Top Mix 2013

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Top Mix 2013

Mesaj de tonny »

Nu am pescuit foarte mult cu ready made-uri,dar din cate am pescuit toate aveau amprenta clara a lichidului nutritiv aferent tipului de boilies (Source,3D,Peach & Mango,etc) Sincer daca gusti dintr-o bila Source si gusti si din lichidul Source are acelasi gust.Nu cred ca au inventat lichidele astea fara a se folosi de ele macar un pic daca nu in asa mari proportii cum folosim noi,cu toate ca eu din ce stiu englezii cam tin cont de instructiunile de pe ambalaj si respecta dozajele.
Chiar si de ar fii rulate doar cu ou ready made-urile sin cate am auzit le folosesc unii pescari cunoscuti pe lacuri la fel de cunoscute in partidele de anduranta si urmarire a "dulapilor" si de cele mai multe ori le dau rezultate.
Posibil sa fie si o chestiune de marketing.Eu va relatez si din ce am citit :)
Mersi
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Avatar utilizator
vior3l
Mesaje: 254
Membru din: Mie Ian 19, 2011 13:08

Re: Top Mix 2013

Mesaj de vior3l »

Ca sa faci un mix competitiv de boilies, groundbait sau nada pt crap trebuie mai intai sa cunosti aceasta specie din toate punctele de vedere!! Cu ce se hraneste in anumite perioade ale anului, ce simt olfactiv are si de ce anume este indispensabil!!! Si cand spun indispensabil inseamna ca daca ai oferi tot timpul aceeasi momeala o va percepe. Acea momeala o stiti cu totii, este porumbul, dar nu toata lumea stie ce contine, dar se intreaba "de ce porumb si nu boilies"!! Porumbul este perceput pe toate baltile si toate raurile din lume de catre crap, de ce, o sa va spun mai tarziu!!! Boiliesul este perceput si el pe toate baltile si raurile din lume dar mai greu, de ce, o sa va spun mai tarziu.... glumeam :lol: pt ca el nu are forma naturala si crapul este un pic mai reticient si nu este obisnuit (exemplu fiind baltile din tara, nu toate merg pe boilies, dar daca il obisnuiesti va fi ok) iar cand va afla de boilies va spune PAS porumbului !!! Sa revenim la porumb, el contine foarte multi nutrienti cum ar fi vitamine, carbohidrati, proteine si minerale de care crapul nu poate sa se lipseasca, este ca si omul, daca nu are paine la masa nu se satura sau nu poate manca:D, asta este explicatia pt intrebarea de mai sus!! Boiliesul este cu mult mai sus decat porumbul mai ales daca este facut pt competitii si o sa va spun si de ce, pt ca acest superb peste are un simt olfactiv foarte dezvoltat si are puterea de a mirosi si a percepe tot ce contine un boilies, este precum un caine, simte tot ce ai pus in acea mancare (orez, carne, sare, morcov etc..), daca este un boilies complex cu siguranta il va adora si il va manca mult timp pt ca stie ce contine si ce este benefic pt el!!! Un mix de boilies trebuie sa fie foarte complex si sa nu se bazeze pe partea lichida, el trebuie sa contina cat mai multe ingrediente ca sa poata fi cat mai competitiv si anume: mai multe tipuri de fainuri de peste ca sa ai ofere mai multe tipuri de aminoacizi, proteine lactice ca sa ajute la rularea mixului si pt ai oferi grasimi esentiale, calciu, proteine, aminoacizi, fainuri de cereale ca sa aibe carbohidrati, minerale, vitamine, textura pt ca boiliesul nostru sa se desfaca mai repede in apa, sarea sau piperul care sunt foarte buni atractanti si potentiatori de gust, ingrediente solubile care sunt foarte importante pt a face simtita prezenta boiliesului in apa si pt a ajuta aromele la dispersie, ingrediente purgative care fac pestele nostru sa elimine resturile de mancare cat mai repede si sa se hraneasca fara incetare, plus multe alte ingrediente care cu siguranta imbunatatesc boiliesul nostru!!! De aici boiliesul nostru va fi net superior porumbului si va prinde peste oricand si oriunde, nu trebuie decat sa ai incredere in el si rabdare!!!
PS: Daca faceti un mix de boilies foarte simplu nu inseamna ca nu ve-ti prinde peste, dar il ve-ti prinde pt o durata scurta de timp, pt ca pestele va simti insuficienta nutrientilor si il va lasa balta, iar daca ve-ti prinde peste periodic, ci nu constant, asta inseamna ca nu aveti ce cauta cu acel mix intr-o competitie!!!!
Dupa mine ingredientele care nu ar trebui sa lipseasca din mix ar fi urmatoarele: CLO, megablend, faina soia tratata enzimatic plus izolat de soia, faina de peste predigerata, hering, ansoa si sardine, superred, WPC, robin red, betaina si MGS-ul!!!
Am vorbit despre un boilies de competitie, daca este cineva care vrea sa completeze ce am scris eu este binevenit pt a mai invata si noi ceva!!!!!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

