recomandare Boilies MV2

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

recomandare Boilies MV2

Mesaj de lucian156 »

Am pescuit pe MV2 de mai multe ori si de fiecare data am folosit la carlig Carping Club classic MEAT 24mm solubile+momitor(groundbite,SDP,aroma S&O). O singura data am incercat sa renunt la momitor si am nadit cu acealasi CC classic meat dar in 7 ore nu am avut nici-o trasatura. Imediat dupa ce am schimbat la momitor am inceput sa prind. Vreau sa stiu daca recomandati alte boiliesuri la carlig care mi-ar spori trasaturile. Credeti ca as avea randament mai bun cu Premium MEAT solubil sau cu RigShot tari imbracate in pasta? Ma mai gandeam si la Dynamite Baits Fresh Squid-Octopus & Black Pepper sau Dynamite Baits Hi-Attract Squid & Octopus. Ce parere aveti?

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de Claudiu Garlea »

Schimba si tu diametrul bilei. Foloseste un plumb (gen longcast) sau unul de pasta pe care pui pasta. Nu folosi momitor si bila firul de par.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de osc1or »

depinde ce fel de peste vrei sa prinzi
daca vrei mult iti recomand orice tip de groundbait cu 2 boabe de porumb flotante pe firul de par cu orice tip de aroma
daca faci schimbul la lansete la 30 min si lansezi cat de cat précis, si cat mai departe, nu ai cum sa nu prinzi peste pe MV2
Critic echilibrat

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de Madalin Dirla »

Iti recomand bilele solubile(squid cu capsuna de 20 si 18) MG SPECIAL CARP de la Mircea Gheran :wink:

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de lucian156 »

Va multumesc de sfaturi. Voi incerca si cu plastice(am Enterpise in dipul lor de capsuni si anason). Dar legat de boiliesuri ce spuneti? Daca voi da cu RigShot MEAt/Fresh Squid-Octopus & Black Pepper/ Dynamite Baits Hi-Attract Squid & Octopus+pasta solubila credeti ca voi avea rezultate mai bune decat cu classic MEAT?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de Vladut Mateianu »

Radu Badica,Bogdan Dragan sau George Alexandru, sunt 3 dintre cei care fac bile de calitate, cu rezultate de exceptie pe MV2..... poti incerca daca consideri de cuviinta !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de lucian156 »

Multumesc Vladut. Voi incerca cu BD sa vedem daca sunt mai eficiente decat Carping(sper ca da). Va doresc fire intinse si nu ezitati daca mai aveti recomandari.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de osc1or »

parerea mea este ca nu merita sa pescuiesti cu bile de 60 lei/kg la o partida de 12 ore de placere pe mv2
bilele bune fac diferenta la partide mai lungi, de minim 36 ore, si iti trebuie macar 3-4kg... (asta este parerea mea)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de Vladut Mateianu »

osc1or scrie:parerea mea este ca nu merita sa pescuiesti cu bile de 60 lei/kg la o partida de 12 ore de placere pe mv2
bilele bune fac diferenta la partide mai lungi, de minim 36 ore, si iti trebuie macar 3-4kg... (asta este parerea mea)
foarte corect. la partidele scurte o prezentare buna si un loc bine ales pot fi decisive.... uneori chiar si cu porumb uscat la carlig ! :D :wink: (dar bineinteles frumos prezentat si cu nada pe momitor sau saculet solubil !)
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
viorelb73
Mesaje: 42
Membru din: Dum Ian 27, 2013 9:37
Puncte: 0
Localitate: CONSTANȚA

Re: recomandare Boilies MV2

Mesaj de viorelb73 »

Salut, Lucian

Diferenţa între Clasic meat şi Premium Meat este mare ca şi calitate a bilelor. Eu am folosit pe Corbu 2 bilele şi am vazut diferenţa (binenţeles, la preţ este acelaşi lucru). Dacă mergi pe DB încearca Fresh Squid & Black pepper dipuite, mie mi-au dat rezultate bune.
În ultima perioada s-a luat pe Garlic şi The Crave şi poate că s-ar merita să incerci şi tu.

Respect

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”