De ce nu posteaza pescarii ?

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

De ce nu posteaza lumea ?

Frica de clasici ?
2
7%
Banalitati ?
2
7%
Ce stiti voi stim si noi !
1
4%
Exista deja o sursa de informatie mai prietenoasa ! Pentru noi e suficient !!
6
22%
Prea sus nivelul . Nu va regasim pe baltile pe care noi pescuim !
3
11%
Sunteti niste betivi notorii cu pretentii de pescari de crap !
0
Niciun vot
Nu va suportam - iubim alt site
2
7%
alte motive
11
41%
 
Voturi totale: 27

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

Patabum a spus
"Pe principiul magarului intre oi, chior in tara orbilor si hainele imparatului, se supara ca zootehnistu' pe sat cand unu cu bataturi in podu' palmei cu urme de lanseta in drill ii trage delicat de socoteala pe principiul du-te bai cu vaca la raze! Da' de citit citesc Dupa, se dau doctori in gasca lor, de le pun aia covorasul rosu cand ies pe strada..."

Cum deosebesti bataturile in podul palmei si urmele de lanseta in drill de bataturile si urmele lasate de alt fel de "cotor" :D
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

DD scrie:...Cum deosebesti bataturile in podul palmei si urmele de lanseta in drill de bataturile si urmele lasate de alt fel de "cotor" :D
Pai, tehnic vorbind, bataturile alea nu le lasa "cotorul" ci "capul" sau "corpul". Si daca ajungi sa ai bataturile alea, tot tehnic vorbind, esti palid tare, mai nene, ca-ti trebuie mult sange ca sa fie atat de tare incat sa-ti faca bataturi :lol: :lol: :lol:

Vade retro, bre, ca ma-ndemni la porcarii in postu' mare :oops:

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

De ce nu posteaza pescarii.

In opinia mea, pe forum trebuie sa fie un 'brain storming'. Intotdeauna mai multe capete vor gandii mai bine decat unul singur. Asa pare 'scanteia'.

Problema este ca in acest caz, toti cei ce participa la discutii sa accepte ca exista si alte pareri, posibil bune, diferite de ale lor. Nimeni nu este detinatorul adevarului absolut. Datorita multitudinii de variabile (unde pescuiesti, natura fundului, adancimi, starea vremii, etc, etc etc...) nu exista solutii unice si doi pescari care sa gandeasca exact la fel. Tocmai de aceea trebuie intelegere, citim, bagam la cap, testam si apoi vedem daca e bine sau rau. Voi cum ati invatat ce stiti ? Nu asa ?

Cum sa mai postezi atunci cand in urma unui mesaj (facut cu bun simt si profi) se gaseste cineva sa te faca de '2 lei'? Pentru ce ? Pentru ca el are alta parere ? Nu asta e ce se doreste (banuiesc) de la acest forum. Nu generalizez, asta s-a intamplat in cateva cazuri. Daca eu am ceva probleme cu unul dintre participanti, nu e neaparat nevoie sa fac 'bla bla' pe forum si sa schimb subiectul topicului, de asta s-a 'inventat' pm-ul si topicul 'liber la discutii'. Ii dau pm si pot sa-i spun acolo ce vreau...

Eu sunt incepator in pescuitul crapului cu metode moderne :lol: . Citesc tot si incerc sa inmagazinez ce consider ca e bun (si aici trebuie sa multumesc celor ce fac eforturi sa tina aceste forumuri si celor ce ne impartasesc din experienta lor) ca apoi sa verific pe balta.
De raspuns o fac numai daca am testat si am experienta, daca nu, mai bine tac. Ce sa raspund daca nu stiu :oops: ??? Si mai am sansa (pe buna dreptate) sa mi-o si fur... :wink: Dar cum spunea si DD, daca nu raspund nu inseamna ca nu citesc TOT ce se scrie.

Cam asta e opinia mea. Sper sa traiesc clipa aia cand o sa pot si eu raspunde la 25% din intrebari.
Dar pana atunci mai e mult si va doresc la toti 'FIR INTINS' si sa ne vedem pe balta.

Va multumesc tuturor, cu stima,
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Vali Vesa scrie: ...daca nu raspund nu inseamna ca nu citesc TOT ce se scrie.....
Foarte adevarat.

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

La punctul 4 cred ca este buba Val,incearca sa dezvolti acolo ceva,de exemplu :
- postari din experientele celor mai buni crapisti;eu nu am vazut pe forum o postare a celor doi campioni de la Sinaia,ma refer la discutii de tehnica.
-postari din experientele crapistilor internationali.

