Pareri pro si contra bile rady made

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Pareri pro si contra bile rady made

Mesaj de mihasca_doru »

Buna seara grup. Vreau sa dezbat un subiect tabu....ca cativa ani incerc sa imi fac singur boilies-urile din cauza ca nu am incredere in boiliesurile rady made. Chiar nu am placere sa comand ingrediente in cantitati mari si sa-mi mucegaiasca, chiar nu am placere sa stau cate o zi intreaga sa-mi rulez 10-15 kg de bile si seara sa cad lat de oboseala, chiar nu am placere sa imput toata casa cu mirosuri "imbietoare" etc. Si nici in privinta banilor nu castig foarte mult pt ca dupa ce trec prin toate aceste "chinuri" kg de bile ajunge la 40-50 de lei, deci nici financiar nu castig foarte mult! Sa nu mai vorbim ca daca se mai si strica anunite ingrediente si tre sa le comand din nou ies poate mai scump. Dar.....STIU 100% CA BOILIESURILE CARE LE ARUNC IN APA SUNT DE CEA MAI BUNA CALITATE SI AM INCREDERE 100 % in ele! Intrebare mea pt voi ar fi: merita tot efortul asta? Pentru ca eu am inceput sa-mi fac singur bilele cand am auzit ca in atelierele producatorilor de nada din romania stau stive si stive de pesmet care probabil era folosit pentru "lungirea" mixurilor pentru un profit cat mai mare..aparea un model de bila care prindea foarte bine si era cumparat frenetic de pescari si dupa un timp isi schimba culoarea, aspectul, cam tot se schimba, chiar si capturile cam scadeau...etc.Ideea principala ar fi cum asi putea eu sa am incredere intr-o bila redy made cand eu nu vad ce contine, "ca e secret", reteta e secreta, cum asi pute sa cred ca acel mix nu contine numai ingrediente ieftine si proaste si acel mix nu e lungit cu 50% pesmet.astept si parerile voastre si eu promit ca daca voi vedea niste pareri concludente si logice eu RENUNT DEFINITIV SA-MI FAC SINGUR BILELE....va multumesc
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri pro si contra bile rady made

Mesaj de pescarusull »

Acum cateva zile am vazut varianta de bile cu gris colorat.
Acum apare varianta de bile cu pesmet.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: Pareri pro si contra bile rady made

Mesaj de mihasca_doru »

Treaba cu pesmetul am zis-o din capul locului CA AM AUZIT....nu inseamna ca e si adevarat!!!eu nu am vazut nu vreau sa intelegeti gresit.... :D !
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Pareri pro si contra bile rady made

Mesaj de Razvan Chirita »

In urmatoarele bile ready made am incredere 100 % sa le iau pe orice balta: Belachan, Meat&Fish si Hot Fish de la Select Baits, Extasy, Magnum si Frankfurter de la 4carp, si Source de la Dynamite Baits. Daca nu vrei sa ramai cu fractii din ingedientele folosite, care sa se strice in timp, ia-ti Handy Pack-uri care se gasesc la pret bun la inceput de sezon. Daca nu vrei tot deranjul acasa cu rularea bilelor, vezi ca sunt producatori autohtoni care ofera si servicii de rulare bile, totul e sa te duci cu minim 10 Kg mix la ei. Parerea mea ca nu se merita deranjul cu rularea bilelor acasa, decat daca folosesti minim 50 Kg de bile intr-un sezon.

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri pro si contra bile rady made

Mesaj de Adrian B »

Iti faci propriul mix / propriile boiliesuri mai ales pentru a tine niste niste costuri sub control. Dar aceste costuri se tin sub control cu alte ,,costuri’’: muncesti sa combini ingrediente, muncesti sa rulezi mixul, muncesti sa faci curat, muncesti sa citesti multa informatie pana cand intelegi, cel putin la nivel teoretic, ce face fiecare ingredient si ce rol joaca in mix, muncesti sa testezi, sa testezi, sa testezi si asta poate lua ani de zile. Nu mai vorbesc ca daca nu le usuci bine si daca nu le depozitezi corespunzator, mucegaiesc.
De asemenea, marele avantaj cand iti faci boiliesuri de la zero este ca iti poti personaliza boiliesurile in functie de lacul pe care pescuiesti, de pestii vizati, de timpul pe care il aloci pescuitului, etc.

Personal, 40-50 lei cat spui ca te costa pe tine mi se pare foarte mult. Plus munca.

Boiliesurile readymade sunt si ele o varianta foarte buna mai ales ca: nu muncesti la ele, au consevrant si le poti depozita usor fara sa mucegaiasca, nu ramai cu fractii de ingrediente si, mai ales, prind peste!!! Producatorii de nada, evident, vor sa-si tina costurile sub control – si multi comanda ingrediente in cantitati foarte mari pentru a obtine reduceri substantiale – dar sunt mai ales interesati ca boiliesul sa prinda peste. Prosteala merge odata sau de doua ori. Producatorii seriosi, din Romania sau din afara, fac tot ce pot sa ofere ce pot mai bun in aceasta materie si sa-si fidelizeze clientii. Rezultatele se vad in lista de capturi la acel boilies sau in competitii.

Parerea mea personala este sa-ti faci singur boiliesuri daca iti mergi intr-un cost total de 25 lei. La 45-50 lei iti poti cumpara boiliesuri in punga gata facute foarte bune.
Catch and Release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”