SE PRINDE CRAP PE APA DE 20 DE METRI ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

horia
cum se face ca in fiecare judet e cate o balta, lac baraj, unde sa inecat cate unu si scafandrii au fugit... :lol: :lol:
cat despre crapii din baraj frumosi...cel mai mare din poza indraznesc sa apreciez peste 15k

daiwa2007
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 02, 2007 16:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de daiwa2007 »

@ADIGOGO


Eu personal nu am prins,dar tatal meu a prins la Sarulesti (Parlita)cu ani in urma pana sa fie preluata de Raduta,crap romanesc de 19 kg la 15-25 m adancime,totusi cred ca sunt cazuri izolate cum ai spus :roll: :roll:
Eu unul poate as incerca daca nu as avea optiuni :wink:

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Povestea cu pestii uriasi e mai veche de 3 ani, dar e numai o poveste nu a confirmat nimeni personal ca ar fii vazut acei uriasi.Daca stam un pic sa despicam firu in patru si sa ne gandim la vechimea lacului de acumulare Baraj Stramtori Firiza care daca nu ma insel a fost construit in anii 70 deci nu are mai mult de 30 de ani sau poate un pic mai mult.
Pentru ca un somn sa ajunga la dimensiuni uriase dupa cum zic povestile ca ar avea 2-3metrii, are nevoie de mult mai mult timp avand in vedere ca somnul traieste cateva sute de ani. Iar eu ma gandesc ce fel de scafandru e ala care avand o pregatire in acest domeniu nu stie ca somnul e inofensiv pentru om si e foarte sperios poate el sa aiba si 200 kg ca tot nu ataca omul de ce s-ar speria de el.Cat despre crapii ce sa mai zicem mai bine sa-si dea demisia scafandru respectiv daca si de astea ia fost frica.
cu respect Petrescu Cristi Edwyn

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Tilea Gabriel »

Aceleasi povesti si pe lacul Surduc , jud. Timis , adancime maxima 25 m , 510 ha .S-a prins crap in toate zonele lacului dar in special la adancimi de la 1,5 m la 5

mih_carp
Mesaje: 98
Membru din: Vin Oct 06, 2006 15:38
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de mih_carp »

Nu inteleg de ce se contrazic unii cand au dovezi clare ca se prinde crap la adancimi de 20 m. Cel mai clar exemplu e cel cand Andrei,Vladut,Coco si Tataie au prins in Ungaria pe balastiera aia .Si chiar Andrei a spus ca au prins la 18 m.Steve Briggs a spus ca a prins pe St. Cassien crap la 30 m.Cred ca nu avea motive sa minta.
Deci raspunsul la intrebare este ca DA se prinde crap la 20 m.
Mantis&Mantis Gold RULES
Mihai Tomi
Pescar de Crap

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

@mih_carp

Daca la mine te referi cand vorbesti de contraziceri, intrebarea mea a fost sa-i zicem "tehnica" . N-am contestat nicicum ca se poate prinde crap la aceste adancimi, am citit si articolele, asteptam doar explicatii despre acest fenomen. :wink:

Avatar utilizator
lipoveanu
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Feb 26, 2005 23:13
Puncte: 0

Mesaj de lipoveanu »

la MOLDOVA NOUA mai sus de portile de fier are apa in primul prag 14m si al 2-lea 24m .... pe primul prag am prins crap,somn si salau ... numai bucati...
pescar de Dunare

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel »

Cand anume si unde mai exact????Acum,pe acolo,n-ai loc de plase ....
Fir intins

Avatar utilizator
lipoveanu
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Feb 26, 2005 23:13
Puncte: 0

Mesaj de lipoveanu »

unde bree.... nu vine nici draq.... e zona de frontiera... e chiar pustiu.... si unde ai vazut tu plase la adancimea aia... nu mai zic ca acolo e o padure inundata..li se agata plasele...


Imagine
pescar de Dunare

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel »

Stai mai tata,acolo nu-i Moldova Noua,unde-ai aratat,esti mult mai jos.Acolo chiar ca n-au plase bagate dar mai sus,chiar la Moldova Noua-Coronini acum este plin de plase,baga baietii caras la greu.
Fir intins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”