Top Mix 2013

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de marin laurentiu »

cristirac1980 scrie:buna ziua,
din start daca mai este un subiect asemantor rog moderatorii sa-l inchida pe acesta...ms
as dori sa spuneti fiecare ( cei care va faceti bile singuri) care ar fi pentru voi mixul/mixurile care au adus cele mai mari satisfactii in anul care se incheie.
mentionez faptul ca pana acum nu am facut bile singur deloc ( am pescuit doar cu bile facute de altii sau cumparate din magazin). am achizitionat recent un pistol si doua mese de rulat si as vrea iarna aceasta sa ma "joc" putin cu niste retete.
de preferat ar fi sa indicati mixuri din comert, complete la care mai trebuie adaugat doar partea lichida.
as vrea sa iau niste mixuri bune ( desigur ca in prima faza o sa respect reteta producatorului), dar dupa multe multe ore ( prea multe dpdv al sotiei :) )am si niste idei personale in ceea ce priveste partea lichida ( aici vreau sa ma aventurez putin :) ) sa vedem ce iese.
multumesc, un an nou plin de realizari intr-ale acestui frumos sport.
cristirac1980 scrie:in fine, spor la discutii ...ce sa zic, cred ca nu m-am facut inteles ...
uitasem ptr o clipa ca suntem romani si suntem "constructivi" din nastere..
cred ca toti care si-au rulat boiliesuri anul trecut au propriile lor retete construite de ei si nu a rulat nimeni bile pe mix gata conceput...greseala mea.
spor
esti cam confuz in exprimare si sincer nu stiu ce respuns astepti...din moment ce ai la dispozitie o gramada de boiliesuri testate in zeci de concursuri si cu o multime de trofee in palmares,sa inteleg ca ce ti=am subliniat mai sus este o ...autoironie?
daca puneai intrebarea asta acum 15 ani poate era de inteles,dar acum cand ai la dispozitie ,numai producatori autohtoni,cel putin vreo 15 alternative,nu stiu cam la ce te astepti...probabil crezi ca exista vreo echipa de fieldtesteri crapmania care sant platiti sa experimenteze toate mixurile existente pe piata...
cei care isi ruleaza singuri, isi ruleaza pe propriul mix,iar ceilalti,care cred eu - reprezinta majoritatea, prefera sa cumpere boiliesuri gata rulate...din comoditate,din lipsa de timp sau ptr ca, pur si simplu nu are rost sa mai experimenteze atata timp cat exista o gama atat de larga de boiliesuri deja consacrate...
ca ai tu timp de pierdut,e treaba ta,dar ar fi mult mai ok sa citesti ce vrei sa citesti,sa retii ce crezi ca e important , sa le multumesti totusi celor care s-au deranjat sa iti raspunda si sa lasi ironia asta de 2 lei la o parte,ptr ca nu e nimeni obligat sa iti raspunda... :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de osc1or »

cristirac1980, te-ar ajuta cu ceva daca as posta aici reteta mea dupa care vreau sa fac cateva kg bune de bile in iarna asta?
este o reteta gandita de mine, dupa sute de ore de informatii citite pe net.. mai citeam 2-3 articole mai schimbat putin in lista de cantitati :))..
e o reteta cu care am incercat sa ma incadrez intr-un buget de 23-25lei/kg

si acum partea obiectiva, realista a povestii: sunt incepator in domeniu iar reteta mea nu este testata... crezi ca te-ar ajuta cu adevarat??
Critic echilibrat

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de sebastian_andone »

osc1or scrie:cristirac1980, te-ar ajuta cu ceva daca as posta aici reteta mea dupa care vreau sa fac cateva kg bune de bile in iarna asta?
este o reteta gandita de mine, dupa sute de ore de informatii citite pe net.. mai citeam 2-3 articole mai schimbat putin in lista de cantitati :))..
e o reteta cu care am incercat sa ma incadrez intr-un buget de 23-25lei/kg

si acum partea obiectiva, realista a povestii: sunt incepator in domeniu iar reteta mea nu este testata... crezi ca te-ar ajuta cu adevarat??
Florine...cititul ca cititul...practica ne omoara...
cand ai sa vezi ca azi pune gura la o bila si peste 2 zile la alta ai sa te intrebi oare de ce?
Incearca cu bilele tale un pat de nada si alaturi cu niste bile consacrate, vezi daca e vreo diferenta si incepe sa tragi concluzii...iar apoi lucrezi la reteta.
"X13"