vior3l scrie: Dupa mine ingredientele care nu ar trebui sa lipseasca din mix ar fi urmatoarele: CLO, megablend, faina soia tratata enzimatic plus izolat de soia, faina de peste predigerata, hering, ansoa si sardine, superred, WPC, robin red, betaina si MGS-ul!!!
!
Care este diferenta intre clo si megablend ? Dar intre faina de peste de hering si cea de sardine ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de alinteodor79 »

Vladut Mateianu scrie:
vior3l scrie: Dupa mine ingredientele care nu ar trebui sa lipseasca din mix ar fi urmatoarele: CLO, megablend, faina soia tratata enzimatic plus izolat de soia, faina de peste predigerata, hering, ansoa si sardine, superred, WPC, robin red, betaina si MGS-ul!!!
!
Care este diferenta intre clo si megablend ? Dar intre faina de peste de hering si cea de sardine ? :roll:
Faina de hering, sardine, lt 94- diferente foarte mici la proteina(68-72%) aproape identice la grasime si la profilul aminoacidic.
Sincer cred ca nu exista mari diferente intre fainurile de peste, exceptie faina predigerata care pe langa o solubilitate crescuta aduce si un aport de proteina si de aminoacizi.

Tot incerc sa inteleg de ce se recomanda amestecarea mai multor tipuri de faina de peste in mix in conditiile in care nu se observa diferente foarte mari intre ele.
Eu folosesc doar lt94 si faina predigerata.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

alinteodor79 scrie:
Faina de hering, sardine, lt 94- diferente foarte mici la proteina(68-72%) aproape identice la grasime si la profilul aminoacidic.
Sincer cred ca nu exista mari diferente intre fainurile de peste, exceptie faina predigerata care pe langa o solubilitate crescuta aduce si un aport de proteina si de aminoacizi.

Tot incerc sa inteleg de ce se recomanda amestecarea mai multor tipuri de faina de peste in mix in conditiile in care nu se observa diferente foarte mari intre ele.
Eu folosesc doar lt94 si faina predigerata.
Pretul si idei preconcepute !
Si eu am observat cat de asemanatoare sunt fisele tehnice ale unor faini de peste, de aceea ii sfatuiesc pe toti sa studieze inainte sa cumpere ceva f. scump si supraevaluat !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Top Mix 2013

Mesaj de alinteodor79 »

si despre clo versus megablend? si aici am impresia ca sunt foarte asemanatoare dar nu sunt sigur.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

aproape identice ! de aceea l-am si itrebat pe viorel, care le recomanda pe ambele in reteta ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de osc1or »

Foarte foarte multe ingrediente aparute mai mult pentru pescari decat pentru peste...
Aceasta industrie se bazeaza pe lipsa noastra de timp pt a testa fiecare ingredient sau accesoriu in parte...
Din lipsa de timp, cei care isi permit, prefera sa bage "tot ce e bun" in nada sa fie siguri ca prind peste.
Critic echilibrat

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de marin laurentiu »

