieru razvan »

eu folosesc oul cu tot cu coaja, daca te ajuta la ceva. la solubile, este mult mai bine, se dizolva mai repede.
dar ce intrebi tu nu stiu daca face cineva, deci nu are rost sa te inervezi, tinere Sorin ! :D

luka
Mesaje: 76
Membru din: Joi Sep 22, 2005 19:59

Mesaj de luka »

Am sa-ti raspund eu ca vad multa nervozitate din partea ta.Albusul de ou este substanta care are cel mai ridicat procent de proteine iar galbenusul contine foarte multe vitamine,minerale si......atentie unele substante toxice(nu ma intreba care sunt alea ca nu le stiu dar banuiesc ca sunt in functie de ce mananca ciufulita)Ouale se folosesc in principiu ca la prajituri pt.a lega .daca ai folosi numai albusul ai avea probleme si cu legatul si cu textura boillesului(ar fi foarte afanate si cu multe bule de aer prin ele-urat).atunci cand faci solubile nu vad ce rost mai are sa folosesti oua cand ai lapele de porumb care pe langa calitatile nutritive(uneori-depinde de unde il ai)are si propietatea de a lega bilele-practic solubilitatea bilelor o da procentul de lapte de porumb pe care ai bagat-o in bile(banuiesc ca stii ca se amesteca cu apa ).Chestia cu folositul oualelor cu tot cu coaja......asta se facea acum cativa ani.Acum exista in magazinele de specialitate un amestec de scoici pisate care se numeste Oister care dau bilelor pe langa granulatie si o greutate mai mare.Razvan Dobrescu
SI maine este o zi

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sorine, tu faci niste boiliesuri foarte bune, dupa niste retete consacrate. Oare de ce simti nevoia sa te complici ? :roll:
Stai sa castigi un concurs cu bilele tale si apoi o sa vezi ca nu o sa mai pui asa intrebari... :D
Fir intins la Tancabesti si aratale tuturor de ce esti in stare !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Mesaj de Sorin Ionescu »

Intradevar despre reteta folosita de mine nu sunt prea multe de spus ca o stie toata lumea doar ca fiecare poate face mici modificari in functie de anumiti factori....
La Tancabesti bilele au mers f bine dar din pacate avicola 4 a fost mult prea intesata de fire si inaintas.....a fost frustrant si deprimant...din aproximativ 40 de prezentari sa dai afara 8-10 pesti e greu de digerat....
La inceput am gasit un culuar in dreapta unde am punctat dar din pacate nu era tocmai in fata mea si pentru a nu creea discutii am fost nevoit sa renunt la el... In fata mea aveam prezentare dupa prezentare dar din toate nu am reusit sa dau nici un peste afara(a treia zii de concurs mi-au intrat pe o singura lanseta intr-un interval de 2ua ore 5 bucati pe care le-am parcat consecutiv...la unele cand dadeam teapa era direct butucul iar altele au fost driluri de maxim 5 metri pana ajungeam in reteaua de fire..!!!
In stanga aveam liber dar din pacate ne intra 1-2 pesti la 24 de ore care nu depaseau 5-6 kg cu care punctam.
Cam asta a fost boilesmania...un loc mai bun decat ma asteptam dar imbaxit de fire.....!!!!!

Numai bine si fir intins tuturor..!!!!
Campion National 2011

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”