Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
dumitru.lucian
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 17, 2011 1:48

Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Mesaj de dumitru.lucian »

Buna ziua,
Stiu ca sunteti plictisiti in a raspunde acestor gen de intrebari, dar am nevoie de ajutorul vostru pentru a-mi alege echipamentul. Sunt un mare pasionat al pescuitul de crap ( am 25 de ani ) si pana acum am folosit scule mid-level dar vreau sa fac o investitie serioasa si sa trec la nevelul urmator . Vreau sa-mi cumpar 4 lansete si 4 mulinete dar nu stiu ce sa aleg dintre:
Lansete
-Daiwa Emblem 3.9m/3.5lbs ( 631 RON/buc )
si
-Daiwa Dragonier Carp 3,90m/3,5lbs ( 861 RON/buc ).
Precizez ca ambele bete le-am tinut in mana si nu mi se pare vre-o diferenta intre ele in afara de mandrina FUJI si inelele FUJI de pe Dragonier ( vanzatorul mi-a recomandat Dragonier, dar stiti cum este...fiecare vrea sa-si vanda produsele mai scumpe )
In ceea ce priveste mulinetele nu prea am nicio idee dar nu vreau Shimano BBLC deoarece mi se par prea grele. Bugetul pentru mulinete este 800 RON/buc.

Va multumesc mult, astept sugestiile voastre.
Fir intins!

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Mesaj de zfcristian »

Betele nu le cunosc dar ca mulinete ti-as recomanda Shimano Navi - adevarate masini de aruncat :mrgreen:

GREENFISH
Mesaje: 189
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 13:45

Re: Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Mesaj de GREENFISH »

aveam de ales intre daiwa si shimano beast master-ul.....si am ales pe dragonierul.....cu o mulineta deocamdata shimano biomaster xtb.....bblc este prea grea pe acest bat....si mie imi plac bblc-urile....sincer nu am apucat sa arunc cu betele...pt. ca nu am fir pe mulineta....aici alta dilema...ce fir......imi voi da seama daca imi plac si mi-se potrivesc in momentul in care voi pescuii cu ele si sper sa vie vinerea aceasta.....din cate am vazut ele s-au scumpit intretimp.....alegere este a ta ....si asteapta pana la targ...mai este putin acolo vei putea vb.. si cere pareri de la profesionisti......targul superpescar...

dumitru.lucian
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 17, 2011 1:48

Re: Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Mesaj de dumitru.lucian »

Multumesc pentru raspuns, am sa tin cont ;)

Giura_Mihai
Mesaje: 168
Membru din: Dum Mar 28, 2010 13:48
Puncte: 0
Localitate: Craiova si Bucuresti
Contact:

Re: Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Mesaj de Giura_Mihai »

In legatura cu lansetele nu pot sa imi spun parerea ca nu le-am folosit, aruncat cu ele...... este o diferenta intre a tine o lanseta in mana si a arunca cu ea, de aceea poate reusesti sa si arunci cu ele pentru a iti face o idee mai buna.............mulinete sunt o groaza, insa ceva mai usor pana in 800 de lei daca vrei Daiwa este Windcast Z 5500 pentru a "imperechea daiwele" , este foarte usoara si am inteles ca si fiabila :D sau de la shimano ai cam 3 variante, fie biomaster 8000 xtb sau navi 8000 xtb care sunt printre cele mai bune mulinete in pretul lor de 600-700 lei sau shimano ultegra 5500( este o mulineta mai mica decat celelalte, insa foarte multi o lauda)..........succes la cumparare si fir intins

dumitru.lucian
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 17, 2011 1:48

Re: Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Mesaj de dumitru.lucian »

multumesc!

GREENFISH
Mesaje: 189
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 13:45

Re: Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Mesaj de GREENFISH »

salut....in sfarsit am folosit lanseta si mulineta......sunt multumit de ele.....am lansat cu ea cel putin 110m.....fara probleme.....mulineta este extraordinara....acum inteleg si ma bucur ca nu am ales bblc-ul......ca era prea grea......oricat daca este cea mai recomandata...folosita....mulineta.....fir intins

dumitru.lucian
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 17, 2011 1:48

Re: Sfat pentru a alege lansete + mulinete

Mesaj de dumitru.lucian »

Merci de raspuns si felicitari, inseamana ca ai facut o alegere buna. Dar lansetele cum si s-au parut?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”