pudra ou

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

pudra ou

Mesaj de Andrei91 »

Buna ziua, as vrea sa imi modific mixul si sa nu mai folosesc lapte de porumb la solubile,dar nici ou la cele tari.

Mixul meu contine 45% ingrediente de volum(soia,egg biscuit,gris,clo), 25% faina de peste, 5% wpc,10% robin red, asta in mare.

Din ce am inteles pentru a prepara pasta doar cu apa atat in cazul solubilelor dar si a bilelor fierte,trebuie inglobat in mix o cantitate de 10% pudra de ou. Inafara de asta ar mai trrebui sa contina si alte ingrediente speciale mixul pentru a se rula? si a putea fi folosit ca atare? Multumesc

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: pudra ou

Mesaj de Andrei91 »

Nimeni nimic?

nimitz
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 20:01
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: pudra ou

Mesaj de nimitz »

Căuta nyco meth 2000 ,cred ca e cea mai bună soluție pentru ce dorești tu.
Florin Rob
APS OBLETA

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: pudra ou

Mesaj de Andrei91 »

Ideea e ca nu am.nevoie de conservant.Pe mine ma intereseaza daca in orice reteteta de boiliea, incluzi 10% pudra de ou, acestea se ruleaza si se pot fierbe obtinand bile tari sau usca ca atare, rezultant solubile,fara sa fie nevoie si de alt ingredient care merge mana in mana cu oul. Doar apa in partea lichida

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: pudra ou

Mesaj de gabi1 »

La 1kg mix unde 10% ai ou pudra , adaugi 300ml apa(1 parte pudra/3 apa).
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Horia Cotler
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iun 26, 2014 10:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pudra ou

Mesaj de Horia Cotler »

Cred ca iti mai trebuie guma naturala E415 care este un agent de legatura si ingrosare care substituie proprietatile oului . este solubila in apa rece/calda si ai dozaj de 35g/kg

nimitz
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 20:01
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: pudra ou

Mesaj de nimitz »

Merge și cu 10 % pudră de ou și fierte dar tendință de a mucegai rămâne o problemă (cel puțin la mine) în schimb cu nico meth problema dispare .Solubile nu am incercat asa ca nu pot să mi dau cu părerea.
Florin Rob
APS OBLETA

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: pudra ou

Mesaj de Andrei91 »

Si de unde se poate procura in Romania? care este timpul de uscare al bilelor si de ce zIci ca tind sa mucegaiasca, in ce ipostaze mucegaieste bila ? ai incercat sa le usuci un timp nai indelungat?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: pudra ou

Mesaj de Andrei91 »

Pudra de ou se inglobeaza in mix sau in partea lichida aferenta? care metoda e mai buna ?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: pudra ou

Mesaj de gabi1 »

nimitz scrie:Merge și cu 10 % pudră de ou și fierte dar tendință de a mucegai rămâne o problemă (cel puțin la mine) în schimb cu nico meth problema dispare .Solubile nu am incercat asa ca nu pot să mi dau cu părerea.
Daca sunt uscate corect bilele devin beton.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”