@ vladut

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Andrei Costache
Mesaje: 449
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

@ vladut

Mesaj de Andrei Costache »

Salut Vladut,

Ti-am trimis ieri un mail in care iti spuneam ca am citit ce ai scris pe carpnews.ro, si anume legat de prepararea boilesurilor. Informativ, poti sa spui cat m-ar duce reteta propusa de tine? Si de asemenea, in titlul articolului spuneai si de porumb, insa in articol nu am gasit asa ceva. Ai cum sa imi dai o reteta pentru prepararea porumbului? Si un sfat in preparea nadei pt naditul cu catapulta si pt arcul naditor?

http://carpnews.ro/index.php?nowater=1& ... p=articole\

Multumesc anticipat.

Fire intinse!

Andrei

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de Vladut Mateianu »

Spune-mi te rog despre ce reteta este vorba, iar apoi vom discuta pe larg despre ea....
Si ii rog pe toti care citesc acest topic sa intervina unde este cazul, mai ales in recomandari ptr mixturi de nadire (catapulta sau feeder)... Eu folosesc doar MHLM, deci sfatul meu poate fi obiectiv.. :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: @ vladut

Mesaj de Martin »

Vladut Mateianu scrie:Spune-mi te rog despre ce reteta este vorba, iar apoi vom discuta pe larg despre ea....
Si ii rog pe toti care citesc acest topic sa intervina unde este cazul, mai ales in recomandari ptr mixturi de nadire (catapulta sau feeder)... Eu folosesc doar MHLM, deci sfatul meu poate fi obiectiv.. :D

Eu folosesc mixul de la Dynamite Baits, Source. Mix pe care-l prepar în combinaţie cu lapte de porumb şi câteva arome recomandate de cei de la ....(INTERZIS) Îl folosesc pe feeder, şi am avut rezultate notabile cu el. Menţionez că sunt la începutul pescuitului la crap, şi aştept şi eu câteva recomandări de la cei mai experimentaţi.
Eu am mai degrabă probleme "tehnice", probleme pe care le voi enumera într-un topic în scurt timp.

Avatar utilizator
Andrei Costache
Mesaje: 449
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @ vladut

Mesaj de Andrei Costache »

Vladut Mateianu scrie:Spune-mi te rog despre ce reteta este vorba, iar apoi vom discuta pe larg despre ea....
Si ii rog pe toti care citesc acest topic sa intervina unde este cazul, mai ales in recomandari ptr mixturi de nadire (catapulta sau feeder)... Eu folosesc doar MHLM, deci sfatul meu poate fi obiectiv.. :D
Este vorba de urmatoarea reteta :

"Mix : -1 kg squid & octopus SBS
-1 kg red hering Solar
-0,2 kg robin red.

Se amesteca bine cele 3 mixuri, pana la omogenizare.

Lichide :-atract squid & octopus SBS 120 ml
-aroma squid & octopus SBS 20 ml
-betaina 3 linguri mari
-whisky link 100 ml
-amino-ppc 30 ml
-attractamino 30 ml
-20 de oua.

Se bat bine ouale, apoi se adauga substantele si se amesteca bine. Dupa care se adauga treptat mix pana coca va ajunge de consistenta unei plastiline. Apoi se fac carnatii cu ajutorul pistolului, se pun pe masa de rulat, se fierb bilele si ...GATA ! Boilesurile trebuiesc puse cateva ore la uscat, la vant si umbra. Termenul de valabilitate este de 3-5 zile, functie de temperatura si modul in care le pastram, dupa care incep sa se strice din cauza oualelor din ele. Pentru a obtine boilesuri solubile, in loc de oua putem folosi lapte de porumb si astfel boilesurile vor rezista mult mai mult, iar in apa vor actiona ca o pastila de calciu efervescent,topindu-se cam in 2 ore.

Pentru prepararea porumbului, putem folosi acceasi reteta de ingrediente , care este suficienta pentru prepararea a 3-4 kg de porumb. Mai intai trebuie fiert porumbul uscat pana incep sa crape primele boabe. Apoi se rastoarna porumbul fiert intr-o galeata cu capac, se adauga substantele, se completeaza cu apa fierbinte pana se acopera boabele, apoi se amesteca periodic timp de 24 de ore."

M-ar interesa informativ sa stiu cam la cat se ridica costul prepararii acestei retete pentr boilies.

Legat de porumb, aceasta reteta propusa de tine, se poate folosi atat la naditul cu catapulta , cat si pentru firul de par? Bineinteles in combinatie cu un mix, ori cel de la Dynamite Baits cum zice si Martin sau mixul de la Benzar pentru crap. Din auzite, am inteles totusi ca mixul de la Benzar aduna si pestele mic...

Cand ai spus ca se adauga substantele, te-ai referit la lichide?

As vrea sa fac o partida de pescuit pe MV2 cam in 2 saptamani si pana atunci reusesc sa imi fac o idee despre retetele astea 2, sa stiu pe ce anume ma axez. Ce imi recomanzi sa folosesc? Bilelele sau porumbul?

Sper sa nu ma injuri prea tare....

Multumesc pentru ajutor.

Andrei

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de Vladut Mateianu »

Amestecul asta de mixuri il foloseam acum cativa ani, intre timp am reusit sa-mi fac propriul mix, mai complex, mix pe care l-am numit Planet 1016.

In concluzie, cu acest mix poti face bile (tari sau solubile) doar adaugand oua sau SPD + aroma !

Dar iata si o reteta, care contine si lichide nutritive, iar pretul final il poti calcula :

20 oua (sau 1 l SPD diluat 50% cu apa fierbinte daca vrei solubile)
60 ml complex atract
60 ml maximum
100 ml CSL (sau Wisky )
20 ml aroma dorita

Intra cam 2 kg de mix Planet 1016 (sau Impact, depinde de buget ! :D ) si vor iesi cam 3 kg de bile. Tari sau solubile.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @ vladut

Mesaj de clabuc »

ce contine mixul 1016 ?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de Vladut Mateianu »

cam tot ce este mai bun, nu am facut rabat de la nimic..... proteina lactica, proteina animala, fainuri de peste, faina de insecte, glm, robin red, betaina, nectarblend , amestecuri de seminte, + alte 4 ingrediente de la Hath's... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
SERBAN_77
Mesaje: 334
Membru din: Mar Ian 27, 2009 22:29
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de SERBAN_77 »

Vladut Mateianu scrie:cam tot ce este mai bun, nu am facut rabat de la nimic..... proteina lactica, proteina animala, fainuri de peste, faina de insecte, glm, robin red, betaina, nectarblend , amestecuri de seminte, + alte 4 ingrediente de la Hath's... :wink:
Vladut care ar fii dozajul corect pentru 1 kg de mix ca bila sa lucreze in 2-3 ore?
Serban Ionescu
0744.627.647
ionescu.serban@yahoo.com

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: @ vladut

Mesaj de zfcristian »

SERBAN_77 scrie:Vladut care ar fii dozajul corect pentru 1 kg de mix ca bila sa lucreze in 2-3 ore?
Daca te referi la solubile, o bila bine uscata de 20 mm sa zicem in functie si de adancimea si temperatura apei se descompune 50% cam in 2-3 ore asta din experimentele facute de mine pe balta !

Avatar utilizator
Andrei Costache
Mesaje: 449
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: @ vladut

Mesaj de Andrei Costache »

Multumesc pentru reteta. Un sfat pentru prepararea porumbului se poate?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”