Prima oara pe Magura 9

Moderator: Stefan B

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: Prima oara pe Magura 9

Mesaj de laurentiu sarghie »

Stefan, de aceasta data am facut o partida de 48 ore. Am ajuns joi dupaamiaza pe balta. Primul lucru facut a fost nadirea grea cam doua kilograme de bile home made firete bloodworm de20 aroma de maple( mix de la bait&feed ). Este o reteta noua conceputa de Madalin. Am dat doar bile cu cobra fara niciun fel de seminte sau pastura.Am plasat o montura ( carlig korda wide gape 4 cu 2 bile fierte distanta de la carlig la bila 1,5-2 cm) pe patul de nada facut cam la 90-100 m, iar cealalta la 10 m mai in fata, in afara patului. In aceasta zona am pescuit doar cu doua lansete sa nu aglomerez locul. In partea stanga la 60-70 m am pescuit cu belachan tot de noi facute( tari de 24) Aici am folosit initial momitoare incarcate cu pastura pelete si porumb. Pestele a raspuns foarte repede pe ambele paturi de nada. Prima captura a fost o salonta la 9-10 kg prinsa pe patul de bloodworm. Nu am pozat toti pestii, itzi dai seama ca am avut peste 30 de bucati toata partida. A doua zi am renuntat si la momitoare pentru a evita ciortanul.
Prima noapte am prins foarte bine ( nu am reusit sa dorm aproape deloc) pesti intre 5 si 8 kg. A doua zi in jurul orei 11 a venit si captura partidei un frumos romanesc la 14,5 kg. Am nadit constant doar cu cobra cam la 2 ore.

Este o excelenta balta si pentru incepatori. Un amic de-al nostru care nu a prins crap in viata lui a reusit sa captuerze catziva crapusteni aruncand la 30-40 m , o singura lanseta ( cu momitor dar cu bila).

Asadar, daca insisti ,si pescuiesti cat de cat inteligent, poti prinde si crapi mari pe Magura 9. Toata lumea a plecat fericita acasa, mai ales Mihaela ( nasa mea de cununie) care a drillat si ea catziva crapi.

Multumim inca odata pentru aceasta minunata oaza de liniste. Acces bun, pret decent zic eu ( la asemenea investitie zic ca e de bun simt), paznici civilizati, densitate mare de peste, , curatenie, locuri balizate si iluminate , etc etc......

Din punctul meu de vedere ar merge bagate niste agataturi macar in unele locuri ( la iarna cand ingeata duci niste copaci ). Anunti pescarii care sunt aceste locuri daca vor sa dea in agatatura bine daca nu pot da in locuri curate.
E un sfat , gandeste-te la asta.

Avatar utilizator
daniel dochia
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 07, 2007 17:10

Re: Prima oara pe Magura 9

Mesaj de daniel dochia »

Salut.
Weekendul asta am ajuns prima oara pe Magura 9. Balta mi-a placut...liniste, pontoane amenajate, curatenie, personalul super ok.
Am pescuit la casuta 8 cu singura nada pe care am gasit-o vineri la 12,00 noaptea :D - S&O.
rezultatul a fost ok, vreo 40 de pesti, majoritatea 3-4 kg. Doar doi pesti trecuti de 10 kg din care unul de 14,100 kg.
mai jos poza "capturii" si nada folosita.
Bravo Stefan pt amenajare... o sa revin cu placere.
Fişiere ataşate
crap 14,100 kg.JPG
crap 14,100 kg.JPG (38.21 KiB) Vizualizat de 1023 ori
:D
:D
nada Magura 9.JPG (46.64 KiB) Vizualizat de 1023 ori

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima oara pe Magura 9

Mesaj de arsinel »

laurentiu sarghie scrie:.
Imi place ce scrie pe rodpod :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: Prima oara pe Magura 9

Mesaj de laurentiu sarghie »

A fost al lui Costica Emilian....el cred ca avea probleme dintr-astea.... :lol: am incercat sa sterg dar nu se curata.....
oricum nu am nicio treba cu fotbalul.

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima oara pe Magura 9

Mesaj de Stefan B »

Imi faceti o pofta .....oaleuuuu mai baietiii .........frumos, ma bucur de rezultate !

Multumesc Laurentiu pentru informatiile oferite !
La mai mare Daneee, ca are balta si te mai astept !

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”