Instant Drag de la Shimano VS Baitrunner II

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Instant Drag de la Shimano VS Baitrunner II

Mesaj de zfcristian »

Asa cum spune si titlul sunt interesat de avantajele si dezavantajele celor 2 sisteme de la Shimano !
Ideea este ca as dori sa achizitionez un set de 4 mulinete si acum sunt in dubii intre :
Shimano Ultegra 14000 XTB si Shimano Ultegra Ci4 10000 XSA

De mentionat ca am mai pescuit cu Baitrunner II si mi se pare ok dar Instant Drag-ul asta ..... nu stiu ce sa zic despre el, nu il cunosc iar tendinta mea in acest moment este sa merg pe Ultegra Ci4.

Multumesc

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Instant Drag de la Shimano VS Baitrunner II

Mesaj de mimisikuuu »

Dintre cele 2 mulinete clar ultegra Ci4 XSA,e un model nou ,mult mai usor (620 gr iar xtb urile au 750) au Slow oscillation system,deci aseaza firul mai bine. Oricum comparatia trebuia facuta intre ultegra 14000 xtb si ultegra 14000 xsb daca vroiai sa compari cele doua sisteme,aceleasi mulinete dar tipuri diferite de frana. Eu prefer Instant drag ul de fapt e cam acelasi lucru,doar ca la sistemul BR II se invarte mai putin busonul franei, cam jumatate de tura. Acum insa fiecare cu preferintele lui,insa multi isi cumpara mulinete fara sa stie ca BR II e diferit de BR clasic. Daca totusi preferi BR vezi ca exista modelul Ultegra Ci4 14000 XTA

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Instant Drag de la Shimano VS Baitrunner II

Mesaj de zfcristian »

mimisikuuu scrie:Dintre cele 2 mulinete clar ultegra Ci4 XSA,e un model nou ,mult mai usor (620 gr iar xtb urile au 750) au Slow oscillation system,deci aseaza firul mai bine. Oricum comparatia trebuia facuta intre ultegra 14000 xtb si ultegra 14000 xsb daca vroiai sa compari cele doua sisteme,aceleasi mulinete dar tipuri diferite de frana. Eu prefer Instant drag ul de fapt e cam acelasi lucru,doar ca la sistemul BR II se invarte mai putin busonul franei, cam jumatate de tura. Acum insa fiecare cu preferintele lui,insa multi isi cumpara mulinete fara sa stie ca BR II e diferit de BR clasic. Daca totusi preferi BR vezi ca exista modelul Ultegra Ci4 14000 XTA
Stiu ca exista si Ci4 14000 Xta, ideea este ca oricum tamburul de 10000 si cel de 14000 sunt la fel difera doar cantitatea de fir ce intra pe ele.
Sa vedem pana la urma diferenta intre Ultegra 10000 xsa si 14000 xta este de doar 20 de Euro , deocamdata mai am timp sa le analizez .

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Instant Drag de la Shimano VS Baitrunner II

Mesaj de robert_anisoiu »

Salutare tuturor,

dat fiind ca s-a lansat acest subiect am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine ce este cu Instant Drag(sau Quick Drag de la Daiwa) si Baitrunner II. Eu am folosit pana acum doar mulinete cu BR clasic. Explicati-mi si mie, va rog, cum functioneaza aceste doua sisteme.

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Instant Drag de la Shimano VS Baitrunner II

Mesaj de zfcristian »

robert_anisoiu scrie:Salutare tuturor,

dat fiind ca s-a lansat acest subiect am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine ce este cu Instant Drag(sau Quick Drag de la Daiwa) si Baitrunner II. Eu am folosit pana acum doar mulinete cu BR clasic. Explicati-mi si mie, va rog, cum functioneaza aceste doua sisteme.

Multumesc anticipat.
Instant Drag http://www.youtube.com/watch?v=kzs66q_z4P8
Baitrunner II http://www.youtube.com/watch?v=vX2j0w1pc_w

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Instant Drag de la Shimano VS Baitrunner II

Mesaj de robert_anisoiu »

Multumesc mult.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”