Ulei esential Piper negru

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ulei esential Piper negru

Mesaj de Daniel D »

Uleiul esential de piper negru este un suport de aroma, si din ce stiu eu se poate folosi in 2 feluri: ca atare, in special pe ape mai calde, vara , cand trebuie sa reducem procentul de aroma....... si 2.....impreuna cu o aroma mai rapida ( pe baza de alcool etilic ).

As vrea sa stiu care considerati ca sunt combinatiile de ulei de piper negru si aroma , ce v-au adus cele mai mari satisfactii?
Cu ce aroma (baza) ati asociat uleiul de Piper Negru si in ce perioada a anului?

Multumesc, si Un an nou...cat mai bun.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ulei esential Piper negru

Mesaj de razvan u. »

Hypo scrie:Uleiul esential de piper negru este un suport de aroma, si din ce stiu eu se poate folosi in 2 feluri: ca atare, in special pe ape mai calde, vara , cand trebuie sa reducem procentul de aroma....... si 2.....impreuna cu o aroma mai rapida ( pe baza de alcool etilic ).

As vrea sa stiu care considerati ca sunt combinatiile de ulei de piper negru si aroma , ce v-au adus cele mai mari satisfactii?
Cu ce aroma (baza) ati asociat uleiul de Piper Negru si in ce perioada a anului?

Multumesc, si Un an nou...cat mai bun.
Aroma de creveti fermentati si cu ulei esential de piper negru merge garantat vara. :wink:
M-am jucat si cu mixul 1016 in care am pus o doza mai mult decat sanatoasa de ulei de piper si au iesit niste bile prinzatoare.
Vladut cand vin mixurile de la Solar-ul? :)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@razvan

La sfarsitul lui februarie soseste Solarul....si este mult Belachan !!!!!!!! :D

@hypo

Uleiul de piper negru este bun cam in toate combinatiile, ideea este sa nu sari calul.... :D Noi il folosim cu incredere la boiliesurile Senzor Planet si nu am fost dezamagiti.

Apropo, aroma squid & octopus Senzor Planet contine un mic procent din acest ulei ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Daniel D »

O mai folosi careva uleiul de piper negru :?:

cornel s.

Mesaj de cornel s. »

o mai fi cineva care NU-L foloseste ? :roll: :lol:

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Daniel D »

Incredibil...............403 vizualizari....si 2 raspunsuri. :(

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

pai daca mateianu iti spune textual: Uleiul de piper negru este bun cam in toate combinatiile, ideea este sa nu sari calul.... nu prea inteleg ce raspunsuri ai mai vrea??? (dozajul este dat pe recipient)

@ vladut, vezi ca ai gresit un cuvant...replica din film era s-a facut mult peste (belachan)
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

ok ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Daniel D »

cornelserbu scrie:pai daca mateianu iti spune textual: Uleiul de piper negru este bun cam in toate combinatiile, ideea este sa nu sari calul.... nu prea inteleg ce raspunsuri ai mai vrea??? (dozajul este dat pe recipient)

@ vladut, vezi ca ai gresit un cuvant...replica din film era s-a facut mult peste (belachan)

Daca va uitati mai atent la intrebarea mea , v-ati da seama ca ma intereseaza sa detaliez subiectul.....nu sa generalizez.
Asa...ca e bun in toate combinatiile........stiu si eu. :D
Spre exemplu dumneavoastra cum procedati : dozati diferit in functie de anotimp......il asociati mai bine cu o aroma pe baza de fructa/sau carne.......diferentiati in functie de marimea pestelui vizat, captura/ciortan.....cresteti doza in conditii de concurs? Dpmdv, este un subiect pe baza caruia se poate discuta mult.

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Maiculita la ce s-a ajuns la capitolul nade. Auzi si tu "ulei de piper negru". Sa ma trazneasca daca am auzit in viata mea de asemenea produs. Da daca e componenta prinzara o sa rasnesc si io piper negru si o sa gasesc o modalitate de al face lichid. Ulei nu cred ca am sanse, da macar incerc.

Da io va intreb daca a folosit cineva usturoi in amestecul pentru bile. Ca io am prins la bile de "leeche" dipuite la greu in usturoi.

Moose
APCR Canadian Branch

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”