expeditie reusita in Delta Dunarii Gabi, Mihai, unchiu'Gigi

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

expeditie reusita in Delta Dunarii Gabi, Mihai, unchiu'Gigi

Mesaj de Gabi Tomulescu »

am fost ceva participanti ...vreo 8
am incercat sa pescuim pe un canal in apropiere de Matita dar a venit ilustrul om Robert Raduta care ne-a gonit in stilul lui caracteristic...deci am pierdut o zi jumate...ne-am intors pe Dunarea Veche de la Mila 23 spre Crisan cam la jumatatea distantei...
ieu am fost in echipa cu Mihai si cu Unchiu' Gigi, Boby si-a facut echipa cu 2 de Gabi - florarul ( pescar de crap) si termopan (care a pescuit prima data in viata lui)
in prima zi floraru a inceput sa ia caras si vreo 2 ciortani pescuind de pe mal
eu am prins fix nimic ancorat la vreo 70 m de mal; era prima zi, s-a nadit alea,alea..
nici Mihai cu unchiu' gigi mai nimic..
de a doua zi am inceput sa prindem ciortan intre 1 kg si 2 kg poate si putin peste 2 kg..nu statea nimeni sa cantareasca pestele. eu am pescuit numai din barca cu 3 lansete iar partenerii mei de pe mal cu 7 lansete...
incet incet s-a creeat un spirit de competitie intre noi si Boby cu Gabi si cu Gabi...
La cantitate i-am doborat am luat in 3 zille in jur de 150 kg, poate ceva mai mult..
dar la captura ne-a rupt Boby dintii din gura...dupa un an de neampliniri si de esecuri Boby a luat un monstru de 17 kg romanesc pur sange...pe care l-am botezat Labus...pentru ca-l plimba asta dupa el cind la vapor cand pe malul celalalt..ziceai ca si-a luat catel ..
eram in barca pe mijlocul Dunarii si am vazut cum de 2 ori le-a fugit de la mincioc cu niste valuri si spume... de pe mal cand m-i la aratat era ceva dar nu credeam sa fie asa mare..ei ziceau ca ar avea 20 kg..
nu credeam nici mort..dar seara cand l-au adus la vapor....mare frumusete de peste..Bravo lui !!!
a mai luat vreo 3 pesti in jur de 3-3.5 kg si cam atat
Boby tot ce a prins a prins la boiles..eu am stat cu una cu boiles pe pat de boiles 3 zile fara sa prind nici un peste..aia e, dar la porumb de conserva si meleg l-am ucis..
cam asta a fost..super tare..eu am fost a doua oara in delta..prima data a fost anul trecut cand am prins in 5 zile 3 avati la twister..
pozele cu Labus o sa vina peste cateva zile...
Salutari si fir intins cat mai e timp...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bravo Gabi, poate candva o sa intelegi ca nimic nu se compara cu o iesire in delta ! Chiar si daca nu prinzi nici un peste ! :wink:
Sa traiasca 1Q GG, cel care face ca orice iesire la pescuit sa fie frumoasa !
A prins si el ceva ? :D Da' de galgaiala, a galgait ceva ? :lol: :lol:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

mama ce porecla super 1Q GG...asa o sa-i ramana numele
a prins si inca mult...ne-a tot "slugarit pe la concursuri acum a fost randul lui..
cand am fost eu cu Mihai la stiuca el a pescuit singur si cred ca a luat vreo 15 ciortani in 3-4 ore..
bine si locurile noastre erau nadite super inca din prima zi si intretinute..
mi-am dat seama ca nimic nu se compara cu expeditiile in delta...ma sa sti ca mie ca sa fie tacamul complet imi trebuie si ceva peste prins..
de galgait...s-a galgait dar mult mai putin ca anu trecut...cind daca nu s-a prins peste toata lumea a mancat si a baut...
anu asta cam toata lumea a prins, mai mult...mai putin si uite asa preocuparea zilnica era PESCUITUL...
eu am pescuit zilnic cam 10 ore din barca..deci...mai subtire cu mancarea si bautura..
a fost super mai ales ca per total s-au prins cam 250 -280 kg...deci toata lumea multumita...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”