Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Accesorii Auto & Camping
http://www.pro-detailing.ro

Moderator: pushtiulk

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pushtiulk
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 178
Membru din: Mar Aug 16, 2011 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Mesaj de pushtiulk »

Tratament Piele Leatherique

Tratamentul Leatherique consta in curatarea si hidratarea obiectelor din piele (tapiterii auto, mobila, harnasamente, etc). Curatarea si hidratarea sunt facute dupa cum urmeaza:

- se aplica pe obiectul din piele solutia Leatherique Rejuvinator Oil; se lasa minim 6 ore pentru ca aceasta sa intre in piele si sa impinga murdaria la suprafata
- murdaria este curatata de pe piele cu solutia Leatherique Prestine Clean;

Tratamentul complet Leatherique este recomandat de 2 - 4 ori pe an. Leatherique Prestine Clean poate fi folosit de cate ori doriti sa curatati obiectele din piele.

Timp de lucru: 1 - 3 ore (fara perioada de asteptare)
Pret: 275 RON (pretul este pentru un interior auto cu 5 locuri)


Detailing Interior

Procesul de detailing interior se realizeaza in urmatorul mod:

- tot interiorul este aspirat;
- tratament tapiterie piele cu solutiile Leatherique;
- curatare & dressing bord, plastice, chedere cu produse profesionale ce nu contin silicon;
- aspirare + curatare portbagaj;
- curatare plafon;
- curatare presuri si mochete;
- odorizare interior;

Timp de lucru: 8 - 10 ore
Preturi: 400 RON (masini cu 2 locuri) / 500 RON (masina sedan) / 600 RON (suv)


Curatare Plafon Auto

- curatare plafon auto utilizand un aparat pneumatic (Tornador Gun);

Timp de lucru: 1 - 3 ore
Pret: 150 RON


Curatare Jante

Curatarea jantelor se realizeaza in urmatorul mod:

- jantele sunt desfacute de pe masina;
- sunt spalate cu solutie speciala pentru curatarea jantelor;
- bitumul este indepartat de pe suprafata jantelor;
- jantele sunt apoi limpezite;
- suprafata jantelor este decontaminata folosing argila (claybar)
- dupa decontaminare, jantele sunt limpezite si uscate;
- pe suprafata jantelor este aplicata ceara Swissvax Autobahn (ceara speciala pentru jante ce contine teflon) sau Smartwax Rimwax;

Dupa acest tratament, la spalarile regulate ale masinii, murdaria si praful lasat de placutele de frana vor fi inlaturate mult mai usor.

Timp de lucru: 2 ore / janta
Pret: 100 RON / JANTA


Daca aveti intrebari nu ezitati sa intrebati aici sau la telefon: 0726.252.583. Atelierul se afla in Otopeni, Ilfov.

Din preturile de mai sus, membrii crapmania.ro beneficiaza de 10% reducere.

Pentru curatarea rulotelor sau a ambarcatiunilor, pretul se va stabili numai dupa inspectie.

Cu stima,
Stelian

PS: Imediat ce vremea imi va permite, o sa fac si un review pentru 2 produse ce sunt foarte bune pentru curatarea si intretinerea barcilor gonflabile si nu numai.

Avatar utilizator
pushtiulk
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 178
Membru din: Mar Aug 16, 2011 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Mesaj de pushtiulk »

Deoarece anul trecut nu am mai facut detailing, pentru a ma putea ocupa de magazinul online, o sa postez pentru moment cateva din lucrarile de acum 2 si 3 ani. Mai jos va prezint un detailing interior la un Kia Sportage. Masina a fost adusa seara la garajul Pro-Detailing. Dupa ce am bagat masina in garaj, m-am apucat de facut poze cu starea initiala:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am aplicat Leatherique Rejuvinator Oil pe toate portiunile din piele ale interiorului (scaune fata, bancheta spate, fetele de usi):

Imagine

Imagine

Pentru un rezultat cat mai bun, Rejuvinator Oil trebuie lasat sa actioneze cel putin 6 ore. Din experienta proprie, am observat ca este foarte eficient daca il las sa actioneze peste noapte, in timp ce masina sta in garaj. A doua zi dimineata, primul lucru a fost sa aplic Leatherique Prestine Clean pe toate portiunile unde aplicasem cu o seara inainte Leatherique Rejuvinator Oil. Am lasat Prestine Clean sa actioneze timp de 2 – 3 min, iar apoi am sters murdaria ce fusese impinsa la suprafata de catre Rejuvinator Oil.

