alegere inaintas

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
DOBRICEAN
Mesaje: 298
Membru din: Joi Dec 23, 2010 19:57
Puncte: 0
Localitate: bistrita

alegere inaintas

Mesaj de DOBRICEAN »

as vrea sa imi iau un fir textil pt inaintas si nu stiu care ar fi mai bun ce sa aleg intre
1 Fir Textil Tuf Line XP 0.20mm
2 Fir Textil Tuf Line XP 0.28mm
3 Fir Berkley Whiplash Pro 0,17
4 Fir Berkley Whiplash Pro 0,21
a si inca ceva citi metri de fir este recomandat sa folsesc

Multumesc

gaby1204
Mesaje: 17
Membru din: Mar Feb 08, 2011 20:50

Re: alegere inaintas

Mesaj de gaby1204 »

Eu unul as merge pe Berkley Whiplash Pro 0,21 , iar lungimea firului sa fie dublu fata de lungimea lansetei

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: alegere inaintas

Mesaj de odoctee »

DOBRICEAN scrie:as vrea sa imi iau un fir textil pt inaintas si nu stiu care ar fi mai bun ce sa aleg intre
1 Fir Textil Tuf Line XP 0.20mm
2 Fir Textil Tuf Line XP 0.28mm
3 Fir Berkley Whiplash Pro 0,17
4 Fir Berkley Whiplash Pro 0,21
a si inca ceva citi metri de fir este recomandat sa folsesc

Multumesc
Grosimea inaintasului trebuie sa fie aproximativ egala cu cea a monofilamentului, pentru a se crea un nod fluid, uniform.
Lungimea acestuia (parerea mea) : 7 m pentru lansetele de 3,6m si 8 m pentru cele de 3,9m
Toate cele bune, din Tulcea, Adrian.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: alegere inaintas

Mesaj de darius123 »

Eu folosesc Berkley Whyplash de 0.17 pentru fire de 0.25 si nu am avut nici o ruptura si nici o scapare de nod.Folosesc plumbi de 113 si dau in ei cat pot, fara nici cea mai mica problema.Pentru fire de 0.28-0.30, recomand Berkley Whyplash de 0.21 .Tuf Line este mai slab si s-ar putea sa ai nevoie de un inaintas mai gros, sa reziste in socul lansarii.De preferat, este sa folosesti un inaintas cat mai subtire, dar sa faca fatza(sa reziste) socului in lansare.Daca poti alege, recomand cu incredere, Berkley Whyplash de 0.17 sau 0.21, in functie de firul principal pe care il folosesti.Rezistenta acestui fir este una foarte mare si nu ai nevoie de mai mult.Lungimea inaintasului este in jur 7-8 metrii.Eu nu tin cont de dublul lungimii lansetei, ca nu stau sa masor.Fac nodul intre inaintas si firul principal, mulinez 3-5 spire de inaintas pe tambur, trec inaintasul prin inele(lanseta mufata) si mai las lungimea de lansare, aproximatv 1-1,5 metrii.In acest fel, folosim minimul de inaintas de care avem nevoie si atingem distanta cea mai mare, dar sa nu avem probleme in lansare..Fiind mai multe spire de inaintas pe tambur, distanta de lansare, poate scadea.Folosiind mai putine spire de inaintas pe tambur, riscam sa rupem in lansare, datorita socului.Daca vrei sa fortezi putin pestele la mal, poti pune mai multe spire pe tambur.

Avatar utilizator
Lazar Mihai
Mesaje: 15
Membru din: Lun Ian 31, 2011 11:45
Puncte: 0
Localitate: Giurgiu

Re: alegere inaintas

Mesaj de Lazar Mihai »

De firele textile de la Formax ce parere aveti?
Primavara toti suntem pescari incepatori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”