Reteta boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
carpio diem
Mesaje: 755
Membru din: Lun Oct 26, 2009 21:15
Puncte: 0
Localitate: iasi

Reteta boilies

Mesaj de carpio diem »

Ce părere aveți de reteta următoare?

mix:
-100 gr făina sardine & anșoa
-100 gr făina hering
-100 gr predigerata
-100 izolat soia
-100 gr CLO
-100 gr RR
-50 gr plasma sânge
-50 gr krill
-50 gr wpc
-50 gr pudra belachan
-50 gr betaina
-50 gr cânepa prăjită macinată grosier
-30 gr chilli
-20 gr potențiator de gust

Parte lichida:
-20 ml L030
-20 drojdie lichida
-20 ml mussel protein
-20 ml ficat
-20 ml csl
-7 ml thaumanin
-3 ml piper
-7 ml aroma squid
-3 ml aroma căpșuna

Aștept păreri.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reteta boilies

Mesaj de pharaoh »

Poate fi ok, structural vorbind. Dar...si belachan si robin red, si picanta, si cu ficat...si cu aroma de squid si capsuna. Parca o amestecatura de prea multe...Parerea mea.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reteta boilies

Mesaj de osc1or »

Mixul este compus din 950 grame ingrediente.
Am aceasi parere ca si Marius, iese o bila cu de toate.. :) nu stiu daca e bine sa ai cate putin din toate, sau mai bine sa ai un attractant dominant in cantitate mare.
La prima vedere, as scoate belachan pudra din mix si as pune un extract de ficat iar cei 5% lipsa i-as completa cu faina de peste predigerata.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reteta boilies

Mesaj de pharaoh »

Si inca ceva. Nu prea vad in mix ingrediente de volum sau asa-numitele fainuri de legatura. Doar 100 g CLO, si ar mai fi izolatul de soia si wpc-ul. Deci doar 250 g. Fainuri de peste ai 300 g. + betaina, chilli, canepa si 100 gr de Robin Red, care vor ingreuna teoretic legarea mixului.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reteta boilies

Mesaj de osc1or »

pharaoh scrie:Si inca ceva. Nu prea vad in mix ingrediente de volum sau asa-numitele fainuri de legatura. Doar 100 g CLO, si ar mai fi izolatul de soia si wpc-ul. Deci doar 250 g. Fainuri de peste ai 300 g. + betaina, chilli, canepa si 100 gr de Robin Red, care vor ingreuna teoretic legarea mixului.
Corect.
Daca ar avea 150gr faina soia + 150gr CLO + 50 WPC + 50 plasma, cred ca ar reusi sa lege mixul.
Si clar, taiat din toti atractantii aia... betaina, chilli, canepa, robin red, belachan, krill.. 350 gr attractanti.. mi se pare enorm!
Critic echilibrat

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Reteta boilies

Mesaj de ovideli »

pharaoh scrie:Poate fi ok, structural vorbind. Dar...si belachan si robin red, si picanta, si cu ficat...si cu aroma de squid si capsuna. Parca o amestecatura de prea multe...Parerea mea.
da, dar tot ghiveciul asta e dulce, nu? :wink: ...... are thaumatin-B sau "thaumanin"; dar si sarat ca doar are krill si belachan.

n-am mancat niciodata prajituri cu sare si putin picante :shock:
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
aurelian_solomon
Mesaje: 217
Membru din: Joi Iun 27, 2013 8:57
Puncte: 0
Localitate: Sighisoara

Re: Reteta boilies

Mesaj de aurelian_solomon »

Sunt curios, ati incercat sa rulati mixul?

Trebuie gasit un echilibru intre componentele de legatura cu cele care asigura solubilitate cu cele care se ocupa de atractivitate etc.. Ori ce aruncam in apa, ar trebuii sa interactioneze cu apa, pentru ar putea transmite semnale crapului

Parerea mea, prea multe ingrediente, in schimb, cred ca, combinatia dulce sarat e ok, sarea pe post de atractant iar thaumati-nul asigura un gust bun...

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Reteta boilies

Mesaj de doru_croc »

osc1or scrie:Mixul este compus din 950 grame ingrediente.
Am aceasi parere ca si Marius, iese o bila cu de toate.. :)
Un fel de shaorma cu de toate :lol:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Reteta boilies

Mesaj de bogdan5 »

Au si pestii orgoliul lor, cateodata devin excentrici... :wink:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Reteta boilies

Mesaj de ionut72 »

ovideli scrie:
pharaoh scrie:Poate fi ok, structural vorbind. Dar...si belachan si robin red, si picanta, si cu ficat...si cu aroma de squid si capsuna. Parca o amestecatura de prea multe...Parerea mea.
da, dar tot ghiveciul asta e dulce, nu? :wink: ...... are thaumatin-B sau "thaumanin"; dar si sarat ca doar are krill si belachan.

n-am mancat niciodata prajituri cu sare si putin picante :shock:

Conform studiilor de nutritie a crapului (bazate si pe observatie si pe experiment), modul de percepere a gustului in cazul crapului e net diferit de cel uman. Cu alte cuvinte, nu-i nici o problema daca amesteci sarat cu iute si cu dulce.

Apoi, thaumatinul sau talinul, nu se pun in mixuri neaparat ca indulcitor, ci ca potentiator de gust/aroma. Astfel, una dintre metodele de reimprospatare a pop-up-urilor, de exemplu, e sa pui periodic peste ele cate 1-2 ml de thaumatin/talin (pe langa, eventual, daca ai, 1-2 ml din aroma respectiva). Deci poti pune linistit thaumatin peste un pop-up cu aroma de belachan. Aroma lui va fi tot de belachan doar ca mai pregnanta.

On-topic. Despre mix nu zic nimic, ca au zis antevorbitorii mei cam tot ce era de zis! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”