Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

liviu_d
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iun 14, 2016 12:10

Re: Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de liviu_d »

Salutare.sunt un pescar incepator .de fapt am prins primul meu crap acum 3 saptamani.(un crap romanesc de 1.8 kg) precizez ca pescuiesc cu momitor si fir de par.Cum m-a prins si le mine microbul pescuitului cativa dintre prietenii mei mi au facut cadou o cutie de pop-puri de la dynamyte bates cele fluo.intrebarea mea este urmatoarea: dimensiunea lor este de 20 mm. As putea incerca o montura cu momitor si doar cu acest pop up pe fir? Sau este prea mare pop-upu?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Prea mare ptr baltile noastre clasice, ideal ar fi sa faci urmatoarea montura :

naditor (cu nada umeda gen Amix), forfac scurt de 5-6 cm, carlig nr 6 si pop-up de 10 mm ! Daca pui si saculet solubil ai sanse mari sa prinzi cam peste tot, unde mai este peste ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

liviu_d
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iun 14, 2016 12:10

Re: Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de liviu_d »

Mersi frumos.asa ma gandeam si eu ca e cam mare.eventual daca mai tai din pop up, il ciopartesc.Dar ma inteapa inima caci am vazut cat costa o cutie de dynamite. :D

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de Costin Tudora »

liviu_d scrie:Mersi frumos.asa ma gandeam si eu ca e cam mare.eventual daca mai tai din pop up, il ciopartesc.Dar ma inteapa inima caci am vazut cat costa o cutie de dynamite. :D
Taie, nu te zgarcii ca altfel nu faci treaba ! - sunt ok pop-up`urile dyanamite
Eu ma mai impac bine cu cele de le senzor si mg.
Eu cel putin la toate boilesurile pe care le folosesc "le decojesc" pare ca prinde mai bine la mine, aroma este eliberata mai repede cred si am impresia ca si crapii s-au saturat de perfect rotund si incearca alte forme :))
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de arsinel »

Folosesc popup-uri de albe și roși de la CC Moore aroma Northern Specials NS1+ care nu știu ce aroma au ,miros a guma turbo dar am prins foarte, foarte bine la ele.
Mai folosesc de la Dynamite -ananas cu banana - galbene și de la Solar -ananas tot galben.Toate în varianta de 10,12,14 sau 15mm.
Mai nou am cumpărat Aroma de la CC Moore de Frankurter, NS1, Monșer Crab și am făcut rost de popup-uri albe și roși de 12 și 14 mm blank la care le-am pus câte 3 picături dar nu mai găsesc la nimeni popup-uri fără aroma (albe,roși, galben) fără aroma la aceasta dimensiune ca sa-ti mai fac.
:( :(
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
pescardecrap0308
Mesaje: 295
Membru din: Mie Mar 23, 2016 15:01
Puncte: 0
Localitate: București

Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de pescardecrap0308 »

arsinel scrie:Folosesc popup-uri de albe și roși de la CC Moore aroma Northern Specials NS1+ care nu știu ce aroma au ,miros a guma turbo dar am prins foarte, foarte bine la ele.
Mai folosesc de la Dynamite -ananas cu banana - galbene și de la Solar -ananas tot galben.Toate în varianta de 10,12,14 sau 15mm.
Mai nou am cumpărat Aroma de la CC Moore de Frankurter, NS1, Monșer Crab și am făcut rost de popup-uri albe și roși de 12 și 14 mm blank la care le-am pus câte 3 picături dar nu mai găsesc la nimeni popup-uri fără aroma (albe,roși, galben) fără aroma la aceasta dimensiune ca sa-ti mai fac.
:( :(
Gasesti la Mircea Gheran pop up uri fără aroma de diferite dimensiuni și culori

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
sportiv7pescuit
Mesaje: 185
Membru din: Mar Mai 08, 2012 8:43
Puncte: 0
Localitate: Campina
Contact:

Re: Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de sportiv7pescuit »

arsinel scrie:Folosesc popup-uri de albe și roși de la CC Moore aroma Northern Specials NS1+ care nu știu ce aroma au ,miros a guma turbo dar am prins foarte, foarte bine la ele.
Mai folosesc de la Dynamite -ananas cu banana - galbene și de la Solar -ananas tot galben.Toate în varianta de 10,12,14 sau 15mm.
Mai nou am cumpărat Aroma de la CC Moore de Frankurter, NS1, Monșer Crab și am făcut rost de popup-uri albe și roși de 12 și 14 mm blank la care le-am pus câte 3 picături dar nu mai găsesc la nimeni popup-uri fără aroma (albe,roși, galben) fără aroma la aceasta dimensiune ca sa-ti mai fac.
:( :(
Pop-up CC Moore Mini Bitez 8mm - fara aroma.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu folosesc si recomand 2 borcane de popupuri: cc moore mini bitez de 8mm si mistral de 6 si 8mm.
Ambele au o textura usor cauciucata si nu se sparg cand bagi croseta in ele. Daca le aromezi pastreaza aroma si dupa cateva ore de stat in garla. Ambele au diverse culori in acelasi borcan, sa tot faci incercari :) ...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Le folosesc de cand au aparut .
Daca eram putin mai atent faceam si economie, dar am consumat cam un plic pe an. :)
http://danmitranescu.ro/215_231/PORUMB-POP-UP.php

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Pop-up-uri. Pe care le alegem?

Mesaj de Andrei91 »

Cat rezista in apa fara sa le fie afectata flotabilitatea ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”