Fotbal intre pescari

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

corect, dar ti-ar placea sa pecuiesti la Fundulea...

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

sau la Gura Portitei :lol: :lol: :lol: :lol:

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

In materie de pescuit cred ca Fundulea nu este cea mai fericita alegere. Cred ca se poate alege o localitate de pe malul Dunarii (Giurgeni), plina de adanci traditii istorice (locul de nastere al domnitorului Mihai Viteazu) si cu o denumire medievala pe masura si foarte sugestiva.:D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

SA nu zici ca Orasul cu floci ..... :lol: :lol: :lol:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

:D Nu orasul ci Targul de..:D

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Hai ca-i tare rau asta, sa inteleg ca se facea negot cu ..... :?: :lol:

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

La vremea respectiva Targul de Floci era un targ prosper. Denumirea vine de la lana tunsa care se pare ca se comercializa in zona si a carei denumire arhaica era "floci".
Si pentru diversitate o scurta istorie (dar nu dupa cartile oficiale de istorie)
Viatza lui Mihai Viteazu.
- Dupa unii era fiul (natural) lui Patrascu cel Bun cu o Teodora din Targul de Floci (la gura Ialomitei). Patrascu a avut 3 fii si o fiica: Petru Cercel(1583-1585) , Vintila (acesta a domnit 4 zile in mai 1574) si Patrascu , respectiv Maria, toti cu Doamna Voica, din neamul boierilor de la Slatioare.
- Patrascu a murit cu 10 luni inainte de a se naste Mihai
- Petrascu traise din mai 1557 la Ramnic , deoarece era foarte bolnav. A murit in Decembrie. Este greu de crezut ca, fiind bolnav la Ramnic, s-a deplasat pana la Targul de Floci ca sa il conceapa pe Mihai cu Theodora.
- Exista opinii care sustin ca tatal sau ar fi fost Iacob Voda Heraclidul , aka Despot Voda, Domn al Moldovei intre 1561 si 1563, dar acest lucru nu se poate proba. Patrascu a murit in 1557, iar Mihai s-a nascut in 1558. Theodora era sora lui Iane Epirotul, ceea ce confirma originea ei greceasca .Iane Epirotul fusese ban al Olteniei
- Mihai Viteazu s-a nascut pe la 1558,
- Cum tatal sau a murit cu putin timp inainte de a se naste, si-a petrecut copilaria sub indrumarea unchiului sau Iane, negustor bogat care a ajuns capuchehaie (reprezentant diplomatic) al Tarii Romanesti si Moldovei la Instanbul (1587-1594).
- in 1580 se stabileshte in Oltenia si se insoara cu Stanca, nepoata marelui ban Dragomir.
- dregatorii: ban de Mehedintzi (1588), mare stolnic si mare postelnic (1589-1591), mare aga (1592), ban al Craiovei (1593), ajungand astfel sa aiba 129 de sate shi posesiuni in alte 20 de ashezari rurale.

Doamne ce am ajuns sa scriu pe un site de pescuit. Sa vina o data vremea sa iesim pe balta.

PS. Val te rog sa imi ierti faptul ca am postat aiurea fara nici o legatura cu topicul. Macar am fost decent in ceea ce am scris

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

DD pentru noi
este Cioroianu doi!

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Shi de l-am reboteza
Vadim Tudor l-ar chema :lol:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

Prefer sa raman DD.
Nu am veleitati nici de istoric nici de "tribun", nu sunt nici nationalist si nu imi doresc sa fiu nici "sef de palier" :)
Am vrut sa arat ca lucrurile nu sunt mereu ceea ce par a fi.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”