Withy pool

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Withy pool

Mesaj de Andrei91 »

Pentru cei care folosesc montura, merge atasat un saculet solubil ? ce lungime are forfacul care il folositi in astfel de situatii. Multumesc

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Withy pool

Mesaj de gabi1 »

De regula montura se pune pe o farfurie cu nada(plantat), poti sa folosesti fara probleme si saculet solubil.
Forfacul aprox 15cm.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Withy pool

Mesaj de nit_matias »

Salut,

Cand pescuiesc din mana cu montura asta, fac un saculet mai lung, de 7 cm si trag firul de la forfac prin saculet. Astfel pot sa pescuiesc si cu fir mai lung. Acele folosite variaza de la situatie la situatie, primavera fir de 15 lb moale, iar in plin sezon ac nr 4, fir de 30 lb tot moale.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Withy pool

Mesaj de Andrei91 »

Multumesc pentru sfaturi,da vreau sa pescuiesc lansat si ma gandeam sa folosesc un fir camasuit, forfac de 15 cm si si pasta pe plumb, plus cateva bile date din cobra, cu ce imi afecteaza mecanica monturii un fir camasuit fata de unul moale si mai subtire ?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Withy pool

Mesaj de nit_matias »

Problema este ca montura trebuie sa se miste destul de liber ca sa functioneze cum trebuie. Ca idee daca firul este tare, montura nu va mai cauta aspirarea pestelui, poate se va misca putin, dar nu va avea usurinta in miscare pe care ar avea-o in cazul firului necamasuit. Daca vrei ceva care sa functioneze intr-un stil asemanator, poti incerca alte monturi, un chod sau double hinge rig. Pentru acestea 2 se folosesc exclusiv fire rigide. Firele sunt scurte, nu se incurca, iar mecanica este apropiata de cea a withy pool. Folosesc acelasi principiu, iar ambele sunt monturi cu predilectie pentru pop-up.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Withy pool

Mesaj de tai_pan28 »

Salut,

Eu folosesc whity pool cand pestele e foarte mofturos sau primavara/toamna cand e apa inca rece si nu am trasaturi sau nu se inteapa la montura pop-up simpla. Daca dau cu pasta pe plumb atunci forfac max 7-8cm si fara saculet solubil. Daca dau cu sac solubil si fac forfacul lung 12-15 cm nu folosesc plumbul pentru pasta. Am folosit si fir suplu si fir cu camasa din care scot pe jumate camasa. Nu am observat diferente notabile de performanta intre variante.
Fir intins!
Adrian
Friends Carp Team

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Withy pool

Mesaj de Andrei91 »

Pai eu ma gandeam sa folosesc black silt de 25 lb, as mai putea folosii herculine blend tot de 25 lb, singura problema ar fi doar sa nu se incurce in lansare,dar cred ca optez pentru saculetul solubil tras pe fir pentru efectul de anti-tangle. Alte pareri sunt bine venite.

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Withy pool

Mesaj de tai_pan28 »

Daca ai foloseste fir de 15lb la forfac.
Adrian
Friends Carp Team

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Withy pool

Mesaj de Andrei91 »

Am , cand se incalzeste voi da cu 25, forfac 13-15 cm si saculet pe fir.

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Withy pool

Mesaj de ciprian.andriesei »

Andrei91 scrie:Pai eu ma gandeam sa folosesc black silt de 25 lb, as mai putea folosii herculine blend tot de 25 lb, singura problema ar fi doar sa nu se incurce in lansare,dar cred ca optez pentru saculetul solubil tras pe fir pentru efectul de anti-tangle. Alte pareri sunt bine venite.
Poți încerca cu un forfac mai scurt sau foliseste un con siliconic pentru agrafa Quick Change mai lung

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”