Astea ar putea fi adaugate sub "liber la discutii".
Parerea mea :shock: :shock:


Te salut :!:

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Val,

Nu se intimpla nimic. Se pare ca toata lumea a patruns tainele pescuitului la crap, asa ca discutiile la obiect au disparut.
Tu vrei sa inceapa discutiile meseriasii? Pai astia stiu ce au de facut pe balta. Normal ar fi sa-i provoace cineva pe o tema serioasa, si-ai sa vezi ca vor raspunde. Stiu, se mai baga si neavenitii in discutii, dar asta-i problema ta, ca arbitru.
Alegerea trebuie s-o faci tu. Ori vrei un site cu 500 de indivizi care se balacare intre ei, ori unul cu 100 care cunosc respectul si discuta la obiect?
Eu cel putin nu am mai postat in ultima vreme pt. ca nu am avut la ce, iar atunci cind in sfirsit s-a inchegat o discutie a fost cineva care a dat cu mucii in fasole.(sa nu stergi nimic).
Discutii contradictorii vor fii intotdeauna. Insa una-i confruntarea de opinii intre meseriasi si alta-i interventia neavizatilor care conduc discutia la limita bunului simt si chiar il depasesc. In aceste situatii trebuie sa se simta rolul tau.
Am discutat cu baieti care au scris si pe crap ro si pe crapmania care insa acum nu mai scriu. Stii de ce? De teama de a nu fii luati la misto, de teama de a nu intra in gura cuiva, de teama de a nu fii injurat in postarea urmatoare etc. Sunt baieti din provincie oameni respectosi si cu bun simt care prefera sa citeasca si atit. Daca vrei pot da nume, dar ma tem ca nu ar fii de acord.
Eu consider prietene, ca in primul rind, tu trebuie sa hotaresti ce vrei de la situl asta si-n ce directie vrei sa-l indrepti.
S-au vrei sa vorbesc cu prietenul nostru ZANGULEA sa vina sa faca ordine? :lol: :lol: :lol:
SA AUZIM DE BINE

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Cornelius , dragul meu

stai sa ne lamurim ca lumea a inceput sa creada ca nu sunt multumit de cum merge treaba . Eu am facut acest site pentru a putea da ocazia si celor care au rezultate si pescuiesc extraordinar , sa scrie , fara a fii amestecati in tot soiul de discutii aiuritoare . Ma gindeam ca numarul pescarilor de renume care posteaza va cenzura interventiile neavenite . Chestie care se si intimpla . Problema nu este cu pescarii tari ! Eu le multumesc pentru colaborare . Stiu ce scriu si scriu cind stiu ! Chiar daca ar fii atacati stiu si se cunosc suficient ca sa se apere si singuri .

Problema este ca cei care vor sa invete pescuitul ADEVARAT la crap , se cantoneaza in anonimatul de pe crap.ro - si ramin in continuare la nivel de mamaliga , combinatii aiuritoare , inventii de 2 lei si boilies din srot de floare cu aroma de anason . Asta este problema pe care eu am vrut sa o lamuresc . Adica sa vad care ar fi motivele ca sa preferi un site cu un nivel de informatie mediocru si foarte partinitor . Doar pentru ca cei de acolo au limbaj de lemn in care nu jignesc dar nici nu spun nimic de 3 ani ? De asta am facut sondajul !

Problema acestui Forum altenativ a plecat de la niste constatari personale . Am postat o gramada pe crap.ro si am realizat ca de fapt acolo nu se vrea progres ci doar o egalizare comunista avind drept rezultat acceptarea unui pescuit cu rezultate bune , la ce intra ! Cei care sunt iubiti acolo sunt cei care au avut rabdarea de a nu raspunde "contravintului" . Am realizat ca daca eu , care nu am performantele si vechimea , unor pescari care mai incercau sa scrie pe acolo , simt chestia asta - inseamna ca exista o problema . Am vrut sa dau ocazia unui Forum alternativ in care sa se discute despre pescuitul CRAPULUI - modern si in sistem "catch & release" si nu in "catch & relax" . Eu stiu cel putin 1 persoana la care lumea se inchina pe acolo si care practica acest sistem de relax . Dar asta e alta discutie !!

Cam asta e discutia Maestre - stai linistit ca nu se schimba nimic . Mai bine scriu 10 dar buni decit sa scrie 1000 incepatori . Sau sa scrie si ei dar sa intrebe si sa respecte raspunsurile . Si apropo de asta eu nu am vazut pescari buni care sa se balacareasca intrei ei , altfel decit o fac si pe balta cind se intilnesc . Balacareala asta e un soi de misto care de cele mai multe ori da farmecul discutiei . O sa postez pina la urma pozele alea cu unii din noi la "Ciobanasul" ca sa vada lumea ca indiferent de ce se scrie pe Forum toti suntem prieteni .

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Asta nu inteleg multi Val.
Discutiile contradictorii de pe forum, nu inseamna ca suntem dusmani cind ne intilnim.
Pozele alea ar putea naste alte discutii. :lol: :lol: :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Uite Cornele ca daca au inceput niste discutii - exemplificate si cu poze - lumea se baga . Poate e un prag psihologic care trebuie trecut ! Important
este sa existe si un feedback din partea vizitatorilor pentru nasterea altor teme de discutie .

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Asta astept si eu. Sa fiu provocat.(pe tema pescuitului :lol: )

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”