CORBU MIC- judetul Constanta

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

CORBU MIC- judetul Constanta

Mesaj de Vladut Mateianu »

Am auzit atatea lucruri minunate despre aceasta balta plina de crap, incat nu am cum sa nu doresc sa mai culeg niste informatii !
Si pentru ca se apropie perioada de plecat la mare si eu (inca) mai merg pe litoralul romanesc, as vrea sa il rog pe Vali Vesa sa ne spuna cateva lucruri despre aceasta balta(mai ales ca mi-a zis mie o pasarica ca pe acolo isi face veacul in ultimul timp ! :D ).Sau daca mai sunt pescari care sa poata da informatii.....sa vad daca imi i-au sau nu sculele cu mine ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Daca iti iei scule unde m-ai pui familia? :lol:

danezu
Mesaje: 11
Membru din: Mar Iun 27, 2006 22:34
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de danezu »

plec pe 25 iulie si stau in navodari la 15min de Corbul Mic.
devine interesant subiectul si as fi si eu interesat daca merita sa-mi iau echipament cu mine........
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!

AUGUSTIN DUMITRACHE
Mesaje: 27
Membru din: Dum Ian 01, 2006 23:51
Puncte: 0
Localitate: NAVODARI

Mesaj de AUGUSTIN DUMITRACHE »

corbu mic taxa este de 400 000 si 600 000 de lei la pontoane te duce cu barca si te aduce nu stiu daca sa mai schimbat ceva eu unu nu am mai fost din luna mai si au mai facut o taxa de insotitor de 100 000 parca eu nu am fost cu insotitor si asa nu ma interesat poti sa faci un gratar au si ei acolo de inchiriat gratare dar o sa ma duc sa ma interesez si o sa va dau date exacte
mai este si corbu mare bazinul 3 care a fost populat sisten c&r 500 000 si 800 000 cu 5 kg de peste retinut dar despre aceasta balta ar putea sa va zica domnu vali mai multe ca a fost si repet cuvintele lui "peris in miniatura" o sa fac si eu o iesire dar prin luna august ...eu mai mult ma duc pe lacul razelm ptr ca acolo avem unde sa lasam masina si luam barca la cineva in curte :wink:
puteti sa dati si la mare dupa chefal sau laban cu rima de mare
fir intins si un concediu cit mai reusit :wink:

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Nu este vorba despre Corbu Mic. Corbu Mic e luat de altcineva de mai multi ani si este separat de Corbu Mare.

Mai jos harta cu Corbu Mic (cu albastru) Corbu Mare (cu rosu) si bazinul de care vorbim (cu galben). Mai este un bazin (cu portocaliu) populat cu puiet de stiuca si care o sa fie bazin de rapitor.

Imagine

Dupa cum am mai spus, bazinul este destul de mic dar are crap la greu. Populat cu crap si ten intre 1.5kg si 15kg. Patronii vor sa aduca si cateva exemplare de peste 20kg. Asteptam cu interes.

Pe latura nordica sunt 2 locuri de pescuit, primul dintre ele cu ponton.
Pe latura estica sunt 12 pontoane dotate cu umbrela fiecare.
Pe latura vestica nu se pescuieste iar pe sud vedeti si voi ca este stuf.

Adancimea apei este de 1.5-1.8 metrii, fara structuri majore. Ceva cocioace in stanga ultimului ponton ramase sub apa de la defrisarea stufului din zona respectiva.
Mananca la porumb si la bile (din start). Pana acum rezultate slabe la bile puturoase pe baza de carne (squid, frankfurter) si rezultate foarte bune la fructe si sweet corn.

Drumul de pe dig nu permite accesul cu masina dar exista un ATV cu remorca cu care se cara echipamentul la si de la locul de pescuit.

Initial se pescuia numai pe timpul zilei, 50 ron sistem C&R si 100 ron cu 5 kg de crap in traista. Pestele peste 5kg - se platea diferenta cu 10 ron/kg. Chestia asta s-a scos (asa am inteles) in urma discutiilor cu dl ing Eremia si poate in viitorul apropiat o sa ramana 100% C&R.
Se pescuieste acum si pe timp de noapte dar numai pe baza de recomandare. Bazinul este pazit bine si nu prea poti sa bagi pestele in traista cum se mai intampla prin alte locuri.

Oricum, acum puteti sa veniti linistiti la mare ca aveti unde sa va delectati daca aveti chef.

De la Mamaia mergeti spre rafinaria Midia, la baza podului faceti stanga, din nou stanga peste calea ferata (atentie, chiar trec trenuri pe aici) si poarta e pe dreapta la vreo 400m.

Imagine
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”