Top Mix 2013

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Top Mix 2013

Mesaj de ionut72 »

sa indice niste mixuri de calitate cu care as putea lucra.
Pai sunt multe, ai de unde alege: 220-u' de la BD, XXL-CPK, Belachan si Meat&fish de la SelectBaits, "B"-urile de la Vali Bonto, Extasy - George Alexandru, Corbu Premium - Senzor (ii mai adaugi un 5% WPC). Apoi cele englezesti "consacrate" : Meteor, Shellfish B5, Trigga, BFM, Club Mix si Red Herring. ETC.

Daca nu, uite o reteta de mix descoperita si discutata pas cu pas pe alt site:

Faina predigerata - 75 g
LT94 (SCO70) - 300 g
WPC - 75 g
Full fat soya - 100 g
CLO - 150 g
Gris - 100 g
Supergold - 100 g
Varec - 50 g
Belachan - 50 g
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Top Mix 2013

Mesaj de pilbak levente »

szabo laszlo scrie:Cu toata increderea poti incerca bilele si mixurile de la Dudi Baits mai ales gama Mister Dudi .
Cei peste 50 buc crapi over 20 kg prinsi in ultimi 2 ani pe diferite locatii de diferiti pescari in regim de concurs sau la liber spun totul despre calitatea produselor.
Recomand si eu,dar si pe vele mai ieftine cum Sunt Mr Red sau ForestSquid

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

1 kg de mix bun costa la productie circa 20 lei. deci, pretul lui pe piata va fi undeva in jur de 30-35 lei/kg.(la magazine ma refer).
ce gasesti sub banii astia sunt mixuri medii, fara valoare nutritiva mare. asta insa nu insemna ca nu sunt bune si ca nu prind peste, de exemplu mixul squid-octopus de la solar (il importam noi cu circa 20 lei/kg, probabil ca la productie costa in jur de 10-12 lei kg) care prinde peste mai mereu !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie:ce gasesti sub banii astia sunt mixuri medii, fara valoare nutritiva mare. asta insa nu insemna ca nu sunt bune si ca nu prind peste, de exemplu mixul squid-octopus de la solar
Pe ce te bazezi cand spui ca acel mix de la Solar n-are valoare nutritiva...mare?
Ce alte exemple de la firmele celebre ai pentru mixuri fara valoare nutritiva mare? Dar cu valoare mare?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

pretul de productie.
majoritatea mixurilor englezesti sunt medii, iar boiliesurile lor ready-made sunt facute doar din mix si ou ! nu toate, majoritatea ! si asta nu o spun eu, ci una dintre firmele care ruleaza ptr comapanii mari din domeniul nadelor !

ai alta parere ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie:pretul de productie.
..eh, la cat produc englezii pretul asta poate fi inselator...cred :)
Vladut Mateianu scrie:majoritatea mixurilor englezesti sunt medii, iar boiliesurile lor ready-made sunt facute doar din mix si ou ! nu toate, majoritatea ! si asta nu o spun eu, ci una dintre firmele care ruleaza ptr comapanii mari din domeniul nadelor !
Aha.Ok, asta nu-i neaparat un lucru rau, din pct. meu de vedere. Daca ma bazez pe ce ai spus tu mai sus nu mai tre' sa ma stresez ca dau banii pe o bila care trazneste a arome puse intr-un mix de cacao.
Vladut Mateianu scrie:ai alta parere ? :roll:
Nu prea conteaza ce cred eu.Sunt un spimplu utilizator. Te intrebam pe tine diverse chestii de interior bazandu-ma pe experinta ta. Mi se pare normal o urma de subiectivism( ;-) ) dar, una peste alta, informatiile pe care ni le expui sunt benefice.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Top Mix 2013

Mesaj de ionut72 »

iar boiliesurile lor ready-made sunt facute doar din mix si ou
Ceea ce, in opinia mea, e de bine! Lucru ce ne spune ca mix-ul e suficient de bine construit astfel incat sa poata fi rulat numai cu ou/lapte de porumb si sa prinda bine. Intr-un boilies eu zic ca mixul conteaza intr-o proportie de cel putin 80%, daca nu si mai mult.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

@albert

ba conteaza si parerea ta, am observat din postarile tale ca esti un fin cunoscator al fenomenului... :wink:

@gabi

este foarte usor sa faci un mix care se ruleaza bine (ex : 45% faina soia, 45%-pesmet, 10% -faina porumb ---cost final 3.3 lei/kg) , greu este sa-l faci sa fie "prinzator"..... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabrielcalin
Pescar de competitie
Mesaje: 350
Membru din: Mie Aug 29, 2012 10:29
Puncte: 0
Localitate: PLOIESTI

Re: Top Mix 2013

Mesaj de gabrielcalin »

Din punctul meu de vedere, cel mai bun mix este mixul in care am incredere si acela este mixul facut de mine.

Gabi Manolache
Gabriel Calin Manolache Dobrinescu

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de osc1or »

gabrielcalin scrie:Din punctul meu de vedere, cel mai bun mix este mixul in care am incredere si acela este mixul facut de mine.

Gabi Manolache

ne-a ajutat tare acest post :)
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”