Crapmania a lansat versiunea 2.0 Beta a site-ului

Comunicate, anunturi si informatii.

Moderatori: Dan Mateianu, gor965

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapmania a lansat versiunea 2.0 Beta a site-ului

Mesaj de Viorel M »

Nu e chiar asa simplu, baza site ului este Microsoft SQL SERVER , iar a forumului este MySql.

crazy crap
Mesaje: 114
Membru din: Joi Feb 23, 2012 1:02
Puncte: 0
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: Crapmania a lansat versiunea 2.0 Beta a site-ului

Mesaj de crazy crap »

merge totul perfect...:D si am IP extern...
intrebarea mea este cat timp va merge in paralel cu vechea versiune? ca sa nu ma loghez in 2 parti intodeauna..:D
cu respect!

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapmania a lansat versiunea 2.0 Beta a site-ului

Mesaj de Viorel M »

Ce anume ? Sectiunea Anunturi sau sectiunea Competitii ?

crazy crap
Mesaje: 114
Membru din: Joi Feb 23, 2012 1:02
Puncte: 0
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: Crapmania a lansat versiunea 2.0 Beta a site-ului

Mesaj de crazy crap »

Viorel M scrie:Ce anume ? Sectiunea Anunturi sau sectiunea Competitii ?
scz pt intarziere...munca.
spuneam ca mie imi merge bine ambele(la rubrica cu anunturi)
cu respect

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapmania a lansat versiunea 2.0 Beta a site-ului

Mesaj de Viorel M »

La 3 saptamani de la lansarea versiunii 2.0, astazi, 2 iunie, am lansat versiunea 2.1 :mrgreen:

Noutatile fata de versiunea precedenta sunt:

In sectiunea Anunturi

- Optiuni de filtrare noi in lista de anunturi:
Tip Oferta (Vand, Cumpar, etc) - a fost cineva aici pe forum care a cerut ceva similar cu acest filtru
Checkbox care filtreaza doar anunturile cu foto - mai multe persoane au spus ca sunt interesate doar de anunturile cu poze.
Sortare dupa 3 criterii

- Feedback vanzare-cumparare + recomandari.
Aveti posibilitatea sa recomandati sau sa NU recomandati un utilizator cu care ati incheiat o tranzactie.
Cum de cele mai multe ori dreptatea este impartita in divergentele dintre doi utilizatori care incheie o vanzare-cumparare,
ne-am gandit ca simpla recomandare sau nerecomandare nu ar fi suficient de relevante pentru un vanzator/cumparator.
De aceea o recomandare(pozitiva sau negativa) trebuie sa fie insotita obligatoriu si de unul sau mai multe feedbackuri cu argumentare,
acuzatul avand si el posibilitatea sa se apere, astfel ramanand la latitudinea fiecaruia sa judece daca o recomandare este justificata sau nu.

Am facut si un demo pe userul Costin Somodea:
http://www.crapmania.ro/anunturi/auto/v ... shi-colt-1
Dupa cum se poate observa, in fiecare anunt exista un link - Vezi feedbackul utilizatorului - care va va duce la pagina in care puteti recomanda
utilizatorul care a postat anuntul sau puteti vedea feedbackurile pe care le-a primit pana in acel moment.
http://www.crapmania.ro/anunturi/feedba ... a-costin-3
Un utilizator poate posta oricate feedbackuri pozitive sau negative la adresa altuia, insa la sumarul de Recomandari fiecare user va fi numarat o singura data.
Un utilizator nu se poate recomanda singur, dar se poate apara postand comentarii, iar feedbackul lui va fi setat automat ca neutru si nu va influenta recomandarile.

- Mesaje private
Similar cu mesajele private de pe forum, nu ar fi multe de spus aici, decat ca pot fi gasite in sectiunea Membri, unde exista Mesaje primite si trimise.
De precizat ca in paranteza este numarul de mesaje care nu au fost citite de catre destinatar. Atat pt cele primite cat si pt cele trimise. De asemenea,
cele necitite apar in lista cu bold.

In sectiunea Competitii
Destul de multe lucruri noi si aici, pe scurt, se pot vedea pestii prinsi de fiecare echipa, pe fiecare cantar (apasand pe cantitatea trecuta in clasament in
dreptul echipei sau pe calitate daca este un concurs pe calitate) si, de asemenea, se pot vedea in tabul Cantar toti pestii prinsi de toate echipele pe toate cantarele.
Competitii precum CN sau Cupa Romaniei nu mai apar in Competitii private, ci in rubrica lor separata (mai jos in menu-ul din stanga).
Avem acum si posibilitatea de a posta comentarii la competitii.
Tot referitor la competitii am observat cateva probleme de design in anumite browsere, probleme pt care ne cerem scuze si pe care le vom remedia in zilele urmatoare.

Stirile
Le-am mutat intr-o sectiune separata, numita Articole. Nu ar fi multe de zis aici, decat ca avem acum posibilitatea de comenta stirile si chiar si fotografiile din
galeria foto. Si asta e valabil peste tot unde avem galerie foto. Adica si la anunturi si la competitii. Doar userii logati pot posta comentarii.

Alte schimbari:
Am intrdus pe prima pagina 2 casute de cautare rapida pentru anunturi si pentru articole. Sper sa va fie utile.
Posibil sa mai fie si alte schimbari care sa imi scape acum. Voi reveni cu detalii.


Mai vreau sa mentionez ca nu am schimbat atat de discutatul captcha de la inregistrare.
Zilele trecute am facut un test pe forum si am lasat ca activarea conturilor noi sa se faca prin email si nu de mana de catre administrator.
Rezultatul ? Forumul a fost invadat de roboti care au postat reclame peste tot. Cred ca ati observat asta majoritatea dintre voi. De ce ?
Pentru ca captcha de pe forum este unul simplu. Asa ca am fost nevoiti sa revenim la vechiul sistem cu activarea conturilor noi de mana.

Prefer un captcha mai greu de citit, iar activarea conturilor sa se faca automat prin email, decat un captcha usor si activarea conturilor sa se faca de mana
cand are administratorul timp. E mai bine asa pt toata lumea.

bebica
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 16, 2012 13:32
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Crapmania a lansat versiunea 2.0 Beta a site-ului

Mesaj de bebica »

Foarte bun sit-ul!Felicitari pentru munca depusa!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comunicate CRAPMANIA.RO”