Cteno pe Dunare (amurul alb)

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

Tibi scrie:rdr..foarte interesant topicul..bravo..pune si niste poze,si da din casa ceva mosmoande.. :D
Vezi mai sus ca sunt filmari :wink:

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de ioan sebastian »

rdr scrie:
Vladutzz scrie:foarte frumos,
insa aceasta "platica" este o enigma la Nistru, am prins sute de crapi solzosi, insa platica nu se nimerea, nu stiu de ce nu trage...
nadeam cu porumb in cantitati mari si montura era clasica.
este posibil sa descrieti montura? la ce adincime prindeati? si la ce distanta de la fund tragea? pe fir puneam si porumb flotant si baansat si nimic, insa am vazut eu cum stau ei "la pranz" in 7-10 metri de la mal si papau verzaturi. porumbul, nul dorea.
Un sfat ceva?
montura este una pentru cteno, doua sau mai multe boabe cu un flotant intre ele, cat mai lipite de carlig........... dar cu detalii am sa revin mai tarziu cand am sa fac si foto la montura.
in legatura cu adancimea sau substratul nu stiu ce sa zic, am prins pe apa de 3.5m, pe apa de 8m, pe praguri, pe platou de nisip (plaja subagvatica cum ii zicem noi) nu a avut un loc anume unde a "halit" sa pot trage o concluzie clara. Cand a fost timp frumos afara a mancat aproape de mal pe apa mica, cand timpul sa stricat si a inceput vant, furtuna a mancat pe adancime, ceva tipic crapului.
De o singura smecherie sunt sigur, un batran care pescuia la acest peste a zis ca mananca la "zbor" :(
cand am auzit :lol: mam tavalit pe jos de ras, nu a vrut sa mai dea detalii cand a vazut ca rad.
Ce am inteles eu in timp cat am capatat experienta :D despre acel "zbor": acest peste urmareste plumbul dupa ce cade in apa.
Cum am ajuns la aceasta concluzie?!
1. Pestele prins si legat la mal in "ham", eu recuperam o lanseta iar plumbul trecand pe langa el, la urmarit, am crezut ca nu vad bine, am aruncat lanseta la 4-5m de mal in dreptul lui si am inceput sa recuperez, acelasi lucru, pestele venea dupa plumb, cred ca are ceva gena de rapitor in el :lol: :lol:
2. Unele trasaturi au fost la nici un min dupa aruncare, am lansat am pus lanseta in suport si a tras imediat sau la max 10-15min de la lansare, cat timp lanseta "danseaza" pana se aseaza plumbul, de aceea eu nu las lanseta mai mult de juma de ora in apa, muncesc 3-4lansete si sunt mai castigat decat sa bag 30 de lansete si sa le uit in apa.
Si asa am ajuns sa il inteleg pe batran cu "ZBORUL", concluzia, "daca nu ai batran sa-ti cumperi iar daca ai sa il :D .......... RESPECTI" :lol: :lol:
Am sa revin cu foto monturi. 8)
Subscriu la cele spuse de rdr.
Am luat cteno pe cadere pescuind la feeder cu viermusi in curent puternic si 3.5m adancime..Am prieteni care pescuiesc la bolognesa unde carligul si plumbul se taraie pe fundul apei si au luat cteno.(tot la viermusi).
Cred ca este un comportament specific pestilor de apa curgatoare unde hrana nu este tot timpul inerta.

