Stiuca pe langa Bucuresti

Cateodata vrem sa prindem si stiuca, salau sau pastrav. Despre spinning, casting si pescuit la musca

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de martinik »

zfcristian scrie:Ms, este o optiune.
Alte posibile locatii?

Cand mai vrei la stiuca, ma anunti si te duce fratele tau. ce-i drept sunt vreo 120km, da' n-ai sa regreti nici o secunda. daca vrei dai dupa mal la baboi sau din barca, fara suprataxa. e 50 lei. super balta, salbaticie (2-3) masini pe 20ha. are stiuca si somn la greu, crap si caras de asemeni. :wink:

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de Lao »

120 km numai dus sau si intors? :?
Am voie sa ghicesc dintr-o incercare, daca-s 120 km numa dus? :lol:

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de arsinel »

daca sa dat drumul la apa este pt simplul fapt ca se pregateste balta pt iernat(inghet)
Daca te mai duci la stiuca incearca slidere,pop-ere......
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de zfcristian »

arsinel scrie:daca sa dat drumul la apa este pt simplul fapt ca se pregateste balta pt iernat(inghet)
Daca te mai duci la stiuca incearca slidere,pop-ere......
Crede-ma ca am incercat tot ce se putea incerca , doar carbit nu am incercat :mrgreen:



Eu nu vreau sa invat pe nimeni cum sa is conduca business-ul si nu vreau macar sa ma bag dar nu vreau sa imi ..... cineva aiurea ziua de duminica, vreau sa imi joc si eu sansele corect la o partida de pescuit si de asta am mers pe o balta salbatica , plus ca :
1 Apa curgea prin partea stanga a baltii iar in partea dreapta ca am ajuns si acolo balta de vis a vis avea peste 2 metri de pamant uscat-umed pana la lacasele calugarului( am dat ocol baltii) .
Imi pare rau ca nu am facut poze , dar si daca faceam nu le puneam pentru ca nu doresc sa fac rau .

Daca vroiam sa fac rau , il lasam pe amicul de a fost cu mine sa se legitimeze cand la plecare pentru banii platiti am gasit un colt de hartie cu o stampila pe stergatorul masinii .

Restul e cancan

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de miyagi »

petre iulian scrie:Daca intrebati de ce curge apa sigur aflati si daca erati atenti observati ca este supraplinul . Daca Chiroiu3 scade apa pentru ca recolteaza novacul normal ca apa curge in draci . Si ca sa scada nivelul apei pe Chiroiu3 trebuie scazuta si Chiroiu 4 .....pana acum nu am mai auzit ca o balta da drumul la apa sa nu prinda pescarii rapitor :wink:

ps. ieri am venit de la moara si apa curgea in draci dar nici prin cap nu mi/a trecut sa/i zic domnului Petcu : Ce faci domne umblii la apa sa nu prindem noi la concurs :lol: :lol:
Iulica una e sa alegi sa pescuiesti in curenti si alta e sa te trezesti Duminica pe o balta unde se plimba apa. Bati 140 de km ca sa intelegi ce?
Urban culture.

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de martinik »

Lao scrie:120 km numai dus sau si intors? :?
Am voie sa ghicesc dintr-o incercare, daca-s 120 km numa dus? :lol:

sunt 120 dus si 120 intors. crede-l pe fratele tau ca nu a fost persoana care sa mearga cu mine pe balta aia si sa nu revina. am fost cu cineva cu sonar pe ea, si-mi spunea ca nu a vazut in viata lui atata densitate de peste pe sonar. singurul lucru care o face sa nu fie salbatica 100%, e taxa. in rest zici ca esti pe un canal din delta. posibilitati de secare, scadere a apei nu are si nici substratul nu-i permite patronului sa o sece. e cea mai grea si atractiva balta din cate am intalnit :wink:

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de miyagi »

RSC scrie:Blestemul crapului a fost..l-ati parasit pentru stiuca "de pe gard" :D

ps: inca din 2009 Valer Rus se plangea ca e obligat ca toamna sa-si transforme balta-n fluviu datorita faptului ca balta din amonte trebuie navodita. Nu e omul de vina si chiar nu ii sta in fire...
Da. Sper ca am lamurit problema acum.
E simplu Domnilor. Nu suntem pescari de ieri de azi. O simpla informatie venita la timpul ei face cat .....!
Cat despre limbaj, inteleg eu sa-mi cer scuze daca am deranjat.
Urban culture.

paulp45
Mesaje: 601
Membru din: Dum Dec 04, 2011 23:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de paulp45 »

salutare. acum am vazut postul acesta. o balta salbatica unde am vazut ca s-a prins stiuca dar mai rar este la naipu (cea de sub padure in sensul de mers catre alexandria). am vazut acolo cum un satean dadea la baboi si apoi vindea stiuca sa ia dulciuri la nepoti si ceva de baut. in ultima vreme m-am uitat dar nu am mai vazut nimic miscare.

eu unul am prins anul acesta doar la o balta chiar la intrarea in comuna moara vlasiei. cea cu autostrada. taxa e de 50 ron de bat la spinuit.

o alta balta pe care se mai prinde salau cand si cand este Dragoiesti BGS.sau gurbanesti langa sarulesti

PS. la un concurs intre colegi in septembrie la Niculesti s-a prins stiuca de 2,5 kg. aici am vazut ceva ciudat rau asta toamna. din 40 de echipe a cate 2 nu s-au prins decat 2 sau 3 carasi desi multi dadeau la caras. stiuca s-a luat la plastice.

Avatar utilizator
Costel Jambu
Mesaje: 149
Membru din: Vin Ian 07, 2011 17:40
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de Costel Jambu »

"A ajunge prea departe" e inceputul decaderii ...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit la Rapitor”