Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi noi

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
lucian76
Mesaje: 124
Membru din: Joi Mar 25, 2010 9:00
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de lucian76 »

cipica scrie:lucian76
din ce vad in pozele postate de respectivii baieti pestele pare a fi acelasi. Eu l-am prins la 26,1 kg, prietenul meu polonez Kriss l-a prins la 26,98 kg o luna mai tarziu. pestele se hraneste, este activ asa ca nu vad de ce nu ar avea acum 28 kg...
"mea culpa " daca are mai mult...este posibil ..poate ca e mai greu sa citesti un peste din poze ...este si aici o arta ...de multe ori pestele pare mai mare sau mai mic in poze ...dupa caz si posibilitati . Pe de alta parte e chiar interesant acest peste care se prinde in mod constant pe un lac atat de mare ....probabil ca este foarte activ asa cum ai spus si tu .

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de cipica »

ca si oamenii, crapii au si ei personalitati diferite. pe mai multe balti exista exemplare de crap care se prind mai des decat altele.
pestele CPK ( cum a fost numit de polonezi :wink: ) s-a prins in primavara de doua ori in golful mare- la Turnul de apa si la Buduroi intr-un interval destul de scurt, anume 6 zile.
O luna mai tarziu, acelasi peste s-a prins pelocul numit Rapa de langa barajul Gurbanesti. adica la 4-5 km distanta. Cineva spunea ca pestii mari sunt teritoriali... pestele probabil ca a gasit in zona respectiva tot ceea ce are nevoie, dar mai ales hrana din belsug , s-a ingrasat-si din pct meu de vedere va mai acumula un kg pana la inghet. saptamana trecuta a fost prins vis a vis de locul in care a fost prins si ultima oara.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de Lao »

Acum eu stau si ma intreb daca voi realizati ce vorbiti...Care este posibilitatea intrun lac de sute de hectare cu mii de crapi sa prindeti acelasi crap de 3-4 ori pe sezon si sa si-l fotografiati...? :roll:

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de cipica »

Lao, ce vrei sa insinuezi?
Pai sunt fapte concrete, pestele a fost prins de 4 ori si fotografiat de fiecare data...
Matematic vorbind, sansele sunt f mici, ai dreptate, numai ca ecuatia este schimbata de faptul ca acest peste are un apetit senzational, dovada este greutatea lui record pentru ultimii ani. Este clar ca se hraneste ca nebunul, altfel nu ar fi ajuns la greutatea asta, deci sunt si sanse mari ca sa gaseasca carligul unor pescari...

P.S. poate ne spui si noua numele tau ca sunt satul de intepaturi de la persoane care se ascund dupa ecranul unui PC.

Avatar utilizator
lucian76
Mesaje: 124
Membru din: Joi Mar 25, 2010 9:00
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de lucian76 »

Lao scrie:Acum eu stau si ma intreb daca voi realizati ce vorbiti...Care este posibilitatea intrun lac de sute de hectare cu mii de crapi sa prindeti acelasi crap de 3-4 ori pe sezon si sa si-l fotografiati...? :roll:
Pai in primul rand e clar ca e acelasi peste ...deci aici nu exista nici un dubiu .Statistic vorbind probabilitatea este mica ..chiar foarte mica ...din cauza asta mi se pare interesant .Tu in schimb sugerezi ca ... :?: :idea: .....sau mai bine explica tu acest "mister statistic" daca tot ai scris ce ai scris.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de Lao »

cipica scrie:Lao, ce vrei sa insinuezi?
Nu vreau sa insinuez nimic, departe de mine ideea de polemica, scandal, etc...
Dar, totusi, posibilitatea de a prinde acelasi peste de 4 ori in cateva luni este infima, mai ales intrun lac de sute de ha. Nu stiu sa calculez dar probabil de ordinul sutelor de mii. Poate vreun pescar matematician sa ne lamureasca cu sansele.
Eu cred ca sunt crapi diferiti, asta am vrut sa subliniez.

Avatar utilizator
lucian76
Mesaje: 124
Membru din: Joi Mar 25, 2010 9:00
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de lucian76 »

De fapt problema nu se pune chiar in termeni statistici ....un peste se poate prinde de mai multe ori in cursul aceluiasi an ...am patit acest lucru de mai multe ori ..e drept ca in balti mai mici . In pescuit poate nu trebuie sa gandim chiar probabilistic ..desi de multe ori o gandire logica coloborata cu experienta pescarului aduce cele mai bune rezultate ...mai sunt si exceptii cand 2+2=5 .

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de zfcristian »

E o emisiune la Fishing and H de la un concurs din Hun unde un crap de 17 kg este prins de 2 ori intr-un interval de max 6 ore si asta in conditiile in care se pescuia la peste 100 m de mal . :mrgreen:

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de Lao »

De acord cu voi ca se poate prinde un peste de mai multe ori, dar sa fiu al naibii: acelasi peste de 4 ori intro acumulare imensa pozat si postat pe acelasi forum, e ceva ce eu nu pot accepta. Raman la parerea mea ca sunt crapi diferiti.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Captura Record Sarulesti 28kg nada noua aduce capturi no

Mesaj de cipica »

daca o sa ne intalnim vreodata si o sa am din intamplare laptopul la mine am sa-ti arat cele 3 seturi de poze (polonezul Andrey, eu si polonezul Kris), le vom compara impreuna si vei vedea ca este acelasi peste.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SARULESTI”