pareri?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Babu
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2015 14:33

pareri?

Mesaj de Babu »

Va salut cu respect pe toti impatimitii acestui hobby!Sunt nou pe acest forum si incepator in rularea bilelor,defapt as putea spune ca ma aflu chiar in fata primei mele "fabricari"de bile si v-as ruga sa imi impartasiti parerea voastra despre o reteta pe care am luat-o de pe net..,daca proportiile sunt ok,daca ar trebui ceva scos sau adaugat si sa imi spune-ti va rog cam cate oua ar trebui sa folosesc la aceasta reteta.Precizez ca bilele urmeaza sa le folosesc intr-o partida de 72 de ore pe o balta unde crapul este super familiarizat cu boilesurile.Astept parerile voastre si va multumesc anticipat!
125 gr Faina de soia - 1,6 RON
125 gr Faina de lupin - 0,75 RON
175 gr Gris - 0,85 RON
150 gr Faina de porumb - 0,45 RON
250 gr Faina LT94 - 3,6 RON
50 gr Robin Red - 3,25 RON
75 gr Kelp - 2 RON
50 gr Belachan - 5 RON

Aroma: Monster Crab
Indulcitor sau 5 lingurite de sare
2 ml emulsifiant
3 lingurite de ulei de somon
1 lingurita de Betaina(diluata in 10 ml de apa)

Babu
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2015 14:33

Re: pareri?

Mesaj de Babu »

help?!

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: pareri?

Mesaj de szucs lorand »

Salut.eu spun ca poti pune soia mai putin ca si lupin mai putin si msi sunt cateva ingrediente care se pot folosi mai putin si poti pune si fpp sau faina de alune,clo,wpc,crill,ficat.sper ca ti-am fost de ajutor.partea lichida sa fie cam 100ml/kg.oul cam 6-7/kg

Babu
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2015 14:33

Re: pareri?

Mesaj de Babu »

szucs lorand scrie:Salut.eu spun ca poti pune soia mai putin ca si lupin mai putin si msi sunt cateva ingrediente care se pot folosi mai putin si poti pune si fpp sau faina de alune,clo,wpc,crill,ficat.sper ca ti-am fost de ajutor.partea lichida sa fie cam 100ml/kg.oul cam 6-7/kg
Salut Lori si multumesc de ajutor!Dupa cum spuneam este prima mea rulare de bile si ti-as fi si mai recunoscator daca mi-ai spune cate grame ar trebui sa scad la unele ingrediente si cu cate grame sa vina celelalte!Multumesc si astept raspunsul tau..precum si alte parerri sunt binevenite!

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: pareri?

Mesaj de szucs lorand »

In loc de faina de porumb as pune clo,in loc de gris as pune faina de alune tigrata.poti lasa gris dar nu atata eu zic ca 5% ajunge.clo se pune cam 10% faina de alune tot atat,wpc pui in functie de restul ingredientelor dar eu spun ca intre 5-10% e bine crill poti baga 5%,ficat la fel.daca ai timp uitate pe youtube la george in emisiunea totul drspre pescuit acolo el explica clar lucrurile.de acolo poti ss iti faci o idee ce ingredient ce rol are si dupa aia poti jongla.o seara buna.daca te mai pot ajuta cu mare placere.

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: pareri?

Mesaj de szucs lorand »

Serios despre pescuit asa gasesti pe net.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: pareri?

Mesaj de petre iulian »

Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Babu
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2015 14:33

Re: pareri?

Mesaj de Babu »

Va multumesc pt sfaturi,intradevar filmul chiar e interesant si pe intelesul tuturor.O singura intrebare as mai avea..cam cat iese costul final per kg de boilies?..ma refer la boiliesul facut in reportajul filmat.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: pareri?

Mesaj de Andrei91 »

Unde ai gasit faina de lup la pretul asta??

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: pareri?

Mesaj de gabi1 »

Andrei91 scrie:Unde ai gasit faina de lup la pretul asta??
Unde ai vazut faina de lup?! Poate faina de lupin, care este o alterntiva la soia. :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”