Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Indre Ovidiu
Mesaje: 125
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 16:26
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de Indre Ovidiu »

Buna ziua tuturor pescarilor de pretutindeni!Am decis sa deschid acest subiect pentru ca sincer as dorii sa vad ca din atatia producatori de bile care vor face si niste partide adevarate pe lacuri salbatice...cu mai putin peste sau cu pesti care nu au mai dat de boiles!Parera mea ca se face reclama la bila x sau y doar pe lacuri suprapopulate ,lacuri de care nu toata lumea are parte!!Astept si parerile voastre,poate mai sunt printre noi pescari carora le place pe lacuri salbatice acolo unde prinderea unui crap de 20+ iti ofera un drill de neuitat!
Nume utilizator schimbat din indre1988

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de bogdan5 »

Nedumerirea ta este legata de calitatea bilelor sau de strategie?
Lacurile salbatice, inclusiv balastierele, au un specific aparte(densitate, adancimi variate,structuri) comparativ cu carpodroamele, in consecinta au si un alt grad de dificultate. Daca ai incercat o nada si nu a dat rezultatele la care te asteptai, verifica, este foarte posibil ca problema sa tina de loc si nu de nada.
Nu exista bile infailibile si nici balti salbatice unde sa nu se prinda cu bile, ca se numesc x sau y nu este relevant. In principiu boiliesurile pe baza de fainuri de peste ar fi cele mai eficiente.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de ionut72 »

poate mai sunt printre noi pescari carora le place pe lacuri salbatice acolo unde prinderea unui crap de 20+ iti ofera un drill de neuitat!
Pai sunt, dar, raportat la ceilalti (care din diferite motive - cel mai des intalnit fiind timpul - prefera carpodromurile), sunt mult mai putini. Un producator de nada are ca scop vanzarea de nada si profitul, nu educatia clientilor. Iar promovarea unei nade se face pe balti unde crapii se stie ca exista si se si prind, nu in locuri unde e posibil sa astepti si saptamani pana sa vezi unul.

Un film/material despre prinderea de peste pe un lac salbatic ar insemna, de fapt, promovarea lacului respectiv, nu a unei nade anume! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1176
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de Marian Cosereanu »

Mai exista lacuri salbatice (ne concesionate) si cu peste in Romania?
Nu sunt producator de boilies dar am reteta mea personala care pe Dunare si in Delta a prins crapi si de 22 kg.
Ca mine sunt multi pescari dar problema este taxa de a pescuii pe balti, o partida de pescuit C&R de o saptamana TAXA te costa minim in jur de 400-500 lei plus restul. As face o partida de pescuit pe o balta salbatica unde este valabil permisul A.N.P.A si sa stiu ca sunt cativa crapi de 20+, nu cred ca mai exista asa ceva in Romania si de aceea aleg Dunarea si Delta Dunarii.
Nume utilizator schimbat din gazaru

Indre Ovidiu
Mesaje: 125
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 16:26
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de Indre Ovidiu »

Da!!Poat e am fost inteles gresit,nu am nici o problema cu nici un producator de nada,chiar sunt multumit cu nada pe care o folosesc.Eu am vrut sa zic ca apar producatorii astia de nada ca ciupercile...de pe o zi pe alta,fac si ei cateva teste pe capodroame si gata...bila minune,cand stim foarte bine ca pe capodroame poti prinde si cu bile de 25 de ron!!!
Nume utilizator schimbat din indre1988

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de ionut72 »

Deci, pana a urma, ai o problema cu "producatorii de bile care apar peste noapte". Crezi sau nu, acest fenomen e benefic carpfhisingului din Romania.

Nu, nu exista boiliesul minune!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ady3ro
Mesaje: 133
Membru din: Mie Oct 20, 2010 15:48
Puncte: 0
Localitate: Alesd (BH)
Contact:

Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de ady3ro »

indre1988 scrie:Da!!Poat e am fost inteles gresit,nu am nici o problema cu nici un producator de nada,chiar sunt multumit cu nada pe care o folosesc.Eu am vrut sa zic ca apar producatorii astia de nada ca ciupercile...de pe o zi pe alta,fac si ei cateva teste pe capodroame si gata...bila minune,cand stim foarte bine ca pe capodroame poti prinde si cu bile de 25 de ron!!!
Bun, se poate sa fi fost înțeles greșit, dar atunci reformulează întrebarea. De fapt ce ai fi vrut tu sa afli când ai deschis acest topic?

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
Nu bei, nu prinzi!

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de vasea »

Cu privire la subiectul topicului e fara indoiala ca se poate prinde peste in ape salbatice cu boilies daca ai rabdare sa astepti 2 3 zile si cauti un loc bun, atata timp cat boiliesurile bune prind pesti pe Prut, Dunare, Delta e clar, dar e greu sa spui care boilies e mai bun sau care nu in functie de producator. Off topic la vara am de gand sa pescuiesc cu bile pe cateva baraje mari din jurul Iasului care nu sunt tocmai salbatice pentru ca sunt "administrate" si "pazite" dar peste mai este sub apa si este destul de salbaticit , majoritatea pescarilor pescuiesc acolo la ce "cade" putin sant cei care isi bat capul cu adevarat iar cei care pescuiesc la bile si mai putini, dar bilele ieftine pentru delta de la senzor mi.au dat idei, ca pana acum nu imi permiteam 5, 6 kg de bile pe partida.

Indre Ovidiu
Mesaje: 125
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 16:26
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de Indre Ovidiu »

Salut Ady3ro!Cu acest topic am vrut sa ma lamuresc cum e cu acesti producatori de boilesuri care fac cateva teste si ies pe piata prea rapid!!Eu as vrea sa vad la un produs rezultate si pe lacuri cu populatie mare de peste ..dar as dori sa vad teste si pe ape salbatice sau lacuri cu peste mai putin ptr ca nu toata lumea are acces la lacuri gen Moara Vlasiei sau Tancabesi!Sunt pescari carora le place sa pescuiasca pe lacuri salbatice ...
Nume utilizator schimbat din indre1988

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Pescuit pe lacuri salbatice la boiles!?!?!

Mesaj de gabi1 »

Invata sa localizezi pestele, ceva strategie si renunta la cliseele care mai mult ametesc decat lamuresc.
Nu exista bila care prinde pe carpodroame sa nu prinda si pe ape salbatice/libere. De la chestii d'astea raman copiii cu buricul netaiat.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”