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de marin laurentiu »

vior3l scrie:Ce am scris prima data a fost o parere nu cu gandul de a invata pe cineva cum sa faca un boilies!! De aceea este un forum ca sa discutam si sa aflam cat mai multe lucruri sau sa ne ferim de acele ingrediente de prins pescari :)
ok,nu te-a certat nimeni :D ,doar ca ti-am atras atentia un pic ca parerea ta este bazata pe niste informatii destul de superficiale...un alt exemplu:
vior3l scrie:Un mix de boilies trebuie sa fie foarte complex si sa nu se bazeze pe partea lichida, el trebuie sa contina cat mai multe ingrediente ca sa poata fi cat mai competitiv si anume: mai multe tipuri de fainuri de peste ca sa ai ofere mai multe tipuri de aminoacizi, ...
sant atat de multe de vorbit ca ar trebui sa scriu vreo 2 zile continuu...o sa incerc sa ma fac inteles cat mai pe scurt...
unul dintre cele mai importante aspecte ale unui boilies,mai ales ca vorbesti despre un boilies de competitie, o reprezinta atractia...iar de atractie este direct raspunzatoare tocmai acea parte lichida carei ii minimalizezi importanta... :wink:
cat despre aminoacizi...in general nu e obligatoriu, ca mai mult ,sa insemne neaparat si mai bun :wink:
probabil stii(sau nu :D ) ,nu stau sa detaliez,exista 2 tipuri de amino:esentiali si neesentiali....cei neesentiali se numesc asa , deoarece pot fi sintetizati în organism din alti aminoacizi...prezenta lor in profilul aminoacidic al unui ingredient nu este de neglijat,dar importanta lor trece pe plan secund...de aceea cand "citesti" profilul unui ingredient ,trebuie sa stii ...dupa ce te uiti :wink: ...ar trebui sa te intereseze,nu cat de multi amino sant ci in primul rand ce fel de amino si in ce proportii...cei ce conteaza cu adevarat sant aminoacizii esentiali :wink: ,adica cei care sant indispensabili pentru organism, deoarece nu exista cai de sinteza endogena si trebuie adusi prin alimentatie.astia in total sant vreo 9,dar cei mai de baza in alimentatia crapului(si nu numai,sant folositi in toate furajele profi ptr animale) sant 4:lizina, metionina, treonina si triptofanul...dintre astia 4 ,cei mai importanti sant lizina si metionina...de asemenea,ca tot vorbeam mai sus de mult sau bun,exista si aminoacizi care in procente mai mari, mai mult dauneaza decat sa fie folositori...de exemplu arginina ,pe care o contine majoritatea ingredientelor,in catitati mai mari este considerata inhibator al lizinei....uite si 2 exemple de profiluri aminoacidice a 2 ingrediente foarte folosite in mixuri:izolat proteic de soia si izolat proteic de zer:

L-Leucină* 7,2
L-Treonină * 3,3
L-Izoleucină * 4,3
L-Fenilalanină * 4,6
Acid L-Glutamic 16,7
L-Prolină 4,5
L-Serină 4,6
L-Arginină 6,6
L-Glicină 3,7
L-Lizină * 5,5
L-Valină * 4,4
L-Metionină * 1,1
L-Triptofan * 1,2
Acid L-Aspartic 10,1
L-Alanină 3,8
L-Tirosină 3,3
L-Cisteină 1,1
L-Histidină 2,3



L-Leucină* 11
L-Lizină* 8,9
L-Treonina* 4,6
L-Valina* 4,9
L-Izoleucina* 5,0
L-Metionina* 2,0
L-Fenilalanina* 3,4
L-Triptofan* 2,0
Acid L-Glutamic 15,3
Acid L-Aspartic 9,4
L-Prolina 4,7
L-Alanina 4,2
L-Serina 4,5
L-Tirosina 3,6
L-Arginina 2,8
L-Cisteina 2,4
L-Glicina 1,7
L-Histidina 1,9
* Aminoacizi esentiali.


