@ vladut

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @ vladut

Mesaj de clabuc »

am la congelator niste bile facute din 1016 acum 3 luni. cum e mai bine sa le folosesc :
1. le scot la aer cu 2,3 zile inainte de partida
2. le scot chiar inainte de partida cu 3,4 ore
3. le arunc in apa congelate

?????

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: @ vladut

Mesaj de mircea62 »

Scoate-le inainte de a pleca la pescuit.
Pune in punga in care le-ai tinut cateva picaturi de aroma si n-butyric si inchide-o la loc.
Mircea B.

Avatar utilizator
SERBAN_77
Mesaje: 334
Membru din: Mar Ian 27, 2009 22:29
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de SERBAN_77 »

zfcristian scrie:
SERBAN_77 scrie:Vladut care ar fii dozajul corect pentru 1 kg de mix ca bila sa lucreze in 2-3 ore?
Daca te referi la solubile, o bila bine uscata de 20 mm sa zicem in functie si de adancimea si temperatura apei se descompune 50% cam in 2-3 ore asta din experimentele facute de mine pe balta !
Care este proportia de SPD/ apa9 cat la % SDP cat la % apa ), ca sa se dizolve in 2-3 ore?
Serban Ionescu
0744.627.647
ionescu.serban@yahoo.com

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de zfcristian »

eu ma refer la bilele care se gasesc in comert ale celor de la senzor si care cred ca sunt facute in proportie 1:1 , Vladut cred ca poate da mai multe detalii.
DAr si la alte tipuri de bile solubile de pe piata pe care le-am uscat, am reusit sa cresc timpul de desfacere la 2-3 ore.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de Vladut Mateianu »

Serban, poti merge 50:50 dar conteaza enorm si granulatia mixului, precum si compozitia lui.... la fel, conteaza modul de uscare al solubilelor, timpul de uscare , precum si ceea ce au scris deja colegii pescari : temperatura apei, adancimea, curentii , etc... :wink:


@clabuc

daca sunt facute cu ou si fara conservanti, iti recomand sa le scoti din congelator inainte de a pleca la pescuit, apoi sa le ti in saculeti de circa 2 kg la umbra intr-un copac ! le amesteci periodic pana se usuca bine, asa le vei putea folosi mai multe zile fara sa se strice....altfel, risti sa se strice dupa nici 24 de ore !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
SERBAN_77
Mesaje: 334
Membru din: Mar Ian 27, 2009 22:29
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de SERBAN_77 »

[quote="Vladut Mateianu"]Serban, poti merge 50:50 dar conteaza enorm si granulatia mixului, precum si compozitia lui.... la fel, conteaza modul de uscare al solubilelor, timpul de uscare , precum si ceea ce au scris deja colegii pescari : temperatura apei, adancimea, curentii , etc..


Vladut intrebarea era alta, eu unul stiu pe pielea mea ca conteaza adancimea, curenti de pe fund, temperatura apei, etc dar uite incerc sa ma fac mai explicit, am 1 kg de mix fac partea lichida imi iese o cantitate de 130- 160 ml sa zicem, intrebarea este pentru acest kg cam cat lapte diluat 50-50 imi trebuie ?
Si al doilea lucru daca vreau sa se dizolve mai greu ce proportie cresc a laptelui sau a apei?
Serban Ionescu
0744.627.647
ionescu.serban@yahoo.com

Avatar utilizator
Andrei Costache
Mesaje: 449
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @ vladut

Mesaj de Andrei Costache »

@vladut

cand prepar MHLM-ul pentru nadire, ce pot sa mai adaug in el? arome sau altceva? sau sa il las asa cum este?

Avatar utilizator
George Slave
Mesaje: 168
Membru din: Dum Aug 19, 2007 13:57

Re: @ vladut

Mesaj de George Slave »

@ Serban_77
M-am gandit sa-ti raspund eu cu toate ca nu sunt asa tare in bile ca Vladut... :wink:
La 1 kg de mix si la o parte lichida de 130-160 ml intra aprox 180ml SPD si 180ML apa,dar atentie mare la mix poate mixul ,,suge'' mai putin 160 cu 160
Dupa care incep experimentele ;200 SPD...160 apa,220 cu 140,240..cu 120..e.t c.
Un rol foarte important in aceasta ecuatie este ce contine mixul ...seminte ,micropelete..care ,,desfac'' mai repede ....dar baza o ai asa ca ...la treaba..!
Senior Crap Club

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de zfcristian »

andrei18 scrie:@vladut

cand prepar MHLM-ul pentru nadire, ce pot sa mai adaug in el? arome sau altceva? sau sa il las asa cum este?
Csl sau whisky link

Avatar utilizator
SERBAN_77
Mesaje: 334
Membru din: Mar Ian 27, 2009 22:29
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de SERBAN_77 »

George Slave scrie:@ Serban_77
M-am gandit sa-ti raspund eu cu toate ca nu sunt asa tare in bile ca Vladut... :wink:
La 1 kg de mix si la o parte lichida de 130-160 ml intra aprox 180ml SPD si 180ML apa,dar atentie mare la mix poate mixul ,,suge'' mai putin 160 cu 160
Dupa care incep experimentele ;200 SPD...160 apa,220 cu 140,240..cu 120..e.t c.
Un rol foarte important in aceasta ecuatie este ce contine mixul ...seminte ,micropelete..care ,,desfac'' mai repede ....dar baza o ai asa ca ...la treaba..!
Multumesc mult de raspuns.
Serban Ionescu
0744.627.647
ionescu.serban@yahoo.com

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”