Ponton 7

http://www.laculpleasa.ro

Moderator: THL

Avatar utilizator
ICT Carp Team
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 23, 2012 13:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ponton 7

Mesaj de ICT Carp Team »

Are cineva cunostinte despre pontonul 7? Ce adancime are apa, ceva structuri pe fund? Voi cum ati aborda o partida de 24h pe caldura sata?

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ponton 7

Mesaj de eugen dragnea »

Sunt pe ponton 7 de 36 de ore si te sfatuiesc sa stai acasa...
O singura prezentare... Un singur peste 7 kg azi dimineata. In rest toata balta tace...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ICT Carp Team
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 23, 2012 13:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ponton 7

Mesaj de ICT Carp Team »

Am inteles......dar parca nu vreau sa renunt asa usor :)
Revin cu impresii duminica seara

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ponton 7

Mesaj de eugen dragnea »

Azi dimineata am venit dezamagit de pe Pleasa (Ponton 7 ) unde am pescuit 48 h/ 4 bete, timp in care nici eu,dar nici "baboierii" care umpleau balta nu au prins cine stie ce.
Am prins in total :2 bucati ( 7 kg +5 kg ) si vre-o 4 ciortani sub 1 kg accidental,pestele holcaia deasupra paturilor de nada facute de pescari,avand parca un traseu si o cadenta prestabilita, dar nu vroia sa puna gura pe monturi.Cei 2 punctabili au intrat pe bila meat-fish de 30 mm de la Select Baits dipuita in Belachan la interceptie mult in afara patului de nada,si asta dupa ce am incercat toate variantele de prezentare si arome disponibile. .Ca sa aduc un argument bazat ca bilele mele sunt OK am pescuit cu un bat 12 h si cu naditor in mai multe variante de prezentare si de arome ,si surpriza a fost ca nu am avut nici o prezentare.
In concluzie balta nu merge si am o vaga senzatie ca administratia are legatura cu asta intr-o forma sau alta,e clar ca se intampla ceva daca pe un lighean populat cu "18 tone" de peste (la cat peste se cara dupa balta chiar daca ar fi fost reala cifra tot nu mai este de actualitate ! ) in 48 h sau prins pe toata balta aprox. 40 pesti cu o medie de 2 kg,in conditiile in care mai tot timpul a fost ocupata in proportie de 75 % si s-a pescuit si la plantat pe 4 pontoane.
Legat de plantat,intreb administratia...cum v-a trecut prin cap sa permiteti plantatul cu navomodelul pe o balta relativ circulara cu diametrul de aproximativ 300 m fara a stabili reguli stricte...? Intreb asta pentru ca dupa ce am nadit primele 12 h la aprox. 75 m de pe pontonul 7,vine un "ciumeg"plantagiu si de pe pontonul 10 planteaza 8 bete in dreptul pontonului 4 (adika la 250 m) si in felul asta taie balta in doua.Dupa ce iau toate masurile "legale":sunat si reclamat la D-ul administrator Manole care ne sugereaza sa ne intelegem cu "ciumegul" ca nu vine el pe balta sa faca asta...; mers la "ciumeg" si rugat / explicat ca imi strica toata combinatia cu firele lui...; somati in repetate randuri paznicii sa intervina....... ma umplu de draci si pun cu inaintas cel mai subtire fir din dotare (doar 0,28 din pacate) cu plumb de 120 g si din cateva incercari ajung peste una din lansetele lui in conditiile unui vant frontal...intelegand "ciumegul" ca in momentul in care se va opri vantul l-am terminat, vine la negocieri fara tupeu in gusa si in urma discutiilor trag concluzie ca nu e 100% nesimtit si arogant ,si picam la pace sa nu mai depaseasca linia mea de nadire cu cele mai apropiate 2 lansete de vadul meu... ; asta m-a costat 4 h de nepescuit,vreo 10 zile din viata datorita nervilor si o noapte de platit taxa si uitat la luna plina.

Astept detalii ITC cand revi ! :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

CIPAKE
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 19, 2012 20:43

Re: Ponton 7

Mesaj de CIPAKE »