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

ioan sebastian scrie:
rdr scrie:
Vladutzz scrie:foarte frumos,
insa aceasta "platica" este o enigma la Nistru, am prins sute de crapi solzosi, insa platica nu se nimerea, nu stiu de ce nu trage...
nadeam cu porumb in cantitati mari si montura era clasica.
este posibil sa descrieti montura? la ce adincime prindeati? si la ce distanta de la fund tragea? pe fir puneam si porumb flotant si baansat si nimic, insa am vazut eu cum stau ei "la pranz" in 7-10 metri de la mal si papau verzaturi. porumbul, nul dorea.
Un sfat ceva?
montura este una pentru cteno, doua sau mai multe boabe cu un flotant intre ele, cat mai lipite de carlig........... dar cu detalii am sa revin mai tarziu cand am sa fac si foto la montura.
in legatura cu adancimea sau substratul nu stiu ce sa zic, am prins pe apa de 3.5m, pe apa de 8m, pe praguri, pe platou de nisip (plaja subagvatica cum ii zicem noi) nu a avut un loc anume unde a "halit" sa pot trage o concluzie clara. Cand a fost timp frumos afara a mancat aproape de mal pe apa mica, cand timpul sa stricat si a inceput vant, furtuna a mancat pe adancime, ceva tipic crapului.
De o singura smecherie sunt sigur, un batran care pescuia la acest peste a zis ca mananca la "zbor" :(
cand am auzit :lol: mam tavalit pe jos de ras, nu a vrut sa mai dea detalii cand a vazut ca rad.
Ce am inteles eu in timp cat am capatat experienta :D despre acel "zbor": acest peste urmareste plumbul dupa ce cade in apa.
Cum am ajuns la aceasta concluzie?!
1. Pestele prins si legat la mal in "ham", eu recuperam o lanseta iar plumbul trecand pe langa el, la urmarit, am crezut ca nu vad bine, am aruncat lanseta la 4-5m de mal in dreptul lui si am inceput sa recuperez, acelasi lucru, pestele venea dupa plumb, cred ca are ceva gena de rapitor in el :lol: :lol:
2. Unele trasaturi au fost la nici un min dupa aruncare, am lansat am pus lanseta in suport si a tras imediat sau la max 10-15min de la lansare, cat timp lanseta "danseaza" pana se aseaza plumbul, de aceea eu nu las lanseta mai mult de juma de ora in apa, muncesc 3-4lansete si sunt mai castigat decat sa bag 30 de lansete si sa le uit in apa.
Si asa am ajuns sa il inteleg pe batran cu "ZBORUL", concluzia, "daca nu ai batran sa-ti cumperi iar daca ai sa il :D .......... RESPECTI" :lol: :lol:
Am sa revin cu foto monturi. 8)
Subscriu la cele spuse de rdr.
Am luat cteno pe cadere pescuind la feeder cu viermusi in curent puternic si 3.5m adancime..Am prieteni care pescuiesc la bolognesa unde carligul si plumbul se taraie pe fundul apei si au luat cteno.(tot la viermusi).
Cred ca este un comportament specific pestilor de apa curgatoare unde hrana nu este tot timpul inerta.
In ce perioada a anului ati prins pe Dunare cteno?

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de ioan sebastian »

Pescuiesc pe Prut si nu in mod special la ten.
Cel mai bine mananca in prima parte a verii dar mai mult tine de localizare si de nivelul apei.
Sunt perioade in care se prinde bine intr-o anumita portiune de rau si perioade care merg bine in alta.
Pe Prut procentul de cteno este mult mai mare decat cel de romanesc.

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Sorin Ionescu »

Salut.

Vezi in PPT nr.5 Articol despre pescuitul tenului la Dunare.
Eu zic si locul, ca nu sunt tenii legati acolo sa ma astepte pe mine..!! :D
Cu nada potrivita si in cantitate considerabila ii dai de cap la sfarsitul verii si toamna pe pragurile de langa mal la adancimi de 3 - 4 m. :wink:
Campion National 2011

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de mirel petcu »

Sorin Ionescu scrie:Salut.

Vezi in PPT nr.5 Articol despre pescuitul tenului la Dunare.
Eu zic si locul, ca nu sunt tenii legati acolo sa ma astepte pe mine..!! :D
Cu nada potrivita si in cantitate considerabila ii dai de cap la sfarsitul verii si toamna pe pragurile de langa mal la adancimi de 3 - 4 m. :wink:
ce baiat bun esti ! au mai incercat pescari dupa ce ai prins tu si degeaba !
in zona giurgiu (camadinu-lungu) se prinde foarte greu , am fost mirat cand
am auzit ca ai prins ten mare !
:D montura de care a fost ? :D

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de zfcristian »

mirel petcu scrie:
Sorin Ionescu scrie:Salut.

Vezi in PPT nr.5 Articol despre pescuitul tenului la Dunare.
Eu zic si locul, ca nu sunt tenii legati acolo sa ma astepte pe mine..!! :D
Cu nada potrivita si in cantitate considerabila ii dai de cap la sfarsitul verii si toamna pe pragurile de langa mal la adancimi de 3 - 4 m. :wink:
ce baiat bun esti ! au mai incercat pescari dupa ce ai prins tu si degeaba !
in zona giurgiu (camadinu-lungu) se prinde foarte greu , am fost mirat cand
am auzit ca ai prins ten mare !
:D montura de care a fost ? :D

Sorin a fost la Gostinu in capul insulei de la plaja daca nu gresesc , pe acolo inca mai apar pesti neelectrocutati inca dar RARI din pacate!

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de mirel petcu »

se pescuieste masiv de catre romani si bulgari,a fost el norocos si baftos ! :D

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de zfcristian »

mirel petcu scrie:se pescuieste masiv de catre romani si bulgari,a fost el norocos si baftos ! :D
Si astea au rolul lor in pescuit :mrgreen:
Ultima aroganta la Giurgiu, la cei care au barci este ca isi scot permise de pescuit si pt Bulgaria, la ei nu este prohibitie, restul e cancan ............

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Sorin Ionescu »

Eu am prsciut pe malul Romanesc cam pe la jumatatea insulei Lungu.
Si nu am luat doar un ten...am luat 2 si am mai scapat unul...am luat si crap de 11kg si ciortani.!!!
Intradevar ultima data cand am fost nu am mai luat nimic dar era apa foarte mare..!!!
Conteaza foarte mult perioada si cota Dunarii..!!
Anul asta voi pescuii mai mult pe acolo....!! :wink:
Campion National 2011

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”