Carlige teflonate sau neteflonate?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
beginner2
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 13, 2010 8:40

Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de beginner2 »

Salut,

as vrea sa stiu ce parere aveti, chiar conteaza, merita sa dai mai multi bani pt. carlige teflonate sau este numai marketing...?

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de mirel petcu »

daca pescuiesti pe ape limpezi cred ca tefloanele se camufleaza mai bine!

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de danielcotoz »

din cate stiu eu cele teflonate nu raneste pestele atat de mult ceea ce conteaza cel mai mult si merita platit pretul de dragul lor. mai multi bani investim pe lansete, mulinete, rod pod si alte chestii decat in menajarea partenerilor nostri de pescuit

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de mirel petcu »

danielcotoz scrie:din cate stiu eu cele teflonate nu raneste pestele atat de mult ceea ce conteaza cel mai mult si merita platit pretul de dragul lor. mai multi bani investim pe lansete, mulinete, rod pod si alte chestii decat in menajarea partenerilor nostri de pescuit
fara suparare,...vrei sa ne spui mai detaliat cum inteapa de nu raneste!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de gor965 »

mirel petcu scrie:
danielcotoz scrie:din cate stiu eu cele teflonate nu raneste pestele atat de mult ceea ce conteaza cel mai mult si merita platit pretul de dragul lor. mai multi bani investim pe lansete, mulinete, rod pod si alte chestii decat in menajarea partenerilor nostri de pescuit
fara suparare,...vrei sa ne spui mai detaliat cum inteapa de nu raneste!
Omul a scris ca : nu raneste pestele ATAT DE MULT...deci, daca tot vrei sa pui o intrebare, fa-o ca lumea ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de danielcotoz »

dupa cum bine stiti sunt anumite carlige care ranesc pestii mult mai mult decat altele. toate inteapa (asta pana cum se va inventa alta metoda de a prinde pestele) insa daunele nu sunt la fel. eu de ex folosesc carloge fara barbeta sau le rup jos barbeta la cele care au si asta o fac decand am fost la o balta unde nu era voie sa pescuiesti cu carlige cu barbeta si nu am vazut pesti rupti la gura sau ceva de genul asta. e clar ca depinde asta si de pescar cum "trage" de peste insa ..... ori suntem pescari C&R ori nu mai suntem

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de mirel petcu »

multumesc!

beginner2
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 13, 2010 8:40

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de beginner2 »

danielcotoz scrie:din cate stiu eu cele teflonate nu raneste pestele atat de mult ceea ce conteaza cel mai mult si merita platit pretul de dragul lor. mai multi bani investim pe lansete, mulinete, rod pod si alte chestii decat in menajarea partenerilor nostri de pescuit

Sunt de acord, ar merita platit un pret mai mare de dragul lor, insa nu cred ca din cauza stratului de teflon nu raneste pestele atat de mult...nu ma pricep, insa am senzatia ca mai mult pe piata si in buzunar are semnificatie, nu in apa, din pacate...

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de dumi_id »

Nici eu nu cred ca ranesc mai putin pestele alea teflonate. Rana depinde cel mai mult de forma carligului dar si de marime. Cele teflanate nu reflecta lumina, asa ca pe ape limpezi (ceea ce nu avem la noi in tara) carligele normale pot crea reflexii ce sperie pestii mai suspiciosi.

Avatar utilizator
Roman Eugen
Mesaje: 446
Membru din: Dum Ian 24, 2010 18:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carlige teflonate sau neteflonate?

Mesaj de Roman Eugen »

are dreptate in privinta ranilor. eu pescuiesc cu ace teflonate (nu intotdeauna) long shank ff subtiri si au o barbeta aproape insesizabila care nu raneste pestele. am aflat-o si pe pielea mea cand am scapat un plumb din mana si mi-a intrat acul in deget. a iesit f usor si fara sa ma ranesc suplimentar in barbeta :lol: :lol: :lol:
deci aveti grija cu mustaciosii si fire intinse :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”