in fine,e prea mult de vorbit...capitolul nutritie este extrem de complex si nu tine numai de continutul proteic...dar,cand vrei sa ti cont de proteina din mix,pe scurt: ar trebui sa primeze ingredientele cu procent mare de lizina si metionina si ar fi indicat sa se evite ,daca se poate ,ingredientele cu procent mare de arginina...sau la fel de bine,ai putea sa pui la gramada niste ingrediente,cat mai multe cu atat mai bine :D si daca prinde ...bingo ,daca nu....o iei de la capat :D
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de osc1or »

sebastian_andone scrie:
osc1or scrie:cristirac1980, te-ar ajuta cu ceva daca as posta aici reteta mea dupa care vreau sa fac cateva kg bune de bile in iarna asta?
este o reteta gandita de mine, dupa sute de ore de informatii citite pe net.. mai citeam 2-3 articole mai schimbat putin in lista de cantitati :))..
e o reteta cu care am incercat sa ma incadrez intr-un buget de 23-25lei/kg

si acum partea obiectiva, realista a povestii: sunt incepator in domeniu iar reteta mea nu este testata... crezi ca te-ar ajuta cu adevarat??
Florine...cititul ca cititul...practica ne omoara...
cand ai sa vezi ca azi pune gura la o bila si peste 2 zile la alta ai sa te intrebi oare de ce?
Incearca cu bilele tale un pat de nada si alaturi cu niste bile consacrate, vezi daca e vreo diferenta si incepe sa tragi concluzii...iar apoi lucrezi la reteta.
E clar ca practica ne omoara, asta vreau si eu sa zic...
Exista mii de retete pe net de mixuri si de parti lichide. Poate 99% din ele nici nu le-a testat nimeni vreodata..
Daca te hotarasti sa te apuci de facut bile trebuie sa fii decis sa risti o suma destul de mare de bani si sa ai timpul necesar sa o testezi.
Marele plus al acestor incercari este ca daca vezi ca bila este prinzatoare, te simti pescar in adevaratul sens al cuvantului.
Critic echilibrat

cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de cristirac1980 »

marin laurentiu scrie:
cristirac1980 scrie:buna ziua,
din start daca mai este un subiect asemantor rog moderatorii sa-l inchida pe acesta...ms
as dori sa spuneti fiecare ( cei care va faceti bile singuri) care ar fi pentru voi mixul/mixurile care au adus cele mai mari satisfactii in anul care se incheie.
mentionez faptul ca pana acum nu am facut bile singur deloc ( am pescuit doar cu bile facute de altii sau cumparate din magazin). am achizitionat recent un pistol si doua mese de rulat si as vrea iarna aceasta sa ma "joc" putin cu niste retete.
de preferat ar fi sa indicati mixuri din comert, complete la care mai trebuie adaugat doar partea lichida.
as vrea sa iau niste mixuri bune ( desigur ca in prima faza o sa respect reteta producatorului), dar dupa multe multe ore ( prea multe dpdv al sotiei :) )am si niste idei personale in ceea ce priveste partea lichida ( aici vreau sa ma aventurez putin :) ) sa vedem ce iese.
multumesc, un an nou plin de realizari intr-ale acestui frumos sport.
cristirac1980 scrie:in fine, spor la discutii ...ce sa zic, cred ca nu m-am facut inteles ...
uitasem ptr o clipa ca suntem romani si suntem "constructivi" din nastere..
cred ca toti care si-au rulat boiliesuri anul trecut au propriile lor retete construite de ei si nu a rulat nimeni bile pe mix gata conceput...greseala mea.
spor
esti cam confuz in exprimare si sincer nu stiu ce respuns astepti...din moment ce ai la dispozitie o gramada de boiliesuri testate in zeci de concursuri si cu o multime de trofee in palmares,sa inteleg ca ce ti=am subliniat mai sus este o ...autoironie?
daca puneai intrebarea asta acum 15 ani poate era de inteles,dar acum cand ai la dispozitie ,numai producatori autohtoni,cel putin vreo 15 alternative,nu stiu cam la ce te astepti...probabil crezi ca exista vreo echipa de fieldtesteri crapmania care sant platiti sa experimenteze toate mixurile existente pe piata...
cei care isi ruleaza singuri, isi ruleaza pe propriul mix,iar ceilalti,care cred eu - reprezinta majoritatea, prefera sa cumpere boiliesuri gata rulate...din comoditate,din lipsa de timp sau ptr ca, pur si simplu nu are rost sa mai experimenteze atata timp cat exista o gama atat de larga de boiliesuri deja consacrate...
ca ai tu timp de pierdut,e treaba ta,dar ar fi mult mai ok sa citesti ce vrei sa citesti,sa retii ce crezi ca e important , sa le multumesti totusi celor care s-au deranjat sa iti raspunda si sa lasi ironia asta de 2 lei la o parte,ptr ca nu e nimeni obligat sa iti raspunda... :wink:

