spod 3.6m / lansete de 3.9m ...

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
daniel_moldovan
Mesaje: 84
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:14
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

spod 3.6m / lansete de 3.9m ...

Mesaj de daniel_moldovan »

Va salut,

Sant in cautarea unui spod si am o dilema: daca lasetele mele sunt de 3.9 m, si sunt obisnuit sa lansez cu 3.9 m, nu ar trebui sa caut si un spod de 3.9 m?; nu de alta dar folosind un spod de lungime mai scurta, nu cred ca voi reusi sa nadesc distanta de pescuit.

Din cate am cautat pe net am gasit doar variante de 3.6 m sau 3,66 m + cel de la carp expert de 3.75 m.

Parerile mele sunt doar teoretice, as aprecia un sfat de la pescarii experimentati care pescuiesc cu 3.9m si nadesc cu 3.6m, sa fac o investitie cat mai buna.

Multumesc
Daniel Moldovan

Avatar utilizator
gadjo
Mesaje: 344
Membru din: Mar Mai 26, 2009 16:39
Puncte: 0
Localitate: Atlanta/United States

Re: spod 3.6m / lansete de 3.9m ...

Mesaj de gadjo »

daniel_moldovan scrie:Va salut,

Sant in cautarea unui spod si am o dilema: daca lasetele mele sunt de 3.9 m, si sunt obisnuit sa lansez cu 3.9 m, nu ar trebui sa caut si un spod de 3.9 m?; nu de alta dar folosind un spod de lungime mai scurta, nu cred ca voi reusi sa nadesc distanta de pescuit.

Din cate am cautat pe net am gasit doar variante de 3.6 m sau 3,66 m + cel de la carp expert de 3.75 m.

Parerile mele sunt doar teoretice, as aprecia un sfat de la pescarii experimentati care pescuiesc cu 3.9m si nadesc cu 3.6m, sa fac o investitie cat mai buna.

Multumesc
Daniel Moldovan
salut,
Din cate stiu foarte putine firme fac spoduri de 3,9 si asta de 1 an incoace.Pana acum 1 an nu se gaseau decat de 3,60.probabil din motive de rezistenta.

daniel_moldovan
Mesaje: 84
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:14
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: spod 3.6m / lansete de 3.9m ...

Mesaj de daniel_moldovan »

Ma gandeam si eu ca asta poate fi motivul: nu poti face o lanseta atat de puternica la o lungime mare.

Tu ce lansete folosesti? 3.9 m sau 3.6 m, daca 3.9 m poti nadi cu 3.6 m?; ar trebui sa imi fac griji ...?

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: spod 3.6m / lansete de 3.9m ...

Mesaj de tonny »

A aparut in vara la Carp Expert un spod de 3,75 m si 5 lb,eu il folosesc si sunt tare multumit de el si mentionez ca am in dotare si Fox Worrior Spod dar mai departe reusesc sa dau cu Carp Expertul,iar pretul lui a fost de 190 ron.Din pacate la acest spod deocamdata toate stocurile sunt 000.

@Daniel Moldovan
Apropo esti din Alba ?
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

daniel_moldovan
Mesaje: 84
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:14
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: spod 3.6m / lansete de 3.9m ...

Mesaj de daniel_moldovan »

tonny scrie:A aparut in vara la Carp Expert un spod de 3,75 m si 5 lb,eu il folosesc si sunt tare multumit de el si mentionez ca am in dotare si Fox Worrior Spod dar mai departe reusesc sa dau cu Carp Expertul,iar pretul lui a fost de 190 ron.Din pacate la acest spod deocamdata toate stocurile sunt 000.

@Daniel Moldovan
Apropo esti din Alba ?
Da sunt din Alba.
Multumesc de sfat.

Daniel Moldovan

alex leonte
Mesaje: 88
Membru din: Mar Dec 22, 2009 13:48
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: spod 3.6m / lansete de 3.9m ...

Mesaj de alex leonte »

daniel, nu trebuie sa-ti faci probleme pentru lungimea spodului si diferentele care apare intre el si lansetele cu care pescuiesti.
diferentele majore sunt cauzate de actiunea lansetelor. deci cauta sa iti iei un spod cu actiune asemanatoare cu cea a lansetelor.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”