vior3l scrie:Ca sa faci un mix competitiv de boilies, groundbait sau nada pt crap trebuie mai intai sa cunosti aceasta specie din toate punctele de vedere!! Cu ce se hraneste in anumite perioade ale anului, ce simt olfactiv are si de ce anume este indispensabil!!! Si cand spun indispensabil inseamna ca daca ai oferi tot timpul aceeasi momeala o va percepe. Acea momeala o stiti cu totii, este porumbul, dar nu toata lumea stie ce contine, dar se intreaba "de ce porumb si nu boilies"!! Porumbul este perceput pe toate baltile si toate raurile din lume de catre crap, de ce, o sa va spun mai tarziu!!! Boiliesul este perceput si el pe toate baltile si raurile din lume dar mai greu, de ce, o sa va spun mai tarziu.... glumeam :lol: pt ca el nu are forma naturala si crapul este un pic mai reticient si nu este obisnuit (exemplu fiind baltile din tara, nu toate merg pe boilies, dar daca il obisnuiesti va fi ok) iar cand va afla de boilies va spune PAS porumbului !!! Sa revenim la porumb, el contine foarte multi nutrienti cum ar fi vitamine, carbohidrati, proteine si minerale de care crapul nu poate sa se lipseasca, este ca si omul, daca nu are paine la masa nu se satura sau nu poate manca:D, asta este explicatia pt intrebarea de mai sus!! Boiliesul este cu mult mai sus decat porumbul mai ales daca este facut pt competitii si o sa va spun si de ce, pt ca acest superb peste are un simt olfactiv foarte dezvoltat si are puterea de a mirosi si a percepe tot ce contine un boilies, este precum un caine, simte tot ce ai pus in acea mancare (orez, carne, sare, morcov etc..), daca este un boilies complex cu siguranta il va adora si il va manca mult timp pt ca stie ce contine si ce este benefic pt el!!! Un mix de boilies trebuie sa fie foarte complex si sa nu se bazeze pe partea lichida, el trebuie sa contina cat mai multe ingrediente ca sa poata fi cat mai competitiv si anume: mai multe tipuri de fainuri de peste ca sa ai ofere mai multe tipuri de aminoacizi, proteine lactice ca sa ajute la rularea mixului si pt ai oferi grasimi esentiale, calciu, proteine, aminoacizi, fainuri de cereale ca sa aibe carbohidrati, minerale, vitamine, textura pt ca boiliesul nostru sa se desfaca mai repede in apa, sarea sau piperul care sunt foarte buni atractanti si potentiatori de gust, ingrediente solubile care sunt foarte importante pt a face simtita prezenta boiliesului in apa si pt a ajuta aromele la dispersie, ingrediente purgative care fac pestele nostru sa elimine resturile de mancare cat mai repede si sa se hraneasca fara incetare, plus multe alte ingrediente care cu siguranta imbunatatesc boiliesul nostru!!! De aici boiliesul nostru va fi net superior porumbului si va prinde peste oricand si oriunde, nu trebuie decat sa ai incredere in el si rabdare!!!
PS: Daca faceti un mix de boilies foarte simplu nu inseamna ca nu ve-ti prinde peste, dar il ve-ti prinde pt o durata scurta de timp, pt ca pestele va simti insuficienta nutrientilor si il va lasa balta, iar daca ve-ti prinde peste periodic, ci nu constant, asta inseamna ca nu aveti ce cauta cu acel mix intr-o competitie!!!!
Dupa mine ingredientele care nu ar trebui sa lipseasca din mix ar fi urmatoarele: CLO, megablend, faina soia tratata enzimatic plus izolat de soia, faina de peste predigerata, hering, ansoa si sardine, superred, WPC, robin red, betaina si MGS-ul!!!
Am vorbit despre un boilies de competitie, daca este cineva care vrea sa completeze ce am scris eu este binevenit pt a mai invata si noi ceva!!!!!
In primul rand-proteina porumbului,si anume- zeina,din pdv al profilului aminoacidic,este una dintre cele mai slabe proteine de origine vegetala...sant proteine vegetale mult mai complexe si complete din ac punct de vedere :wink:
in al doilea rand,nu stiu ce intelegi tu prin ..."natural"...porumbul este ...natural ptr crap, iar boiliesul nu? pe o balta pe care nu s-a pescuit deloc ,niciodata,porumbul este la fel de "natural" precum boiliesul :wink: ,ptr ca din cate am invatat eu pe la scoala ,porumbul nu creste pe fundul baltii :wink: ...poti aduce alt gen de argumente,ceva la modul-porumbul este mai des folosit ca nada atat pe baltile de pescuit sportiv cat si in apele salbatice,pestele care provine din populari artificiale este invatat pe furaje cereale de mic,etc...dar cu "naturalul" ,mai usor ca rad... crapii de noi :wink: ...ca o adaugare,ca tot faci comparatie intre porumb si boilies,vis-a-vis de "natural...ptr crap,carnea de peste este mult mai naturala decat porumbul,asa ca poti spune ,prin analogie,ca boiliesul care contine faina de peste este mult mai "natural" decat porumbul :wink:
in al treilea rand:imi poti da si mie exemple de " ingrediente purgative "?...ai idee ce inseamna ,din pdv biologic ma refer, purgatia, si cum se stimuleaza?
ca un rezumat,multa teorie "de revista" si prea putina practica :wink: ..dar esti pe drumul bun :D
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de alinteodor79 »

vior3l scrie:Un mix de boilies trebuie sa fie foarte complex si sa nu se bazeze pe partea lichida, el trebuie sa contina cat mai multe ingrediente ca sa poata fi cat mai competitiv si anume: mai multe tipuri de fainuri de peste ca sa ai ofere mai multe tipuri de aminoacizi,
Pe site la ccmoore gasesti date foarte interesante cu privire la ingrediente. acolo o sa vezi ca toate fainurile de peste au aceeasi lista de aminoacizi si doar mici diferente la procentul continut in tipul de faina respectiv.

Bobul de porumb are cam 10% proteina, in schimb are un continut foarte mare de glucide (80%).

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”