"esti cam confuz in exprimare si sincer nu stiu ce respuns astepti"
confuz? ok...daca asa pare , nu stiu ce e confuz in intrebarea cu ce mix ati pescuit anul trecut si cu ce rezultate?
sau sa citez din topic "as dori sa spuneti fiecare ( cei care va faceti bile singuri) care ar fi pentru voi mixul/mixurile care au adus cele mai mari satisfactii in anul care se incheie?de preferat ar fi sa indicati mixuri din comert, complete la care mai trebuie adaugat doar partea lichida."
daca asta e confuz te rog sa ma ajuti tu cu exprimarea...multumesc.
oricum, asteptam tot un raspuns "confuz".... ceva de genu : mix meteor , rezultate bune .
dupa cum am mai spus...vreo 8 oameni(le multumesc) au dat un raspuns confuz la intrebarea mea confuza :)
dar se pare ca e greu pentru altii.

"daca puneai intrebarea asta acum 15 ani "
te rog sa ma scuzi pe mine si/sau pe altii care nu ne-am apucat sa pescuim cu boilies acum 15 ani .
si da, ai dreptate dar ideea chiar asta era: sunt o gramada de mixuri pe piata ( autohtone + celelalte consacrate sau mai putin consacrate) si de la an la an apar in plus altele noi, fiecare pescar are de unde alege si incearca un mix sau altul...ce e asa de greu in a zice cu ce mix ai pescuit anul ce a trecut?

" sa le multumesti totusi celor care s-au deranjat sa iti raspunda si sa lasi ironia asta de 2 lei la o parte,ptr ca nu e nimeni obligat sa iti raspunda"
"s-au deranjat"?ooooo...asta e buna
le multumesc si le-am multumit, in ceea ce priveste ironia imi cer scuze fata de toti ( aici poate ar fi bine sa le subliniezi si altora care scriu pe subiecte doar cu anumite intentii personale).

oricum eu zic ca am fost finut si chiar este subiect deschis cu ingredientele din mixuri...uite aici
http://www.crapmania.ro/forum/pescuitul ... 28253.html

raspunde-mi te rog acum ce legatura are postarea ta cu topicul asta?
nu era mai usor sa mentionezi un mix decat sa scri o pagina total pe langa subiect ?
fara nici o suparare...

ca si idee generala: nu cred ca se deranjeaza nimeni daca raspunde la un subiect si da, nu e nimeni obligat sa raspunda...cine vrea sa ajute ajuta cine nu...

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Albert »

cristirac1980 scrie: nu stiu ce e confuz in intrebarea cu ce mix ati pescuit anul trecut si cu ce rezultate?
sau sa citez din topic "as dori sa spuneti fiecare ( cei care va faceti bile singuri) care ar fi pentru voi mixul/mixurile care au adus cele mai mari satisfactii in anul care se incheie?de preferat ar fi sa indicati mixuri din comert, complete la care mai trebuie adaugat doar partea lichida."
Mdeah. Adica tu vrei mura-n gura. Sa vina x sa spuna c-a golit balta cu mix de la Dynamite Baits, altu' a spart cu mix de la Solar iar eu sa-ti spun ca am rupt norii cu bile ready-made de la Nutra. O insiruire de firme si mixuri.(pune il noc e ce-am scris eu acolo CC Moore, Esentail Baits, Mainline,Richworth - nah ca ti-am facut si lista :lol: ) Acum nu stiu cum ai face tu diferenta intre povesti comericale, partide norocoase sau informatii reale. Inteleg ca acum, iarna, sa vezi numele unor firme de nade te excita maxim dar nu vad care-i relevanta.
Ok, n-ai parte de asa ceva.In schimb te-ai trezit cu topicul "poluat" de una dintre cele mai tehnice discutii pe care le-a vazut forumul asta in ultimii ani. In loc sa citesti si sa incerci sa intelegi ce inseamna un mix tu te-apuci sa certi lumea ca nu-ti face listute.
Logic si crocant :lol:

cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de cristirac1980 »

