valabilitate solubile cu oua

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Conteaza enorm si mixul folosit, de multe ori coca nu se leaga din aceasta cauza, iar bilele se dizolva mai greu. Mixul squid-octopus de la SBS conbinat cu Red Hering de la Solar mi se pare a fi combinatia ideala. Si stiu ca o foloseste si cineva pe care il respect eu enorm ca pescar ! :D

pletl istvan
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Sep 08, 2007 0:03
Puncte: 0

Mesaj de pletl istvan »

multumesc pt raspunsuri.imi cer scuze daca formularea nu a fost cea corecta.nu am vrut sa fie cu rea intentie.am achizitionat deja un litru de lapte de porumb produs de Sc Nitu si am sa le fac eu.rezultatul am sa va comunic.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

acum sa te vad... :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

pletl istvan
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Sep 08, 2007 0:03
Puncte: 0

Mesaj de pletl istvan »

si inca ceva.asa din curiozitate am sa cumpar din acelasi marca SBS tot solubile tot cu aroma de S&O din ungaria si am sa le testez tot in conditii de acvariu.si legat de vietuitoarele de pe fundul apei am si avut pe montura boilesul solubil si am si prins platica cu el dupa vreo 12 ore si tot nu a reusit sa dea jos stratul care sa inmuiat.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

eu ziceam ca vreau sa te vad la home-made-uri, dar vad ca o ti intr-una cu readi-made-uri...mai incearca, dar eu n-as tine un acvariu numai pentru a incerca solubilitatea bilelor...mai bine pune niste crapi in el :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

pletl istvan
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Sep 08, 2007 0:03
Puncte: 0

Mesaj de pletl istvan »

in sfarsit am avut timp sa fac bilele solubile.am folosit lapte de porumb in amestec cu apa plata 50%-50%.dupa 8 zile am observat ca sau uscat bine.am pus in acvariu(in care inca nu am pus nici un crap ) si sau topit in 5 ore.am avut o singura problema la rulare parca nu se lega asa de bine ca cele facute cu ou.

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Mesaje: 174
Membru din: Dum Mar 27, 2005 17:20
Puncte: 0
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo »

Vladut Mateianu scrie:@istvan

Boilesurile solubile facute de SBS au ca nas pe Andrei Vladeanu, cel care i-a dat sugestia lui Des Taylor, patronul SBS.
In toate reclamele din Ungaria, bilele solubile sunt facute dupa reteta baietilor de la Sziko.... Si au avut prioritate in a le testa.
:shock:

As citi reclamele din revistele germane, sau cele din Serbia.
nvcarper.ablog.ro

bigcatfishunter
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 27, 2006 8:41
Puncte: 0
Localitate: TIRGU -MURES

Mesaj de bigcatfishunter »

ISTVAN!!! Ca sa ai rezultate cu bilele solubile,balta respectiva trebuie sa aiba CRAP.Ori in balta unde ai pescuit tu nu prea este,in schimb are mult platica,ceea ce stii si tu pentru ca ai prins destule.Parerea ta e ca ai dat lovitura cu bile solubile ,dar....... .Asteptam sa ne povestesti ce rezultate ai obtinut. :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

pletl istvan scrie: ...am avut o singura problema la rulare parca nu se lega asa de bine ca cele facute cu ou.
sunt mult mai greu de rulat decat cele cu ou dar daca nu ti se leaga e din cauza mixului sau a ceva ce ai pus tu in el.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

pletl istvan
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Sep 08, 2007 0:03
Puncte: 0

Mesaj de pletl istvan »

singurul lucru ce am pus altceva in mixul din care am facut bilele solubile este faina de peste (300 grame la un kg de mix) care este de alta fabricatie de cel folosit pana acum.azi mai fac un kg dar cu faina de peste pe care lam folosit pana acum.
iar cu idea ca balta nu prea are crap sunt de acord dar cu mentionarea ca are crap dar cam putin.anul acesta sa prins si crap de 12 kg(lacul toldal).am prins in primavara tot la boiles dar la boiles mic(16 mm) cu aroma de libelule in combinatie cu aroma de scoica.am vrut sa fac bile solubile ca crapul sa le accepte mai usor pt ca nu dau multi la boiles,majoritatea dau la porumb.de testat cred ca numai in primavara o sa am ocazia sa le testez .iar platica am prins numai la bile cu arome dulci si cand am folosit pt momit pellete cu aroma de capsuni.cand am momit cu pellete Halibut sau Hemp nu a intrat nici o platica.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”