Top Mix 2013

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de cristirac1980 »

Albert scrie:
cristirac1980 scrie:si da , care e problema daca spuena fiecare cu ce a pescuit anul trecut ( comercial sau nu), fiecare are dreptul la alegere...
Nu e nicio problema. Doar ca nu vad cu ce te-ar ajuta. O sa vezi o insiruire e mixuri si firme si..atat. Fiecare alege un mix sau un boiles dupa tz criterii. E ca si la masini sau femei :lol: Daca din lista ce va reazulta reiese ca majoritatea prefera bmw si blondele siliconate tu ce faci? iti vinzi masina, te desparti de prietena si faci ce ai citit pe forum? :lol:
Hai sa incercam invers. Unde vei pescui anul asta(balta, baltoaca,rau, delta)? Cum vei pescui(lansat, plantat)? Ce pesti vizezi?(orice crap, crai mari, torfee). Cat de lungi vor fi sesiunile de pescuit(weekend, o satpamana)? De ce vrei sa rulezi un mix si nu folosesti ready-made-uri?
Dupa ce vei da niste detalii discutia va merge intr-o directie care te va ajuta sa te informezi despre diverse abordari si, eventual, te va ajuta sa alegi un mix pe care sa-l folosesti.
pai voi pescui doar lansat, pe balti particulare ( nu foarte mari ca dimensiune), gen carpodrom.
pt inceput ma va interesa sa prind orice fel de crap ( mic, mare) , tinand cont ca sunt la inceput de drum.
sesiunile vor fi de maxim 48 ore.
vreau sa folosesc mix pt simplul fapt sa simt si eu ca am contribuit cu ceva, il rulez eu.

iar in ceea ce priveste partea asta
"Fiecare alege un mix sau un boiles dupa tz criterii. E ca si la masini sau femei :lol: Daca din lista ce va reazulta reiese ca majoritatea prefera bmw si blondele siliconate tu ce faci? iti vinzi masina, te desparti de prietena si faci ce ai citit pe forum? :lol: "
da fiecare alege si incearca, e clar ca informatia trebuie "filtrata" ....
BMW am , deci nu mai trebuie sa vand masina
iar cu cealalta parte, nu o sa ma despart de prietena dar cu toate acestea poate o sa incerc blonda siliconata la o "partida scurta" sa vad cum e :lol:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de Albert »

cristirac1980 scrie:si oricum eu stiu ce o sa incerc anul acesta, ma refer la mix gata conceput.
Eram sigur da' te-am lasat p tine sa spui asta :lol:
cristirac1980 scrie:ma gandeam ca subiectul acesta o sa-i ajute si pe altii care sunt la inceput de drum.
Cum spuneam, nu prea are cum sa ajute o lista pur subiectiva.
cristirac1980 scrie:mixurile care le voi folosi in acest an sunt:
... cam multe, parerea mea. Ar trebui sa alegi maxim doua dintre ele(ideal unul) pe care sa le "pescuiesti" tot anul. Doar asa poti intelege cum functioneaza.Pe baza testelor, rezultatelor si obsevatiilor vezi daca si la anu' mergi pe acelasi mix, il schimbi sau incerci sa-ti faci altul de la zero.
Spor la rulat.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de petre iulian »

@ marin laurentiu

Salut !

Esti un pescar vechi cu,care am avut placerea sa merg la primul meu concurs mare Hobaia (ce zile frumoase :wink: )

Am tot discutat cu pescarii si -o parte sustin ca boiliesurile de belachan sunt pentru pesti mari si multi sustin asta :lol: .Am tot cautat informatii (pe afara ) si am vazut ca faina de belachan (unii pun batoane ) are o valoare nutritiva foarte mica (pe jumate decat faina de peste..chiar mai putin ). Am urmarit procesul de fabricatie si este normal asta ...

Tu ce zici de asta ? Crezi ca belachanul este o bila mai speciala? (vb. de mix )

ps. eu mi-am facut o idee dar vreau sa vad si ce zici tu :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de petre iulian »

@ osc1or


Te sfatuiesc sa fi mai direct si anume :

la ce bani vrei sa scoti un mix de bile ?
unde anume vrei sa pescuiesti ?( in competitii -de placere )


Asa te pot sfatui mai multi daca au aceste date ? Chiar si-o reteta :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de osc1or »

eu merg in general pe balti cu peste cat mai mult :) pe Magura 9, pe MV2, pe Greaca Cercani.. imi place sa prind peste cat mai mult si dupa ce ma plictisesc de driluri, cat mai mare :)
cel mai des pescuiesc de placere, 10-15 partide pe an de 24 ore si mai putin la concursuri (2-3 pe an)
bugetul pt 1 kg de boilies home made (25 lei)
orice recomandare este buna, mai ales de la pescarii caliti pe balta
Critic echilibrat