eugen dragnea scrie:Azi dimineata am venit dezamagit de pe Pleasa (Ponton 7 ) unde am pescuit 48 h/ 4 bete, timp in care nici eu,dar nici "baboierii" care umpleau balta nu au prins cine stie ce.
Am prins in total :2 bucati ( 7 kg +5 kg ) si vre-o 4 ciortani sub 1 kg accidental,pestele holcaia deasupra paturilor de nada facute de pescari,avand parca un traseu si o cadenta prestabilita, dar nu vroia sa puna gura pe monturi.Cei 2 punctabili au intrat pe bila meat-fish de 30 mm de la Select Baits dipuita in Belachan la interceptie mult in afara patului de nada,si asta dupa ce am incercat toate variantele de prezentare si arome disponibile. .Ca sa aduc un argument bazat ca bilele mele sunt OK am pescuit cu un bat 12 h si cu naditor in mai multe variante de prezentare si de arome ,si surpriza a fost ca nu am avut nici o prezentare.
In concluzie balta nu merge si am o vaga senzatie ca administratia are legatura cu asta intr-o forma sau alta,e clar ca se intampla ceva daca pe un lighean populat cu "18 tone" de peste (la cat peste se cara dupa balta chiar daca ar fi fost reala cifra tot nu mai este de actualitate ! ) in 48 h sau prins pe toata balta aprox. 40 pesti cu o medie de 2 kg,in conditiile in care mai tot timpul a fost ocupata in proportie de 75 % si s-a pescuit si la plantat pe 4 pontoane.
Legat de plantat,intreb administratia...cum v-a trecut prin cap sa permiteti plantatul cu navomodelul pe o balta relativ circulara cu diametrul de aproximativ 300 m fara a stabili reguli stricte...? Intreb asta pentru ca dupa ce am nadit primele 12 h la aprox. 75 m de pe pontonul 7,vine un "ciumeg"plantagiu si de pe pontonul 10 planteaza 8 bete in dreptul pontonului 4 (adika la 250 m) si in felul asta taie balta in doua.Dupa ce iau toate masurile "legale":sunat si reclamat la D-ul administrator Manole care ne sugereaza sa ne intelegem cu "ciumegul" ca nu vine el pe balta sa faca asta...; mers la "ciumeg" si rugat / explicat ca imi strica toata combinatia cu firele lui...; somati in repetate randuri paznicii sa intervina....... ma umplu de draci si pun cu inaintas cel mai subtire fir din dotare (doar 0,28 din pacate) cu plumb de 120 g si din cateva incercari ajung peste una din lansetele lui in conditiile unui vant frontal...intelegand "ciumegul" ca in momentul in care se va opri vantul l-am terminat, vine la negocieri fara tupeu in gusa si in urma discutiilor trag concluzie ca nu e 100% nesimtit si arogant ,si picam la pace sa nu mai depaseasca linia mea de nadire cu cele mai apropiate 2 lansete de vadul meu... ; asta m-a costat 4 h de nepescuit,vreo 10 zile din viata datorita nervilor si o noapte de platit taxa si uitat la luna plina.

Astept detalii ITC cand revi ! :wink:

CIPAKE
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 19, 2012 20:43

Re: Ponton 7

Mesaj de CIPAKE »

Salut.Ciumegul ar fi putut pescui si pe malul de vis-a-vis si ajungea mult mai usor in dreptul pontonului 4 si nu te-ar mai fi deranjat.Poate a vrut sa strice ziua la ceilalti pescari.Ce record o fi doborat? Fire intinse.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Ponton 7

Mesaj de Vladut Mateianu »

eugen dragnea scrie:Azi dimineata am venit dezamagit de pe Pleasa (Ponton 7 ) unde am pescuit 48 h/ 4 bete, timp in care nici eu,dar nici "baboierii" care umpleau balta nu au prins cine stie ce.
Am prins in total :2 bucati ( 7 kg +5 kg ) si vre-o 4 ciortani sub 1 kg accidental,pestele holcaia deasupra paturilor de nada facute de pescari,avand parca un traseu si o cadenta prestabilita, dar nu vroia sa puna gura pe monturi.Cei 2 punctabili au intrat pe bila meat-fish de 30 mm de la Select Baits dipuita in Belachan la interceptie mult in afara patului de nada,si asta dupa ce am incercat toate variantele de prezentare si arome disponibile. .Ca sa aduc un argument bazat ca bilele mele sunt OK am pescuit cu un bat 12 h si cu naditor in mai multe variante de prezentare si de arome ,si surpriza a fost ca nu am avut nici o prezentare.
In concluzie balta nu merge si am o vaga senzatie ca administratia are legatura cu asta intr-o forma sau alta,e clar ca se intampla ceva daca pe un lighean populat cu "18 tone" de peste (la cat peste se cara dupa balta chiar daca ar fi fost reala cifra tot nu mai este de actualitate ! ) in 48 h sau prins pe toata balta aprox. 40 pesti cu o medie de 2 kg,in conditiile in care mai tot timpul a fost ocupata in proportie de 75 % si s-a pescuit si la plantat pe 4 pontoane.
Legat de plantat,intreb administratia...cum v-a trecut prin cap sa permiteti plantatul cu navomodelul pe o balta relativ circulara cu diametrul de aproximativ 300 m fara a stabili reguli stricte...? Intreb asta pentru ca dupa ce am nadit primele 12 h la aprox. 75 m de pe pontonul 7,vine un "ciumeg"plantagiu si de pe pontonul 10 planteaza 8 bete in dreptul pontonului 4 (adika la 250 m) si in felul asta taie balta in doua.Dupa ce iau toate masurile "legale":sunat si reclamat la D-ul administrator Manole care ne sugereaza sa ne intelegem cu "ciumegul" ca nu vine el pe balta sa faca asta...; mers la "ciumeg" si rugat / explicat ca imi strica toata combinatia cu firele lui...; somati in repetate randuri paznicii sa intervina....... ma umplu de draci si pun cu inaintas cel mai subtire fir din dotare (doar 0,28 din pacate) cu plumb de 120 g si din cateva incercari ajung peste una din lansetele lui in conditiile unui vant frontal...intelegand "ciumegul" ca in momentul in care se va opri vantul l-am terminat, vine la negocieri fara tupeu in gusa si in urma discutiilor trag concluzie ca nu e 100% nesimtit si arogant ,si picam la pace sa nu mai depaseasca linia mea de nadire cu cele mai apropiate 2 lansete de vadul meu... ; asta m-a costat 4 h de nepescuit,vreo 10 zile din viata datorita nervilor si o noapte de platit taxa si uitat la luna plina.

