Se pot face solubile cu oua ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

stangadan
Mesaje: 52
Membru din: Dum Apr 06, 2014 18:08

Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de stangadan »

Vreau sa incerc un amestec de mix SBS cu SPD Senzor 1/2 si cu oua 1/2 . O sa iasa semisolubile adica sa se dizolve mai greu ? Se strica daca nu bag conservant in ele ?

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de adisefu »

Ca sa nu se strice trebuie fierte si uscate sau congelate! Fiind semisolubile nu se pot fierbe se pot doar congela, daca le fierbi ramii cu ....nimic. Eu zic ca se strica oul crud si cu conservant, s-ar putea sa reziste totusi 1-2 zile pe o vreme friguroasa!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

adisefu scrie:Ca sa nu se strice trebuie fierte si uscate sau congelate! Fiind semisolubile nu se pot fierbe se pot doar congela, daca le fierbi ramii cu ....nimic. Eu zic ca se strica oul crud si cu conservant, s-ar putea sa reziste totusi 1-2 zile pe o vreme friguroasa!
Ai rulat asa ceva ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de petre iulian »

se pot face dar trebuie sa folosesti numai albusul de la oua de prepelita . :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
andrei_h
Mesaje: 217
Membru din: Mar Ian 08, 2013 0:47
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de andrei_h »

eu am rulat bile pe mix senzor cu oua si putin SPD (in loc de 10 oua am pus 8 si restul SPD) si le-am fiert. au iesit foarte ok. se dizolvau putin. nu stiu cat tin in timp pentru ca le-am facut pentru a le folosi proaspete.

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de shahjaban »

petre iulian scrie:se pot face dar trebuie sa folosesti numai albusul de la oua de prepelita . :wink:
:D :D
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de adisefu »

Vladut Mateianu scrie:
adisefu scrie:Ca sa nu se strice trebuie fierte si uscate sau congelate! Fiind semisolubile nu se pot fierbe se pot doar congela, daca le fierbi ramii cu ....nimic. Eu zic ca se strica oul crud si cu conservant, s-ar putea sa reziste totusi 1-2 zile pe o vreme friguroasa!
Ai rulat asa ceva ?

Am avut ideea asta mai demult! Nu am incercat sa rulez datorita motivelor de mai sus, si nu am avut nici o idee cum sa o rezolv. Rulatul cu 8 oua si niste spd o sa aiba ca rezultat bile tari care se pot fierbe (cel putin asa cred), as rula dar daca as putea 2-4 oua cu spd (care nu se pot fierbe deoarece nu stiu daca 4 oua pot lega 1 kg de mix sa nu se dezintegreze la fiert), dar si aici s-ar putea sa rezulte o bila greu solubila ca una rulata cu spd nediluat.
Am rulat mix numai cu sase oua si lichide fara spd, care au putut fi fierte, si nu au fost solubile, au fost tari ca orice bila tare, au crapat la uscat dar numai pe suprafata, si au putut fi folosite.

Avatar utilizator
Roman Eugen
Mesaje: 446
Membru din: Dum Ian 24, 2010 18:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de Roman Eugen »

se pot face si se tin numai congelate :wink:

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de Claudiu Cutus »

Se pot face, am si facut. Se ruleaza normal doar ca trebuie uscate bine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Se pot face solubile cu oua ?

Mesaj de ionut72 »

Claudiu Cutus scrie:Se pot face, am si facut. Se ruleaza normal doar ca trebuie uscate bine
De facut se pot face, dar, in opinia mea, nu e o idee buna. Si am sa spun si de ce (ce voi spune am aflat din discutiile cu persoane care chiar au aprofundat domeniul acesta). Pentru a putea digera hrana, trahtul digestiv al crapului produce o enzima care se numeste tripsina. Oul in stare cruda contine un procent crescut de inhibitor de tripsina. Ca atare, prin folosirea oului crud in nada, e foarte probabil sa se produca un blocaj in hranire, pestele, dupa ce consuma o cantitate din acest tip de nada, nu va fi capabil s-o digere si, implicit, va inceta sa se hraneasca.

O solutie sunt boiliesurile fierte cu un procent crescut de ingrediente solubile. Aceasta se va comporta ca o solubila pe termen lung (mai mult de 12 ore) care devine din ce in ce mai moale.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”