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Top Mix 2013

Mesaj de petre iulian »

25 lei -1 kg bile

scoate din reteta robin red ,glm ,faina pregiderata ....
la partea lichida doar aroma si lapte de porumb pui si cred ca te incadrezi :wink:

Nu am facut un calcul dar poate faci tu cat te costa sa faci mixul dupa o reteta buna data de cineva de incredere fara aceste ingrediente(cauta in revista PPT) .Daca renunti la alte ingrediente poti avea probleme mari la rulat si nu merita :wink:

robin redul(10%) si glm te costa in jur de 10 lei pe 1 kg de mix
Trebuie luat in calcul ca din 1 kg de mix faci 1,3 kg de bile ca sa scoti pretul final :wink:

spor la documentare :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Top Mix 2013

Mesaj de marin laurentiu »

petre iulian scrie:@ marin laurentiu

Salut !

Esti un pescar vechi cu,care am avut placerea sa merg la primul meu concurs mare Hobaia (ce zile frumoase :wink: )
si ca tot vb de peste mare,ai plecat si cu trofeul de captura de sector de la primul concurs....bulanosule :lol: :lol: :lol:
intr-adevar concurs frumos,n-a fost rau la prima participare un loc 6-7 din 60 de echipe(din ce imi aduc aminte)cu peste 400 kg de peste prins si captura de sector...parca atunci a castigat vecinu'(MG) cu vreo 500 kg de ten,iar captura la general a luat-o garcea...ala originalu' ,nu razvan g. :lol:
petre iulian scrie:Am tot discutat cu pescarii si -o parte sustin ca boiliesurile de belachan sunt pentru pesti mari si multi sustin asta :lol: .Am tot cautat informatii (pe afara ) si am vazut ca faina de belachan (unii pun batoane ) are o valoare nutritiva foarte mica (pe jumate decat faina de peste..chiar mai putin ). Am urmarit procesul de fabricatie si este normal asta ...


Tu ce zici de asta ? Crezi ca belachanul este o bila mai speciala? (vb. de mix )

ps. eu mi-am facut o idee dar vreau sa vad si ce zici tu :wink:
boss ,in primul rand,eu unul nu cred in sitagma "boiliesuri de peste mare"...ca anumite boiliesuri combinate cu o strategie de nadire si pescuit adecvate,pot selecta intr-o oarecare masura pestii,este altceva...
mai apoi,este normal sa aiba o valoare nutritiva scazuta,atata timp cat pasta de belachan nu contine decat un procent de maxim 9-10 % creveti ,restul fiind alte ingrediente folosite in procesul de fermetatie(in mare parte porumb)...personal , nu consider pudra de belachan(cel putin ,nu in procentele recomandate de producxatori) un ingredient de mix ,ci mai degraba un aditiv...cu alte cuvinte, de obicei se foloseste ptr atractie,nu ptr nutritie...
cat despre "boilioesurile de belachan" cat de "speciale" sant... nu stiu ce sa zic...depinde la ce te raportezi...poti sa iei in considerare primul mix belachan care a aparut pe la noi,si anume BYT de la solar,care este de fapt un birdfood cu continut mare de faina de tiger si extract de drojdie,si aditivat cu extract de belachan si sa-i spui "boilies de belachan"...sau sa iei in considerare alt mix,de exemplu cel al lui pavlovici ,care este un fishmeal cu o combinatie de extract de belachan si alte extracte naturale de crustacee,scoica,etc.. si sa le spui tot "boiliesuri de belachan"...ca parere personala,nu le consider neaparat selective,pot spune doar ca boiliesurile cu continut de belachan,mai ales in doze mai mari sant foarte eficiente...cred ca nu exista balta pe care sa nu prinda peste...ceva cam ce era odata combinatia squid-red hering,care prindeau pe orice balta pescuiai cu ele...dar daca stai sa te gandesti,cam pe cate balti a castigat bogdan d. cu bilele lui,cam cate trofee ati luat pe diferite balti si voi cu bilele voastre , radu b. cu bilele lui,pe cate balti se pescuieste cu senzor sau cu cpk, parca nu le mai vezi la fel de...speciale.acum ,stii si tu,bilele "cele mai speciale"(special nu suporta comparatie),sant cele care iti aduc cele mai mari satisfactii...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”