Probleme fierbere boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de osc1or »

La fiecare din mixuri am mai adaugat si 2lg de mgs, 1 lg piper si 1lg boia.
Ce am uitat sa adaug este 5ml ulei de peste, si as mai fi bagat si 10ml extract de chilli.

Am gustat bilele si sunt exagerat de sarate, o sa reduc 1 lg de mgs.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de viper28 »

Stefan B scrie:Laur ....se dizolva la fiert daca a bagat in mix ....pelete macinate .... ! :D :D :D
Eu am facut bile tari ce au continut pelete solubile in procent de 50% din mix si nu s-au dizolvat.. Le-am aratat unui pescar ce pescuieste numai cu bile de competitie si mi-a zis ca jura ca i se par cunoscute, ca miros si arata exact ca cele ale unui producator romanesc de bile de competitie.
Reteta e facuta de mine cu ajutorul lui Osc1or. Miros foarte bine si saptamana viitoare vreau sa fac si niste solubile, asa ca test.

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de Stefan B »

viper28 scrie:
Stefan B scrie:Laur ....se dizolva la fiert daca a bagat in mix ....pelete macinate .... ! :D :D :D
Eu am facut bile tari ce au continut pelete solubile in procent de 50% din mix si nu s-au dizolvat.. Le-am aratat unui pescar ce pescuieste numai cu bile de competitie si mi-a zis ca jura ca i se par cunoscute, ca miros si arata exact ca cele ale unui producator romanesc de bile de competitie.
Reteta e facuta de mine cu ajutorul lui Osc1or. Miros foarte bine si saptamana viitoare vreau sa fac si niste solubile, asa ca test.


Sunt de acord cu toate ca e un procent destul de mare deja, ....dar ia incearca un procent si mai mare ..... :wink: :wink: :wink:

Toata experienta nu se poate capata decat prin propriile incercari .....care se realizeaza in timp ....... :D :D :D

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de viper28 »

Stefan B scrie:Sunt de acord cu toate ca e un procent destul de mare deja, ....dar ia incearca un procent si mai mare ..... :wink: :wink: :wink:

Toata experienta nu se poate capata decat prin propriile incercari .....care se realizeaza in timp ....... :D :D :D
Am pus 50% pelete macinate, 25% mix de boilies luat de pe piata, 12,5% faina de soia si 12,5% gris. Asta e reteta. Natura peletelor ramane momentan secreta :D .

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de Stefan B »

viper28 scrie:
Stefan B scrie:Sunt de acord cu toate ca e un procent destul de mare deja, ....dar ia incearca un procent si mai mare ..... :wink: :wink: :wink:

Toata experienta nu se poate capata decat prin propriile incercari .....care se realizeaza in timp ....... :D :D :D
Am pus 50% pelete macinate, 25% mix de boilies luat de pe piata, 12,5% faina de soia si 12,5% gris. Asta e reteta. Natura peletelor ramane momentan secreta :D .

Este o reteta buna, care iti si scade pretul mixului ....si sunt convins ca e si prizatoare !

P.S. Nu sunt curios de natura peletelor ..... A trecut ceva vreme (aprox 10 ani) de cand imi creez mixuri ... :wink: :wink: :wink:

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de pilbak levente »

viper28 scrie:
Stefan B scrie:Sunt de acord cu toate ca e un procent destul de mare deja, ....dar ia incearca un procent si mai mare ..... :wink: :wink: :wink:

Toata experienta nu se poate capata decat prin propriile incercari .....care se realizeaza in timp ....... :D :D :D
Am pus 50% pelete macinate, 25% mix de boilies luat de pe piata, 12,5% faina de soia si 12,5% gris. Asta e reteta. Natura peletelor ramane momentan secreta :D .
Interesantă reţetă asta!

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de viper28 »

Stefan B scrie:Este o reteta buna, care iti si scade pretul mixului ....si sunt convins ca e si prizatoare !

P.S. Nu sunt curios de natura peletelor ..... A trecut ceva vreme (aprox 10 ani) de cand imi creez mixuri ... :wink: :wink: :wink:
Multumesc pentru parere. Si eu sper sa fie prinzatoare. O sa vad pe 8 martie pe Magura9 cat de prinzatoare sunt(daca o sa fie deshisa pescuitului) :D :D :D .

Avatar utilizator
crocodilu76
Mesaje: 871
Membru din: Mie Oct 12, 2011 17:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de crocodilu76 »

osc1or scrie: Reteta B
malai 20%
pesmet 15%
gris 10%
lapte praf 5%
faina peste 25%
faina soia 15%
seminte pasari macinate 10%
melasa 50ml
csl 50ml
aroma 12ml
9 oua (am facut decat bile tari din mixu asta)

Cu mixul B vreau sa atac in principiu partidele de pescuit pe Dunare si in delta dar cred ca merg foarte bine si pe baltile suprapopulate.
Si te miri de ce se dizolva :lol:
Eu ma mir cum ai putut sa faci bilele din mixul ala ???
Probably the Best Angler on the Lake ...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de osc1or »

pai reteta B nu se dizolva, chiar s-a comportat exemplar mixul atat la rulare cat si la fierbere
cu mixul A e problema :) dar cred ca am rezolvat-o... fac bilele tari si le las 1-2 ore sa se usuce putin dupa care le bag la fiert 2min
Critic echilibrat

Avatar utilizator
joker_x
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iul 23, 2013 23:27

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de joker_x »

osc1or scrie:Salutare tuturor,
Am tot cautat pe google rezolvari la urmatoarea problema dar nu am gasit, asa ca am decis sa intreb si pe forum pescarii mult mai experimentati.
Ieri am facut de test 2 retete de boilies (fiert) si unul (cu unul din cele 2 mixuri) solubil, deci din mixul A am facut o jumatate fierte o jumatate solubile iar din mixul B am facut numai fierte.
La mixul A varianta solubila nu am intampinat nici o problema, deci nu discutam despre el. Astept sa se usuce bilele si o sa vad in cat timp se vor dizolva in paharul cu apa.
La mixul A varianta fiarta am observat ca dupa 50-60sec de fierbere incep sa se dizolve si daca le mai las inca 10-20sec se dizolva de tot.. dar nu se ridica..
La mixul B nu am observat probleme de dizolvare dar nici dupa 90secunde nu se ridica...

Pana la urma am fiert si bilele A si B in jur de 40secunde. Nu stiu daca e suficient, nu stiu cum sa imi dau seama..
In seara asta, dupa aproximativ 30 ore de la terminarea "operatiunii monstru" (cum am denumit-o noi ieri :) ) observ atat pe bilele A cat si pe bilele B micro fisuri la suprafata si bilele sunt inca foarte moi...

Ce parere aveti?
De mentionat ca reteta A este o reteta care are 5% faina peste predigerata, 5%wpc, 5%izolat soia, 5% lapte praf, ma gandesc ca sunt cam multe ingrediente solubile??
Reteta B este o reteta ieftina, cu 5% lapte praf...

Daca au relevanta si retetele in sine le pot posta.
partea lichida la mixul A nu este suficienta din cauza asta bilele se dizolva cand le fierbi.
Florian Serban

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”