Va rog un sfat alegere ansamblu match

Despre pescuitul la pluta (undita, sheffield, bologneza, match) sau la grund, dupa orice specie de pesti

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Julyenn
Mesaje: 41
Membru din: Mar Feb 12, 2013 20:40
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Va rog un sfat alegere ansamblu match

Mesaj de Julyenn »

Buna ziua,
Doresc achizitionarea unui ansamblu match respectiv lanseta + mulineta pentru un buget de aprox 500 ron. Mentionez ca pescuiesc pe balti private la caras, babusca, platica, crap ( intre 200 grame - 3 kg max).Doresc ceva mai sensibil pentru a simti cat mai bine pestele in dril.
M-am gandit la urmatoarele variante:
Lanseta : Benzar Elite match 7-15 g
ET competition match 2-8 g
Trabucco Supremacy uk master /15 g
Trabucco Revenge waggler xt / 20 g
ET Competion telematch 5-15 g

Mulineta: Okuma Trio red core 30 fd
Cormoran corcast 8 pif super jet match
Linea match fd 30
Colmic Drake xs 3000
Spro Passion match 7000
Ii rog pe cei care indragesc acest stil de pescuit sa ma ajute in a face cea mai buna alegere.
Daca sunt si alte variante apropiate de ce am enumerat mai sus sunt binevenite oricând.
Astept pareri!
Multumesc

Levi
Mesaje: 901
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Va rog un sfat alegere ansamblu match

Mesaj de Levi »

Salut. Eu as alege varianat ET match cu spro passion.

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rog un sfat alegere ansamblu match

Mesaj de claudiue »

De ce nu incerci un feeder medium?

Julyenn
Mesaje: 41
Membru din: Mar Feb 12, 2013 20:40
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Va rog un sfat alegere ansamblu match

Mesaj de Julyenn »

Levi scrie:Salut. Eu as alege varianat ET match cu spro passion.
Imi place ET MATCH dar parca este cam moale, nu stiu daca pot lansa cu ea plute de 12-17 g.
Ma indrept mai mult spre Benzar Elit cu Cormoran corcast ce parere aveti ?

Julyenn
Mesaje: 41
Membru din: Mar Feb 12, 2013 20:40
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Va rog un sfat alegere ansamblu match

Mesaj de Julyenn »

claudiue scrie:De ce nu incerci un feeder medium?
Am 2 feedere dar nu prea mai imi place stilul asta.
Am vazut la cineva pe balta care pescuia la MATCH si imi placea cum lucra, la ciortan 1-2 kg.M-a cucerit.

dyna
Mesaje: 381
Membru din: Joi Dec 13, 2012 18:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Va rog un sfat alegere ansamblu match

Mesaj de dyna »

Salut.Am un match de la Leeda...Leeda carp match waggler(bat foarte usor,subtire si puternic,are actiune progresiva)....il am de 4 ani de zile si pot sa spun ca este un bat extraordidar...am scos crap de 8 kg in delta cu el cu fir d 0.18 fara mari probleme...mulineta pe care o folosesc este Shimano Hyperloop de 2500,am si varianta de 4000 dar nu este o f mare diferenta intre ele( am mulineta de 4 ani de zile nu am menajat o deloc,se comporta impecabil...nu are rost sa ti cumperi ceva mai scump,isi face trb foarte bine,calitate shimano la pret de nimic...are frana micrometrica....).

Julyenn
Mesaje: 41
Membru din: Mar Feb 12, 2013 20:40
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Va rog un sfat alegere ansamblu match

Mesaj de Julyenn »

dyna scrie:Salut.Am un match de la Leeda...Leeda carp match waggler(bat foarte usor,subtire si puternic,are actiune progresiva)....il am de 4 ani de zile si pot sa spun ca este un bat extraordidar...am scos crap de 8 kg in delta cu el cu fir d 0.18 fara mari probleme...mulineta pe care o folosesc este Shimano Hyperloop de 2500,am si varianta de 4000 dar nu este o f mare diferenta intre ele( am mulineta de 4 ani de zile nu am menajat o deloc,se comporta impecabil...nu are rost sa ti cumperi ceva mai scump,isi face trb foarte bine,calitate shimano la pret de nimic...are frana micrometrica....).
Salut,
Ok, multumesc pentru sfat.
Nu se gaseste pe aici lanseta match Leeda, as fi vrut sa o tin putin in mana sa vad cum se prezinta.
In schimb am achizitionat un ET Competition Clasic, si urmeaza sa-mi iau o mulineta de la Shimano gen Exage 3000.
Nu m-am hatarat daca iau cu frana fata sau spate deocamdata.
Ma mai gândesc.
Toate cele bune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit Stationar”