PETARDE VS. TIGARI

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, Cristi Matei

Încuiat
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

PETARDE VS. TIGARI

Mesaj de Vladut Mateianu »

Pentru ca in anul 2005 din cauza petardelor au murit 2 oameni, statul roman a luat hotararea ca in 2006 comercializarea si folosirea petardelor se va pedepsi cu inchisoarea !
Problema mea este ca nu inteleg cum tigarile, care omoara anual zeci de mii de romani, nu mai sunt interzise de nimeni !
De ce oare ? :roll: :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

the fishman
Mesaje: 59
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:05

Mesaj de the fishman »

Pai asta este treaba de bugetul statului. Totul se rezuma la bani, iar daca stai sa gindesti la rece petardele se pot vinde doar de sarbatori( cu unele exceptii), dar tigariile se vind la ficare secunda. De aceea nu se interzic Tigarile in toata lumea nu numai la noi. Iar treaba cu organizatia mondiala impotriva fumatului, este numai de forma pentru ca stiu si ei bine...ESTE DEPENDENTA....
Apoi gindeste ce colaps mondial ar produce aceasta stopare. Cum ar fi sa intre pe piata numai automobile electrice.....ce ar mai vinde America(petrol ) care este datoare pina peste cap; iar treaba cu Irakul a avut la baza petrolul.....asa ca o sa mai moara multe miliarde de oameni din cauza fumatului si tot nu o sa se interzica.
""NU MARI DA RARI""

Avatar utilizator
totis
Mesaje: 74
Membru din: Mie Sep 21, 2005 11:25
Puncte: 0
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis »

treaba este mult mai simpla:
1. in cazul tigarilor ''mori pe mina ta''...deci poti alege;
2. in cazul petardelor te poate omori orice dobitoc ....
asa ca pina la coada eu zic ca este o lege buna, chiar daca o sa lipseasca din distractie.
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

@totis
Atunci de ce e obligatoriu sa porti centura de siguranta ? Ca doar mori pe mana ta....sau te poate omori orice dobitoc, cum zici tu !

Tigarile sunt, dupa parerea mea, tot un drog, dar care nu poate fi interzis pentru ca aduce cei mai multi bani la buget. Romanul, oricat ar fi de sarac, tot face rost de bani de tigari. Pe cand, alte droguri sunt mai greu de controlat, ca altfel s-ar legaliza si ele...

Avatar utilizator
totis
Mesaje: 74
Membru din: Mie Sep 21, 2005 11:25
Puncte: 0
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis »

@chirica
ptr a te proteja...ca si interzicerea petardelor :lol:
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA BAZAR”