PH

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PH

Mesaj de Daniel D »

cipibm scrie:Am o intrebare pentru Andrei Vladeanu visavis de articolul despre PH din ultimul numar AVP:parerea ta este ca doar aromele sant cele care determina semnalul chimic final al unei nade?Nu ar trebui oare tinut cont si de PH-ul celorlalte lichide si elemente solubile care intra in compozitia bilei?Sant sigur ca daca amesteci doua arome(de ex. cele propuse de tine)si obti valoarea "optima" a PH-ului,dupa ce adaugi celelalte lichide ,ouale,mixul,etc.bilele nu vor mai avea acel PH pe care ai contat.
Exista vre-un link catre acest articol ? Din pacate nu am cumparat revista.....si tare mi-ar place sa-l citesc
Nume utilizator schimbat din Dani D

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PH

Mesaj de Bogdan Dragan »

..

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: PH

Mesaj de Sorin Ionescu »

Ph-ul bilelor tre' sa fie putin diferit,foarte diferit,sau identic cu cel al apei pentru a avea un boiles cele mai bune performante pe un anume lac??
Pe toate lacurile merge teoria asta??
Care e cel mai prinzator Ph pe urmatoarele lacuri:
Tancabesti.........ph?
Sarulesti............ph?
Hobaia...............ph?
Moara...............ph?
Lates................ph?
Care este ph fiecarui lac dintre cele enumerate mai sus?
De ce nu putem regla ph-ul bilelor din alte substante in afara de arome sa folosim de ex doar solventul aromei caci el modifica ph-ul nu??
Stiu unele persoane care acu' catva ani radeau cu lacrimi despre subiectul asta.. Acum vad ca lucrurile sunt putin mai serioase si nu pot decat sa ma bucur..!!!

Va multumesc anticipat tuturor celor ce-mi veti raspunde serios la intrebarile mele..!!!
Campion National 2011

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: PH

Mesaj de gabisandu »

Lates PH = 6,3

VladTepes
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 27, 2009 8:51

Re: PH

Mesaj de VladTepes »

ma bag si io cu o intrebare, Ph-ul pe acelasi lac nu ii diferit la fund unde sunt multe chesti in descompunere fatza de suprafata apei?

Avatar utilizator
ReMuS
Mesaje: 181
Membru din: Vin Apr 18, 2008 23:30
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: PH

Mesaj de ReMuS »

gabisandu scrie:Lates PH = 6,3
Phul apei este de 6,3 sau al bilei la care ai avut cele mai bune rezultate?
Remus Lenghel

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: PH

Mesaj de obssesion carp »

buna seara
Din cate stiu eu PH unei ape se efectueaza in proba de apa recoltata de la 1m adincime si nici decum pe pe fundul lacului pt ca acolo sunt materii organice in descompunere sau ceva de genul, iar in lacurile cu adancimi mai mari de 5m situatia se schimba pt ca proba de apa se ia de la o alta adancime si doar intre anumite ore cand se considera ca activitatea florei microbiene sau biocenozei este la maxim. Sper ca nu m-am exprimat gresit, iar in cazul in care proba de apa nu este testata imediat trebuie pastrata la frig pana la testarea ei.Marea mea nedumerire este totusi cat difera ph corect testat din pct de veder stintific cu cel de pe fundul lacului acolo unde ne plasam noi nada?poate ne spune cineva despre aceasta diferenta intre fundul lacului si partea de suprafata si cum am putea interpreta noi acest ph pt bilele noastre.
Exemplu: Lates 6.3(presupunem ca proba afost recoltata ca la carte la 1m adancime)
? PH (fundul apei)
?PH bila noastra
sau poate acesta este smecheria la fundul apei nu exista un ph sau ph este neutru datorita egalizarii "chestiilor" si noi punem o bila pe substrat cu un ph asemanator ph normal al apei sau o bila cu un ph in contrast cu ph apei , mult mai mic sau mult mai mare .

ar fi interesant sa primim un raspuns cat se poate de stintific dar pe intelesul nostru caresa ne lumineze "bilele"
scuze daca am gresit cumva termenii despecialitate.

SALUTARE TUTUROR
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: PH

Mesaj de obssesion carp »

POATE ne ajuta cu un raspuns unul dinre cei doi " V'' AI FORUMULUI.
MULTUMIM ANTICIPAT si astept cu nerabdare sa citesc raspunsul vostru.
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PH

Mesaj de Vladut Mateianu »

Daca as sti cine esti poate ti-as raspunde si eu...dar intrebarile tale tendentioase, precum si ip-ul ma fac sa ma gandesc la o persoana draga.... :wink: :evil:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: PH

Mesaj de obssesion carp »

buna dimineata tuturor
Mister VLADUT MATEANU ma numesc Razvan Catuna sunt din Cluj-Napoca si binenteles ca numele nu i-ti spune nimc ca si ip-ul dealtfel, sunt pescar sportiv de un an doar,daca voi putea voi si concura de acum incolo.DAR IMPORTANT PT MINE ESTE CRAPUL!!!! sunt obsedat de pescuitul la crap si nu vad nimic tendentios in intrebarile mele,dar poate oi fi mai prost si nu-mi dau seama si te rog sa ma scuzi.Ultimul lucru care ma intereseaza pe acest forum este lupta pe care o duceti voi cu altii de pe acest forum cu privire la tot felul de" chestii" care din pacate ne face pe noi cei din Ardeal sa ramanem dezgustati si sa privim cu scepticism cam tot ce se intimpla in ale pescuitului in aceea parte "mirifica" a tarii.NU NE INTERESEAZA VLADUT SIMPATIILE TALE SAU ANTIPATIILE TALE,NE INTERESEAZA EXPERIENTA TA DE PESCAR DE COMPETITIE,perfect valabil si pt VLADEANU,DACA VOI CA SI MODERATORI SI PESCARI DE VALOARE(fara sa va laud aiurea)nu ne raspundeti la postari atunci cine?
RASPUNSUL TAU LA RUGAMINTEA MEA NU I-TI FACE CINSTE VLADUT pt ca ,intradevar pot fi altcineva decat cel descris dar uite ca e cineva care nu are nimc de a face cu 'O PERSOANA DRAGA'.
nu am intrat pe forum nici sa va ridic produsele in slavi dar nici sa le critic,departe de mine acest gand!!!!!!!!!
Acestea fiind spuse asuma-ti acest rol de moderator din forum si da mai departe din ce stii(si stii multe nu gluma) si scuze daca am fost cam acid.

PSastept cu nerabdare rspns.tau la postarea mea,spune-ne te rog totul despre ph lacului
si promit ca daca voi descoperi vreodata BILA suprema nu voi merge la competitiile la care vei participa si tu :lol: :lol: :lol:
pss si daca as avea multi bani ma-s gandii de trei ori sa particip la un concurs in sud avand in vedere cate tampenii sau intamplat pe la competiile din sud DIN PACATE.
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”