Agatatura - intrebare

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Agatatura - intrebare

Mesaj de carpkiller »

O sa pescuiesc in agatatura f f rea. Nu vreau sa pierd montura sau sa mi se rupa de la nodul mono - textil(inaintas).
Solutii:

M-am gandit la 4 solutii:

dc agatatura este ata de rea pe cat am auzit:

in primul rand tinand cont ca balta are latime mica o sa pun pe tamburii de rezerva un fir gros, sa zicem 40-45 si renunt la inaintas. Problema este ca nu vreau sa pierd montura.

1. un nod vartej-forfac care sa cedeze mai repede decat nodul cu care leg montura (nodul asta inaintas-montura nu stiu exact cum s.n dar il fac astfe : bag inaintasul prin ochiul de la lead core, matisez peste inaintas de 8 ori si bag prin bucla formata de cand am bagat inaintasul prin ochiul de la lead-core, apoi umezesc si strang), o sa folosesc un fir de forfac mai ieftin, renunt la kryston si bag cu sufix stealth skin

2.folosesc forfacuri combi: de vartej prind un amnesia de care prind direct fara vartej 3-4 cm de fir textil moale cu care o sa fie legat carligul. Nodul asta sa cedeze mai repede decat nodul cu care leg montura.

dc agatatura nu este chiar asa de rea:

3. un ansamblu solid, cu care sa scot agatatura. am fir shimano tehnium nou, nodul mono-inaintas tocmail l-am schimbat, iar ca forfac folosesc un snake bite de 25
4.folosesc carlige fox s5 care se dezdoaie pana sa se rupa nodul inaintas mono si ansamblul (fir + inaintas + montura cu plumb pierdut cu lead core si forfac mantis)pe care-l folosesc cel mai des

Variantele 3-4 le-am mai folosit, nu planuisem asa, nu stiam ca o sa se agate, dar asa s-a nimerit.


Pe scurt, ma intereseaza un nod si/sau un fir care sa se rupa mai repede decat nodul inaintas montura sau nodul inaintas textil.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Cauta un fir mai vechi si mai copt :lol: :lol:

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1639
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Mesaj de mihai florescu »

Pt astfel de situatii (eu pescuiesc in general cu accesorii mai ieftine) foloseste Leadcore ieftin(Cabelas , BasPro,Cortland Kerplunk) , plumbi Home made(am matrite super bune pt plumbi in line si in derviatie) rigul legat cu fluorocarbon (cabelas, seaguar, basspro) cirlige Maruto(bune calitate/pret)

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Sau coacete tu :wink:

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

@val
n-am fir copt, pot sa-l coc, nici o problema, dar nici nu am cum sa mai trag de peste cu el dc este copt.
Acuma pe bune, eu as alege varianta 1, dar vreau si eu un exemplu de fir (diametru eventual) care sa se preteze la o astfel de situatie.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@carpkiller,
-nu folosi inaintas textil, si de fapt, nici mono
-bait runnerul necuplat, si te bazezi doar pe frina reglata atent si pe fir
Tu vrei sa prinzi peste in agataturi, sa nu pierzi nici montura , nici plumbi, nici fir, si eventual sa scoti si niste dulapi...Ai grija mai bine sa nu pici in apa... :D :D

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

Mersi Cezar, nu are nimic dc pic in apa, se mai intampla, ai vazut doar ca am haine de schimb la mine. :D :D :D . Ma duc pe un rahat de balta numit Ratarie(Chiroiu3), unde nu se practica C&R si am inteles ca locurile bune sunt intr-o zona cu agatatura. N-am mai fost pe o balta de genul asta de f f mult timp, intr-un fel este o provocare.
Nu crezi ca pe langa faza cu inaintasul si baitrunnerul un forfac mai subtire, care sa cedeze primul este o solutie ?
Cat despre dulapi....Doamne ajuta !

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

carpkiller scrie:Nu crezi ca pe langa faza cu inaintasul si baitrunnerul un forfac mai subtire, care sa cedeze primul este o solutie ?
Daca faci se spune Cezar, adica sa "stai pe ele", zic eu ca n-ai nevoie de forfac mai subtire. "Hit and hold". De ce sa cedeze daca nu-i dai sansa ??? Aaaa, daca vrei sa mai intri in cort sa asculti o poveste... o perna... atunci... DA! Dar daca mergi chitit pe captura, cum zici, 48 de ore nu-s o problema.
ASTEPTAM POZE !
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

Am inteles, mersi! Poze peste 2 sapt, pana atunci sper sa mai fac un Peris.

Avatar utilizator
freecarp
Mesaje: 62
Membru din: Mar Ian 24, 2006 22:37
Puncte: 0
Localitate: Gummersbach

Mesaj de freecarp »

eu te-as sfatui sa folosesti un balon ca geamandura, frana putin mai stransa si rod-podul asigurat. montura cu plumb fix. asa va avea pestele o sansa mai mica si tu o sansa mai mare.
fir intins!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”