Astept detalii ITC cand revi ! :wink:
Te asigur ca patronul lacului va fi anuntat de aceste probleme, probabil ca va proceda ca de obicei rezolvand problema....(ma refer la plantat) Ca nu a mancat pestele ...nu stiu ce sa zic...dar probabil ca si caldura are un MARE CUVANT de spus, eu am pescuit 72 de ore la Tancabesti si nu am avut decat 1 trasatura.... :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ponton 7

Mesaj de eugen dragnea »

Multumesc Vladut,
e clar ca si caldura are o influenta asupra pestelui,dar nu se compara un Tancabesti cu plauri si diversitate mare de adancime cu o Pleasa care are densitate mare la hectar (teoretic :twisted: ),fund plat si o adancime aproape constanta...ma gandesc ca fie prin furajare, fie prin prezenta a foarte multi pescari zilnic pe balta au ajuns in sistemul digestiv al crapului substante care nu-i fac bine...crezi ca este posibil asa ceva?...banuiesc asta pentru ca pestele avea o pronuntata activitate la suprafata apei,pe patul de nada si in afara lui ,dar efectiv nu se hranea. :shock:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Serboiu Alexandru
Mesaje: 603
Membru din: Joi Feb 02, 2012 18:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ponton 7

Mesaj de Serboiu Alexandru »

eugen dragnea scrie:Multumesc Vladut,
e clar ca si caldura are o influenta asupra pestelui,dar nu se compara un Tancabesti cu plauri si diversitate mare de adancime cu o Pleasa care are densitate mare la hectar (teoretic :twisted: ),fund plat si o adancime aproape constanta...ma gandesc ca fie prin furajare, fie prin prezenta a foarte multi pescari zilnic pe balta au ajuns in sistemul digestiv al crapului substante care nu-i fac bine...crezi ca este posibil asa ceva?...banuiesc asta pentru ca pestele avea o pronuntata activitate la suprafata apei,pe patul de nada si in afara lui ,dar efectiv nu se hranea. :shock:
Am auzit niste zvonuri cum ca s'ar fi scos pestele din balta principala si ar fi fost bagat in celelalte balti. Tind sa cred ca s'a intamplat acest lucru pentru ca am fost la o partida de 12h noaptea, s'a prins un singur crap pe toata balta, in rest liniste totala, nici macar un ciortan nu deranja swingerele, in schimb, in baltile mai mici peste din belsug si o forfota totala. Imi pare sincer rau pentru aceasta decizie... ciudata din punctul meu de vedere dar fiecare face ce vrea cu banii proprii.

Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Ponton 7

Mesaj de THL »

Domnilor, nici un peste nu s-a miscat din prima balta si nu se va misca in acest an. Asta ca sa fim bine intelesi de la inceput. In celelalte balti se creste peste in "sistem ferma" pentru repopulari, astfel incat pestele care este luat prin bonurile de 90 lei sa fie inlocuit lunar. In afara de Tancabesti si MV2 nici o balta nu merge ca in primavara din cauza caniculei din ultimele doua luni si asta ar trebui sa o stiti la fel de bine ca si mine. Atat timp cat prin vorba buna pescarii se pot intelege intre ei, chiar nu vad care ar fi problema plantatului. Ca de obicei, fiecare parte are argumentele sale, asa incat nu exista un "adevar suprem". Pestele de la Pleasa (cel din bazinul unde se pescuieste, evident) nu este furajat in sezonul de pescuit. La jumatatea lunii august - cand o fi mai racoare - ma duc acolo pentru o partida de 24 de ore si va tin la curent.
Si ca sa parafrazez un cotidian celebru: "... restul e cancan!"

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “PLEASA”