doresc un sfat

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

@cipi

veriga slaba este parfumul din ester care este mult mai puternic decat cel din etil alcool[de aceea am spus ca este mult mai dificil de lucrat cu esterul ]
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Aici sunt de acord,dar pe orice flacon exista dozajul recomandat de producator.Parerea mea este ca pt. solubile trebuie dozat la minim,pt. ape nepescuite cu bile undeva aproape de maxim(in functie de timpul de fierbere)si pt ape unde pestele cunoaste bine bilele...dupa reteta :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
DODO27
Mesaje: 126
Membru din: Mie Apr 11, 2007 22:02
Puncte: 0

Mesaj de DODO27 »

poate cineva sa-mi ofere mai multe detalii referitoare la cantitati?voi folosi EA srawberry in loc de ester strawberry.cipibm@ tu ai folosit bile facute dupa aceasta reteta?cate oua sa folosesc /500 g mix? este indicat uleiul tinand cont de faptul ca voi peswcui pe balastiera? pa rece...,dispersie etc
Costin Dorel

iulian staicu
Mesaje: 186
Membru din: Lun Ian 10, 2005 15:20
Puncte: 0
Localitate: constanta

Mesaj de iulian staicu »

nu se calculeaza cite oua la kg de mix . adaugi componente lichide in functie de dosajul per ou , si apoi adaugi mixul peste lichid atit cit intra . ouale nu sunt standardizate inca ( gaina face si mai mici si ...) asa ca .


is

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

In general dozajul aromelor este raportat la un anumit nr. de oua.Dozezi si apoi adaugi mix,framanti pana ajungi aproape la consistenta unei plasteline,lasi aluatul sa se odihneasca intr-o punga aprox. 1/2 ora si rulezi.Atentie mixurile pe baza de seminte absorb in timp scurt partea lichida a compozitiei.Pt acest tip de mix pasta trebuie sa fie putin mai moale inainte de a o lasa la odihnit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”