Pastrare solubile

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Pastrare solubile

Mesaj de mircea62 »

La racoare e f.bine, nu trebuiesc congelate.
Mircea B.

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pastrare solubile

Mesaj de Hert »

acelasi principiu se aplica toate boiliesurile, indiferent de tipul lor?
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pastrare solubile

Mesaj de Cristi Matei »

bilele tari care sunt proaspete pot fi congelate, dar cu recomandarea ca la decongelare sa fie rehidratate.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pastrare solubile

Mesaj de cornelserbu »

Cristi Matei scrie:bilele tari care sunt proaspete pot fi congelate, dar cu recomandarea ca la decongelare sa fie rehidratate.
cristi, nu inteleg recomandarea asta ?!?...bile tari proaspete inseamna bile nedeshidratate, iar apa din ele prin congelare ingheata nu se pierde

chia acum doua zile am scos din congelator o punga cu bile si erau foarte...ude :D
nu stiu unde ai auzit tu ca trebuiesc rehidratate, fiindca din experienta in niciun caz :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Shumu
Mesaje: 34
Membru din: Mar Sep 01, 2009 9:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pastrare solubile

Mesaj de Shumu »

Daca preferi sa le pui la pastrare prin metoda uscarii , atunci cand vrei sa le folosesti trebuiesc rehidratate altfel vor fi tari ca pietrele si isi pierd din gradul de digerabilitate, lucru valabil pentru orice mancare deshidratata, pentru orice fiinta. In plus,uscate fiind, vor absorbi foarte usor mirosul de mal din balta,de plante moarte, radacini putrede si poate sperai sa pescuiesti pe un pat de nada cu aroma de Squid si Capsuni(de exemplu).
Daca vrei sa le pastrezi ca atare in galetusele sau pungile in care le ai achizitionat, pe o perioada mai lunga, nu te baza asa de mult de conservant. Tine-le la umbra(intuneric), la o temperatura constanta, (racoroasa) ca sa nu ai surprize cu mucegaiul. Iar pe balta fereste -le pe cat posibil de razele soarelui sa nu faca condens si mai departe mucegai.
Bilele dipuite le pastrezi cel mai usor, eu le tin in frigider ca nu ocupa asa de mult spatiu si le mai agit recipientul din cand in cand .
Costin Somodea (Moshmo)

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Pastrare solubile

Mesaj de mircea62 »

Bilele (si nu numai) prin congelare se dezhidrateaza! De aceea se recomanda sa se puna la congelat in pungi in care s-au pus cateva picaturi de aroma, nButiric, ... etc ca sa fie absorbite de bile dupa decongelare.
Mircea B.

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pastrare solubile

Mesaj de Cristi Matei »

cornelserbu scrie:
Cristi Matei scrie:bilele tari care sunt proaspete pot fi congelate, dar cu recomandarea ca la decongelare sa fie rehidratate.
cristi, nu inteleg recomandarea asta ?!?...bile tari proaspete inseamna bile nedeshidratate, iar apa din ele prin congelare ingheata nu se pierde

chia acum doua zile am scos din congelator o punga cu bile si erau foarte...ude :D
nu stiu unde ai auzit tu ca trebuiesc rehidratate, fiindca din experienta in niciun caz :D
sau lasa... nu am chef :lol:

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pastrare solubile

Mesaj de cornelserbu »

mircea62 scrie:Bilele (si nu numai) prin congelare se dezhidrateaza! De aceea se recomanda sa se puna la congelat in pungi in care s-au pus cateva picaturi de aroma, nButiric, ... etc ca sa fie absorbite de bile dupa decongelare.
mda...apa se evapora...apropo, cate boilisuri ai congelat pe bune nu pe net :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pastrare solubile

Mesaj de Florin Pata »

mda...apa se evapora...apropo, cate boilisuri ai congelat pe bune nu pe net :lol:[/quote]

D-le Serbu,cred ca aveti frigiderul defect !!! :D

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pastrare solubile

Mesaj de Cristi Matei »

are functie de inghet fara deshidratare. :lol: sanatate maxima nea Cornele.
mai glumim si noi, da' asa este!!! :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”