Probleme fierbere boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Probleme fierbere boilies

Mesaj de osc1or »

Salutare tuturor,
Am tot cautat pe google rezolvari la urmatoarea problema dar nu am gasit, asa ca am decis sa intreb si pe forum pescarii mult mai experimentati.
Ieri am facut de test 2 retete de boilies (fiert) si unul (cu unul din cele 2 mixuri) solubil, deci din mixul A am facut o jumatate fierte o jumatate solubile iar din mixul B am facut numai fierte.
La mixul A varianta solubila nu am intampinat nici o problema, deci nu discutam despre el. Astept sa se usuce bilele si o sa vad in cat timp se vor dizolva in paharul cu apa.
La mixul A varianta fiarta am observat ca dupa 50-60sec de fierbere incep sa se dizolve si daca le mai las inca 10-20sec se dizolva de tot.. dar nu se ridica..
La mixul B nu am observat probleme de dizolvare dar nici dupa 90secunde nu se ridica...

Pana la urma am fiert si bilele A si B in jur de 40secunde. Nu stiu daca e suficient, nu stiu cum sa imi dau seama..
In seara asta, dupa aproximativ 30 ore de la terminarea "operatiunii monstru" (cum am denumit-o noi ieri :) ) observ atat pe bilele A cat si pe bilele B micro fisuri la suprafata si bilele sunt inca foarte moi...

Ce parere aveti?
De mentionat ca reteta A este o reteta care are 5% faina peste predigerata, 5%wpc, 5%izolat soia, 5% lapte praf, ma gandesc ca sunt cam multe ingrediente solubile??
Reteta B este o reteta ieftina, cu 5% lapte praf...

Daca au relevanta si retetele in sine le pot posta.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de George-Alexandru »

nu sunt multe 20%,cat timp reteta este in echilibru.

ps.
cu cat se vor usca se vor fisura si mai tare pentru ca nu le ai fiert cat trebuia.asta in conditiile in care mixul este functional.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de osc1or »

pai daca le fierbeam mai mult pe cele A se dizolvau de tot :)
greseala care am facut-o e ca am amestecat bilele A si B si le-am fiert la gramada, din cauza faptului ca cele tip A se dizolvau, am scurtat timpul de fierbere si la B..
e obligatoriu sa se ridice bilele la suprafata cand fierb?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de Claudiu Garlea »

Da

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de marin laurentiu »

intreb si eu acum,nah fara suparare...dar oua ai pus la cele fierte? :lol: :lol: :lol: nu de alta,dar e prima oara cand aud ca se dizolva bilele la fiert...
cat despre timpul de fierbere,este prea putin la 40 secunde...cele de 10-12 le fierbi la 1 minut,iar cele mai mari 16-18-20 la 1 minut jumate...nu conteaza ca nu s-au ridicat la suprafata...dupa 1 minut jumate le scoti pe un prosop curat si le lasi la scurs. bilele se pun in apa doar in momentul in care apa clocoteste...alege un recipient mai mare,ptr a nu se opri apa din fiert in mom in care pui bilele.
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de Stefan B »

marin laurentiu scrie:intreb si eu acum,nah fara suparare...dar oua ai pus la cele fierte? :lol: :lol: :lol: nu de alta,dar e prima oara cand aud ca se dizolva bilele la fiert...
cat despre timpul de fierbere,este prea putin la 40 secunde...cele de 10-12 le fierbi la 1 minut,iar cele mai mari 16-18-20 la 1 minut jumate...nu conteaza ca nu s-au ridicat la suprafata...dupa 1 minut jumate le scoti pe un prosop curat si le lasi la scurs. bilele se pun in apa doar in momentul in care apa clocoteste...alege un recipient mai mare,ptr a nu se opri apa din fiert in mom in care pui bilele.

Laur ....se dizolva la fiert daca a bagat in mix ....pelete macinate .... ! :D :D :D

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de osc1or »

Nu am bagat pelete macinate.
Nici eu nu imi explic de ce se dizolva.
Azi am luat cateva bile din cele mai putin crapate si le-am bagat la fiert 2minute.
Nu se ridica nici dupa 2 minute bilele sa ramana la suprafata dar devin "critic echilibrate"... adica incep sa tzopaie in cratita.
Laurentiu, evident ca am pus oua :P dar cred ca mai mergea 1 ou cel putin in plus..

si inca o intrebare: cand le scot din apa trebuie sa le pun pe un prosop? nu e ok daca le pun direct in ladite la scurs?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de pharaoh »

Am fiert bile care se ridicau abia dupa 4-5 minute. Difera foarte mult timpul de fierbere in functie de compozitia mixului. Trebuie sa faci probe, din aproape in aproape, ca sa determini timpul optim la care trebuie sa le scoti.
Marius Sârbu

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de Genes Florin »

poti da reteta mixului? a cat si b
Balta Puiesti

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme fierbere boilies

Mesaj de osc1or »

Reteta A
gris 5%
pesmet 5%
faina soia 15%
faina orez 5%
CLO 10%
faina peste 25%
faina peste predigerata 5%
meggablend 5%
robin red 5%
seminte pasarele 5%
wpc 5%
izolat soia 5%
lapte praf 5%
melasa 50ml
csl 50ml
aroma 12 ml
amino 20ml (decat la solubile)
400ml lapte porumb diluat/8 oua (dar s-a dovedit a fi insuficiente oua la bilele tari, a iesit pasta prea tare si am mai adaugat 1 ou, cred ca mergeau chiar 2)

Reteta B
malai 20%
pesmet 15%
gris 10%
lapte praf 5%
faina peste 25%
faina soia 15%
seminte pasari macinate 10%
melasa 50ml
csl 50ml
aroma 12ml
9 oua (am facut decat bile tari din mixu asta)

Cu mixul B vreau sa atac in principiu partidele de pescuit pe Dunare si in delta dar cred ca merg foarte bine si pe baltile suprapopulate.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”