PH

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: PH

Mesaj de RazvanG »

Imi permit sa-ti raspund si eu la ultimul tau pss.referitor la faptul ca nu ai veni in sudul tarii la concursuri.sa sti ca nicaieri in tara nu sunt concursuri la fel de valoroase ca aici.si nu vreau sa para ca noi cei din buc.suntem buricul pamantului,insa din fericire ptr noi aici sunt cele mai bune piste de concurs si automat cele mai valoroase concursuri.
spui ca esti obsedat de crap ca de altfel majoritatea dintre noi( :twisted: )iar experienta o poti acumula doar daca te intreci cu cei mai buni.acolo se vede adevarata valoare si daca perseverenta ta in acest sport a castigat valoare sau a stagnat.
deci....never say never ,te asteptam la concursuri :wink:
revenind la vladutz sau andrei,ai sa vezi ca se vorbeste foarte mult de clone si acum te voi intreba eu pe tine:ti-ar conveni sa vb.sau sa (dai din casa)unor necunoscuti sau unor neaveniti care nu doresc decat sa faca bascalie sau sa strice postarile celor care chiar doresc sa afle si sa inmagazineze cat mai multe cunostinte despre acest sport?
sau sa primesti un tel.a doua zi dupa ce vi de la peste si sa te intrebe respectivul care in prealabil nu s-a prezentat,cu ce ai prins ,la ce ai dat si cum?
raspunsul va fi cu sigurantza nu.
probabil ca o data cu venirea ta la concursuri in sud :wink: ,ai sa-i cunosti pe toti cei care sunt consacrati in acest sport si atunci ai sa vezi ca nu stau lucrurile chiar asha.
pescuitul la crap este un sport in care strategia ocupa un loc foarte important si acest mic secret este ceva ce nu il poti impartashi la prima strigare.
Este o parere personala care trebuie luata ca atare.
Cu stima Razvan Garcea
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PH

Mesaj de Vladut Mateianu »

Mda, ai dat un raspuns pe care nu ti-l pot contesta. Asa ca o sa incerc si eu sa-ti dau un raspuns, pe care nici tu sa nu-l poti contesta ! :D

Pe noi, ca pescari de crap, ne intereseaza ph-ul din zona substratului, nu cel din masa apei. Apoi, ptr a ne evidentia intr-un fel nada, trebuie ca aceasta sa aiba ph diferit de cel de referinta. Nu exista o regula universal valabila, uneori sunt preferate de crap momelile cu ph alcalin, altadata cele cu ph acid.PH-ul difera in functie de zona geografica: in regiunile granitice si forestiere, apa este in mod obisnuit mai acida, iar in cele cu sol calcaros este alcalina.Deci, ca concluzie, pe baltile de ses, ideal ar fi sa folosim momeli usor acide..... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: PH

Mesaj de obssesion carp »

BUNA SEARA SI VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.
Foarte corect si intru totul de acord cu ce ai scris RAZVAN GARCEA!raspunsul la intrebarile tale cred ca este usor de ghicit!in nici un caz nu putem sa-i introducem pe toti in aceeasi oala, si poate ve-ti reusi sa puneti o sita deasupra oalei si sa triati odata pt.todeauna continutul OALEI BA-TO VINA!!!!!!!!!

MISTER VLADUT am stiut ca vei fi un gentleman si i-mi vei raspunde la subiect si nu te-ai suparat pe mine.MERSI de raspuns si in nici un caz sa nu crezi ca am terminat cu ph aici,(cu intrebarile ) deoarece e clar: treaba cu ph e destul de complexa.
MULTUMIRI!!!
cu suma respectelor :wink: RAZVAN C.
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PH

Mesaj de Vladut Mateianu »

Termina te rog cu mister Vladut ! Putem discuta si daca renunti la aceste forme de adresare.... :wink:
Daca spui ca te-ai apucat de carpfishing de un an, sfatul meu ar fi sa te orientezi mai intai catre alte capitole din carpfishing, treaba cu ph-ul las-o mai cand vei avea o mai mare experienta ! :wink:

PS Sunt alte cateva lucruri mult mai importante....si interesante ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: PH

Mesaj de Zarguzon Adi »

Vladut Mateianu scrie:Mda, ai dat un raspuns pe care nu ti-l pot contesta. Asa ca o sa incerc si eu sa-ti dau un raspuns, pe care nici tu sa nu-l poti contesta ! :D

Pe noi, ca pescari de crap, ne intereseaza ph-ul din zona substratului, nu cel din masa apei. Apoi, ptr a ne evidentia intr-un fel nada, trebuie ca aceasta sa aiba ph diferit de cel de referinta. Nu exista o regula universal valabila, uneori sunt preferate de crap momelile cu ph alcalin, altadata cele cu ph acid.PH-ul difera in functie de zona geografica: in regiunile granitice si forestiere, apa este in mod obisnuit mai acida, iar in cele cu sol calcaros este alcalina.Deci, ca concluzie, pe baltile de ses, ideal ar fi sa folosim momeli usor acide..... :wink:
@Vladut Mateianu:intereasanta teorie asta "PH-ul difera in functie de zona geografica: in regiunile granitice si forestiere, apa este in mod obisnuit mai acida, iar in cele cu sol calcaros este alcalina" asta este diferenta dintre un pescar cu experienta si unul la inceput de drum.Astep cu interes noi informatii legate PH boilies.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PH

Mesaj de Vladut Mateianu »

@zarguzon
daca vrei sa strici si topicurile tehnice, sa sti ca s-ar putea sa ne despartim. :evil: Ori scri la subiect si in mod decent si constructiv, ori te abti si postezi doar la scandaluri...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

misu_sipanu
Mesaje: 36
Membru din: Mar Noi 03, 2009 14:01
Puncte: 0
Localitate: Eforie Nord

Re: PH

Mesaj de misu_sipanu »

Aoleu,va rog nu stricati si acest topic,daca se pot spune pereri,bune sau rele lasati ne pe noi cei care vrem sa cernem informatiile,sintem unii printre care si eu care sintem interesati numai pt.faptul ca noi vrem doar...sa pescuim,daca cer prea mult scz
CS.GREEN LAKE

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PH

Mesaj de andrei vladeanu »

misu_sipanu scrie:... sintem unii printre care si eu care sintem interesati numai pt.faptul ca noi vrem doar...sa pescuim,daca cer prea mult scz
pai te-ai aratat interesat si de "calitatea mea de om", despre care afirmi nonsalant (si fara teama de a da vreodata socoteala pt vorbele tale) ca "mi-a disparut".
in nici un caz nu faci parte din segmentul celor care vor "doar sa pescuiasca". parol.

p.s. ai grija ca te-ai referit la mine, insa nu ai dialogat cu mine pe respectivul de forum.
The One Team

misu_sipanu
Mesaje: 36
Membru din: Mar Noi 03, 2009 14:01
Puncte: 0
Localitate: Eforie Nord

Re: PH

Mesaj de misu_sipanu »

Te cred dar era cu totul alt topic,deja cred ca sint off topic,vad deja ca se face departajare pe site uri.Tocmai datorita faptului ca nu mai inteleg nimic,m am hotarit doar sa pescuiesc,parol :D
CS.GREEN LAKE

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PH

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cea mai buna alegere Misule ! :wink:
Sarbatori fericite !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”