Dupa curatarea portiunilor din piele, tot interiorul a fost aspirat. Plafonul a fost curatat folosind Tornador Gun si Mafra Pulimax (dilutie 1:10). Mai jos, puteti vedea o poza cu o portiune din plafon 50/50 (partea stanga curatata, partea dreapta necuratata):

Imagine

Mocheta a fost curatata folosind aspiratorul injectie / extractie Karcher Puzzi 100 & Mafra Pulimax (dilutie 1:10). Dupa curatarea plafonului si a mochetei, am trecut la curatarea plasticelor si a portbagajului (inclusiv compartimentul rotii de rezerva). Pentru aceasta operatiune am folosit un produs foarte bun 1Z Einszett Plastic Deep Cleaner. Il recomand cand plasticele sunt foarte murdare. Daca aveti doar praf, puteti folosi cu incredere 1Z Einszett Cockpit Premium.

Dupa curatarea plasticelor, tot interiorul a mai fost aspirat inca o data, apoi s-a trecut la aplicarea dressing-ului Poorboy’s Natural Look pe tot ce inseamna plastic din interiorul masinii. Chederele au fost curatate si hidratate cu 1Z Einszett Gummi-Pflege. Geamurile au fost curatate folosind Meguiar’s Glass Cleaner (un produs foarte bun si foarte economic). Toata operatiunea a durat in jur de 8 – 9 ore. Starea finala a interiorului:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Recomand tuturor proprietarilor de autovehicule cu tapiterie din piele, sa nu neglijeze tapiteria daca tin ca interiorul sa arate mereu bine. Daca pielea nu este intretinuta frecvent, va incepe sa crape, iar din acel moment, costurile de refacere a tapiteriei sunt mult mai mari decat intretinerea frecventa a pielii.

Multumesc pentru vizionare!

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Mesaj de popescu59 »

Folosesc toate tratamentele despre care spui tu de 1 an si nu e nici cea mai mica schimbare , in prima faza 1 -2 zile luceste pielea dupa care revine cum erea .
Produsele sunt din SUA si sunt pe categorii, piele , plastic ,inoxuri ,ornamente si genti . Am dat o gramada de bani de pomana sunt apa de ploaie doar se stie ca suntem piata de desfacere.Daca ne vedem pe la vre-o balta am sa ti le arat sunt pe categorii inclusiv cu bureti si lavete de luciu.
Concluzia este ca sunt eficiente doar la ei unde nu se stie ce este ala praf si unde atmosfera nu este atit de poluata.E cam cum ar fi o frectie la picior de lemn.

Avatar utilizator
pushtiulk
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 178
Membru din: Mar Aug 16, 2011 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Mesaj de pushtiulk »

Ce marca sunt produsele tale?


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Avatar utilizator
pushtiulk
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 178
Membru din: Mar Aug 16, 2011 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Mesaj de pushtiulk »

Salut,

Mi-ai spus pe pm ca produsele sunt Smart.com Cand vreau sa intru pe smart.com ma duce pe site-ul oficial al masiniilor Smart, deci nu cred ca este site-ul bun. Nu am de unde sa stiu ce produse folosesti. Toate produsele care lasa un aspect lucios la interior, contin silicon. Eu nu folosesc produse ce contin silicon. Daca ai tapiterie de piele la masina, este indicat sa o cureti si sa o intreti frecvent daca doresti sa o menti in stare buna. Ca si la masini, si in domeniul detailing-ului exista produse bune si mai putin bune. Este decizia ta ce produse alegi sa folosesti, si nici nu incerc sa te conving sa folosesti o anumita marca de produse. Eu am spus pe forum cu ce ma ocup, ma ocup cu detailing-ul de 3 ani, si stiu unde este marketing si unde este treaba buna (cand vine vorba de produse).

Daca vrei sa iti faci o idee, poti citi aceste articole: http://blog.pro-detailing.ro/category/g ... ng/page/11 .

Cu stima,
Stelian

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Mesaj de popescu59 »

ia vezi smartwax.com te ajuta ? si fa si compartie .

Avatar utilizator
pushtiulk
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 178
Membru din: Mar Aug 16, 2011 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Mesaj de pushtiulk »

Produsele Smartwax sunt foarte bune, le comercializez si le si recomand. Depinde de fiecare daca vrea sau nu sa isi ingrijeasca masina, sau cum sa isi ingrijeasca masina.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
pushtiulk
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 178
Membru din: Mar Aug 16, 2011 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii Detailing Auto & Rulote & Ambarcatiuni

Mesaj de pushtiulk »

Detailing Interior SL65 AMG:

Starea initiala:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Rezultat Final:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Produsele folosite: Leatherique Rejuvinator Oil & Prestine Clean (pentru piele), 1Z Einszett Cockpit Premium (plastice + navigatie), 1Z Einszett Gummi-Pflege (chedere), Mafra Pulimax + Tornador Gun (mochete), Poorboy's Natural Look (dressing plastice).

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PRO DETAILING”