Albert scrie:
cristirac1980 scrie: nu stiu ce e confuz in intrebarea cu ce mix ati pescuit anul trecut si cu ce rezultate?
sau sa citez din topic "as dori sa spuneti fiecare ( cei care va faceti bile singuri) care ar fi pentru voi mixul/mixurile care au adus cele mai mari satisfactii in anul care se incheie?de preferat ar fi sa indicati mixuri din comert, complete la care mai trebuie adaugat doar partea lichida."
Mdeah. Adica tu vrei mura-n gura. Sa vina x sa spuna c-a golit balta cu mix de la Dynamite Baits, altu' a spart cu mix de la Solar iar eu sa-ti spun ca am rupt norii cu bile ready-made de la Nutra. O insiruire de firme si mixuri.(pune il noc e ce-am scris eu acolo CC Moore, Esentail Baits, Mainline,Richworth - nah ca ti-am facut si lista :lol: ) Acum nu stiu cum ai face tu diferenta intre povesti comericale, partide norocoase sau informatii reale. Inteleg ca acum, iarna, sa vezi numele unor firme de nade te excita maxim dar nu vad care-i relevanta.
Ok, n-ai parte de asa ceva.In schimb te-ai trezit cu topicul "poluat" de una dintre cele mai tehnice discutii pe care le-a vazut forumul asta in ultimii ani. In loc sa citesti si sa incerci sa intelegi ce inseamna un mix tu te-apuci sa certi lumea ca nu-ti face listute.
Logic si crocant :lol:

ok... voi chiar nu intelegeti ca este un alt subiect deschis pe aceasta tema
si da , care e problema daca spuena fiecare cu ce a pescuit anul trecut ( comercial sau nu), fiecare are dreptul la alegere...
nu inseamna ca nu apreciez discutia,am citit tot si ma documentez in continuare.... dar chiar nu sunt ( si probabil si altii la fel) la nivelul la care sa-mi fac eu singur mixul si vroiam sa vad niste mixuri cu care au pescuit altii anul trecut.
nu ii cert, si nu vreau sa supar pe nimeni...
eu m-am gandit ca era ok sa vedem cu ce s-a pescuit anul trecut ( mix cumparat din magazin).
tot respectul pentru toti.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Albert »

cristirac1980 scrie:si da , care e problema daca spuena fiecare cu ce a pescuit anul trecut ( comercial sau nu), fiecare are dreptul la alegere...
Nu e nicio problema. Doar ca nu vad cu ce te-ar ajuta. O sa vezi o insiruire e mixuri si firme si..atat. Fiecare alege un mix sau un boiles dupa tz criterii. E ca si la masini sau femei :lol: Daca din lista ce va reazulta reiese ca majoritatea prefera bmw si blondele siliconate tu ce faci? iti vinzi masina, te desparti de prietena si faci ce ai citit pe forum? :lol:
Hai sa incercam invers. Unde vei pescui anul asta(balta, baltoaca,rau, delta)? Cum vei pescui(lansat, plantat)? Ce pesti vizezi?(orice crap, crai mari, torfee). Cat de lungi vor fi sesiunile de pescuit(weekend, o satpamana)? De ce vrei sa rulezi un mix si nu folosesti ready-made-uri?
Dupa ce vei da niste detalii discutia va merge intr-o directie care te va ajuta sa te informezi despre diverse abordari si, eventual, te va ajuta sa alegi un mix pe care sa-l folosesti.

cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de cristirac1980 »

si oricum eu stiu ce o sa incerc anul acesta, ma refer la mix gata conceput.
am deja 3-4 mixuri care o sa le cumpar si o sa revin cu rezultatele.
ma gandeam ca subiectul acesta o sa-i ajute si pe altii care sunt la inceput de drum.
mixurile care le voi folosi in acest an sunt:
VB
gama mister de la Dudi
CPK gama XXL
si o sa mai iau mix de la dnul George Alexandru -Boilies 4Carp

ordinea este pur aleatoare.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”