cele mai bune scule pentru distanta mare

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de legio1083 »

Lasand laoparte polemica, am observat in postarile de mai sus un aspect ESENTIAL - frica de a incarca lanseta la maxim.
Nu ca as fi instare sa storc pana la ultima picatura orice fel de lanseta insa nuodata am reusit cu lansetele altora sa lansez mai departe , ori mai departe decat credeam eu ca pot lansa, pur si simplu pt ca am renuntat sa mai lansez cu teama ca as putea rupe lanseta. Daca a costat o caciula de parale inseamna ca trebuie sa isi merite banii, deci fara mila! Daca a costat mai nimic, pierderea nu e fantastica - dinnou fara mila! Aplicand chestiile astea uneori poti atinge distante interesante chiar daca nu ai scule pecializate pt distanta. Nu e cheia succesului in materie de Extreme Casting insa e un ingredient vital dupa parerea mea - asemeni unui combustibil de calitate pt o masina pregatita sa plece in cursa.
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de arsinel »

Mulinete Shimano BBLC modelul vechi sau modelul nou- depinde de tine care te atrage .
Bete:1) Daiwa Emblem 3,60m;3,5 Lbs; inel de plecare de 50- pretul este de aproximativ 750 ron
2) Hakuyo Mtx14 3,90m;3,75 Lbs; inel plecare 50-pret 400 ron.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

Am deschis acest topic cu ceva timp in urma (multumesc tuturor pentru sfaturi),intre timp m-am oprit la Senzor Magic+BBRLC,consider combinatia ideala avand in vedere statura si greutatea mea.
In afara de faptul ca am reusit sa ajung la distante considerabile in timp am reusit sa ma perfectionez in a arunca cat de cat la punct fix,ceea ce cred ca este un lucru foarte important,sa poti grupa 4 lansete in cativa metri patrati.

Betele extraordinare in drill,rar de tot se se pierd pestii intepati,de mulinete ce sa mai vorbim.

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

legio1083 scrie:Lasand laoparte polemica, am observat in postarile de mai sus un aspect ESENTIAL - frica de a incarca lanseta la maxim.
Nu ca as fi instare sa storc pana la ultima picatura orice fel de lanseta insa nuodata am reusit cu lansetele altora sa lansez mai departe , ori mai departe decat credeam eu ca pot lansa, pur si simplu pt ca am renuntat sa mai lansez cu teama ca as putea rupe lanseta. Daca a costat o caciula de parale inseamna ca trebuie sa isi merite banii, deci fara mila! Daca a costat mai nimic, pierderea nu e fantastica - dinnou fara mila! Aplicand chestiile astea uneori poti atinge distante interesante chiar d=/aca nu ai scule pecializate pt distanta. Nu e cheia succesului in materie de Extreme Casting insa e un ingredient vital dupa parerea mea - asemeni unui combustibil de calitate pt o masina pregatita sa plece in cursa.
Corect spus!

As completa cu importanta aerodinamicii monturii,nu toate permit sa pot fi aruncate la aceiasi distanta (in-line,plumb pierdut, momitor) sunt monturi diferite,fortele de frecare diferite,deci si distanta la aruncare poate fi diferita.

Nevoia de aruncare la distanta implica si alte intrebari,mai sus spuse:
-mai putem nadi in acel loc?
-a doua...a treia oara mai lansam in acelasi loc?

In cazul meu,la prima partida dintr-un sezon primele 8-10 aruncari sunt doar de "incalzire" doar de a-mi readuce in minte de ceea ce tin in mana,cred ca antrenamentul si cunoasterea echipamentului pot ajuta.

dyna
Mesaje: 381
Membru din: Joi Dec 13, 2012 18:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de dyna »

Lanseta de spining teapana de 3 m(tokushima = 30 ron) + shimano Hyperloop de 4000-6000 pe care pui fir de 0.18...un inaintas de 0.25...bagi un plumb de 130 de gr si tot inainte :lol: ...ma bucur ca m-am reprofilat pe feeder, pierdeti timpul aiurea domnilor si adevarata placere a pescuitului.

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de adisefu »

legio1083 scrie:Lasand laoparte polemica, am observat in postarile de mai sus un aspect ESENTIAL - frica de a incarca lanseta la maxim.
Nu ca as fi instare sa storc pana la ultima picatura orice fel de lanseta insa nuodata am reusit cu lansetele altora sa lansez mai departe , ori mai departe decat credeam eu ca pot lansa, pur si simplu pt ca am renuntat sa mai lansez cu teama ca as putea rupe lanseta. Daca a costat o caciula de parale inseamna ca trebuie sa isi merite banii, deci fara mila! Daca a costat mai nimic, pierderea nu e fantastica - dinnou fara mila! Aplicand chestiile astea uneori poti atinge distante interesante chiar daca nu ai scule pecializate pt distanta. Nu e cheia succesului in materie de Extreme Casting insa e un ingredient vital dupa parerea mea - asemeni unui combustibil de calitate pt o masina pregatita sa plece in cursa.
Asta in primul rand, si apoi trecere la lansete tot mai rapide pe masura ce prinzi experienta!
Eu nu pot incaraca un bat rapid decat aruncand fara mila , asta in conditiile in care nu sunt deloc firav, si chiar asa sunt bete la care am simtit ca pot si mai mult!!

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de Neacsu Mircea »

Parerea mea Mtx Class sau Siviu Florescu 4,25 vrei ceva mai Hard gen spod Potetial de la SF echipate cu mulinete xta alc sau td 6000 sau axeon restu depinde cat de aruncator esti vis a vis de tehnica
Vice Campion National 2014

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”