PH

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

PH

Mesaj de cipibm »

Am o intrebare pentru Andrei Vladeanu visavis de articolul despre PH din ultimul numar AVP:parerea ta este ca doar aromele sant cele care determina semnalul chimic final al unei nade?Nu ar trebui oare tinut cont si de PH-ul celorlalte lichide si elemente solubile care intra in compozitia bilei?Sant sigur ca daca amesteci doua arome(de ex. cele propuse de tine)si obti valoarea "optima" a PH-ului,dupa ce adaugi celelalte lichide ,ouale,mixul,etc.bilele nu vor mai avea acel PH pe care ai contat.

dinu

Re: PH

Mesaj de dinu »

vladeanu este ocupat cu tancabestiul, aceasta intrebare poate fi pusa si altor pescari!!!!! ceia ce ai spus tu este perfect,esti patiser cipibm ?????

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PH

Mesaj de andrei vladeanu »

cipibm scrie:Am o intrebare pentru Andrei Vladeanu visavis de articolul despre PH din ultimul numar AVP:parerea ta este ca doar aromele sant cele care determina semnalul chimic final al unei nade?Nu ar trebui oare tinut cont si de PH-ul celorlalte lichide si elemente solubile care intra in compozitia bilei?Sant sigur ca daca amesteci doua arome(de ex. cele propuse de tine)si obti valoarea "optima" a PH-ului,dupa ce adaugi celelalte lichide ,ouale,mixul,etc.bilele nu vor mai avea acel PH pe care ai contat.
daca iti faci bile "neutre", cu celelalte lichide nutritive, le dipuiesti cu aroma si le bagi la congelator, la decongelare aroma va intra foarte in bine in boiliesuri. pe urma, semnalul chimic este dat NUMAI de aroma.
The One Team

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: PH

Mesaj de cipibm »

Sa inteleg ca bilele sant o compozitie inerta si solventii aromelor ce le bagi la urma in ele (prin orice metoda),nu interactioneaza deloc cu componentele solubile introduse initial in bila?Eu m-as mai gandi inainte de a scrie "NUMAI".

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: PH

Mesaj de oanavictor »

andrei vladeanu scrie:
cipibm scrie:Am o intrebare pentru Andrei Vladeanu visavis de articolul despre PH din ultimul numar AVP:parerea ta este ca doar aromele sant cele care determina semnalul chimic final al unei nade?
daca iti faci bile "neutre", cu celelalte lichide nutritive, le dipuiesti cu aroma si le bagi la congelator, la decongelare aroma va intra foarte in bine in boiliesuri. pe urma, semnalul chimic este dat NUMAI de aroma.
Dar daca faci bile ''neutre'' si le bagi la congelator iar la decongelare pui aroma[ele]nu intra la fel de bine in boillies ?sau poate chiar mai bine :!: :idea:
De ce se pune aroma inainte si nu dupa ce le scoti de la congelator?
Oare este bine sa pui numai aroma sau si niste betaina .......robin-red .......csl :!: :!:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PH

Mesaj de andrei vladeanu »

cipibm scrie:Sa inteleg ca bilele sant o compozitie inerta si solventii aromelor ce le bagi la urma in ele (prin orice metoda),nu interactioneaza deloc cu componentele solubile introduse initial in bila?Eu m-as mai gandi inainte de a scrie "NUMAI".
evident, cipi, am gresit folosind cuvantul "numai". am vrut sa zic "in principal", "cel mai mult", etc.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PH

Mesaj de andrei vladeanu »

oanavictor scrie:
andrei vladeanu scrie:
cipibm scrie:Am o intrebare pentru Andrei Vladeanu visavis de articolul despre PH din ultimul numar AVP:parerea ta este ca doar aromele sant cele care determina semnalul chimic final al unei nade?
daca iti faci bile "neutre", cu celelalte lichide nutritive, le dipuiesti cu aroma si le bagi la congelator, la decongelare aroma va intra foarte in bine in boiliesuri. pe urma, semnalul chimic este dat NUMAI de aroma.
Dar daca faci bile ''neutre'' si le bagi la congelator iar la decongelare pui aroma[ele]nu intra la fel de bine in boillies ?sau poate chiar mai bine :!: :idea:
De ce se pune aroma inainte si nu dupa ce le scoti de la congelator?
Oare este bine sa pui numai aroma sau si niste betaina .......robin-red .......csl :!: :!:
http://www.aventurilapescuit.ro/articol ... prada.html
The One Team

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: PH

Mesaj de cipibm »

Am citit articolul acela, la fel ca si pe celelalte scrise de tine,recunosc ca de cele mai multe ori cu placere.Am impresia insa, ca esti cateodata orbit de prea multe mangaieri sa nu le zic perieri,saruturi in fund etc.si te ia valul.Esti maestru si in pescuit dar si la vorbe si sti sa o "scalzi" foarte bine.Raspunsul dat este exemplu.Daca aroma nu conteaza,pentru a obtine PH-ul final de ce sa nu punem in bile otet si bicarbonat,in proportii bine calculate,pentru a obtine un PH "slab acid".
Sper sa iei totul ca si pe o discutie constructiva .
Si inca ceva:la solubile cum faci?

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PH

Mesaj de andrei vladeanu »

nu e adevarat, cipi, nu vezi ca toata lumea da cu mine de pamant. de ani de zile. sunt obisnuit :D
nici macar vladut nu ma mai mangaie (perie)...

in fine, sa-ti raspund.
in conditiile articolului de mai sus, aroma este cea care transmite semnalul chimic (ph-ul)
la solubile, odata cu dizolvarea, semnalul chimic cel mai puternic este cel dat de aroma. nu de csl sau amino.
The One Team

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: PH

Mesaj de cipibm »

Andrei nu uita te rog ca pina la urma si csl si amino pot fi considerate "arome"(cu toate ca noi nu le asociem cu un miros cunoscut din lumea inconjuratoare:caracatita,banana, pruna, crab etc.),au un PH si sant, in general in cantitate mai mare decat lichidele pe care le numim noi arome.In concluzie cred ca totusi si aceste componente ca si multe altele pot influenta PH-ul final(mai ales la solubile).Pot sa iti dau perfecta dreptate in cazul porumbului de cauciuc care sper ca e perfect stabil in apa.
Ia te rog o bila sfarma-o bine si praful rezultat amesteca-l cu putina apa care sa aiba PH 7.Masoara pH-ul solutiei si ai sa te convingi ca nu o sa ai PH-ul pe care ai contat(poate doar din intamplare).

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”