LOC " FIERBINTE" ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

LOC " FIERBINTE" ?

Mesaj de viorel doloc »

Anul trecut, intr-o partida de pescuit de week-end, pe o balta salbatica din SIBIU. Patru lansete, fiecare aruncata in fata unei structuri(agatatura)la aproximativ 50m, nadire moderata(4-5 mingi pe fiecare lanseta),la 1-1,5m in fata structurii,distanta la care au fost plasate si monturile, iar intre lansete: 1-2= 2m, 2-3=8m,3-4=4m,aproximativ.Prima prezentare, la lanseta 1 - crap 3 kg, o arunc in acelasi loc(aveam reper) si in 30min., a doua prezentare - crap 3,5kg, o arunc in acelasi loc(dupa cateva incercari) si dupa cateva ore apare si al treilea crap si ultimul in acea partida- 4,2kg.Mentionez ca toate cele patru lansete au avut monturi si momeala identice iar locul unde au fost cele trei prezentari avea o suprafata foarte mica(cat capacul de la o galeata de 10 kg.).Considerati ca este vorba despre un "LOC FIERBINTE"? DVS. cum procedati in gasirea acestor locuri fierbinti?Multumesc anticipat.

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

Exact

Mesaj de PANAIT CEZAR »

Se intimpla des acest lucru.Chiar in aceasta toamna ,pe Bazinul Mare Sulina, o singura lanseta avea trasaturi ,pe o anumita structura.Daca nu le-am foit pe celelalte de ma dureau miinile.De fapt ,pe acea structura,am scapat si crapul cel mai mare.
Alaturi,la colegul meu de pescuit,tragea tot intr-un singur loc,dar ii scapa pe majoritatea pentru ca acolo era o agatatoare.
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Buna intrebare !
Poti sa "banuiesti" niste locuri bune in urma "pipairii" fundului cu pb. de sondat, dar de multe ori doar hazardul te face sa nimeresti exact locul dorit !
De multe ori insa se intampla sa descoperim un asemenea loc, sa prindem 2-3 pesti la rand si apoi sa inghesuim acolo 3-4 lansete(monturi, bineinteles). Stiti ce se va intampla ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

LOC " FIERBINTE" ?

Mesaj de viorel doloc »

Prezentari - ZERO! Dupa al doilea crap scos din "locul fierbinte", mi-am dat seama ca este un loc productiv si m-am mutat cu celelalte trei mai incolo, incercand cu acea lanseta un pescuit de tip "unul cate unul '' si asa a mai aparut un crap.

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

LOC " FIERBINTE" ?

Mesaj de viorel doloc »

Vreau sa abordez in vara acest loc ''fierbinte", exclusiv la crap mare (exista in aceasta balta salbatica si de 10...15kg). Ce imi recomandati, ca strategie de nadire si prezentare a monturii, avand in vedere ca balta nu este invatata pe bile, dar eu vreau sa-l incerc cu ele si sa renunt la pastura,seminte si porumb(inclusiv la cel de pe firul de par ).Am eu ceva idei, dar vreau sa aflu si parerea dvs.,penrtu a alege o varianta cat mai buna.Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
freecarp
Mesaje: 62
Membru din: Mar Ian 24, 2006 22:37
Puncte: 0
Localitate: Gummersbach

Mesaj de freecarp »

de recomandat ar fi:
la fiecare partida sa nadesti si cu bile(nu multe, o mana buna ajunge)
bilele sa aiba cel putin 40%faina de porumb!
si o mana de pelete de porumb ar fi recomandat.
bilele sa fie solubile la inceput, asa poti fi sigur ca nu o sa mucegaiasca pe fundul apei!
daca folosesti boilies normale atunci eu nu as nadi doar cu saculet solubil!
daca crapul nu accepta boiliesu si mucegaieste pe fundul apei , risti sa strici locul ptr. o perioada de timp.

dar aste e numai o parere personala, sa vedem ce spun si altii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Obligatoriu pelette CSL. Nadire cu boilies solubil si eventual bucatele de tari(amestecate impreuna cu peletele csl si stropite cu csl lichid inainte de nadire) . La carlig, nada cat mai discreta si nu exagera cu marimea.
La fel, nu trebuie exagerat nici cu nadirea...decat daca ai folosi seminte(dar ai zis ca vrei sa renunti la ele). Teoria preocuparii a lui Ken Townley.
Tu cum te-ai gandit ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

LOC " FIERBINTE" ?

Mesaj de viorel doloc »

Mersi Vladut. Eu m-am gandit la trei variante. 1:saculet cu pelete csl si cateva bile de 16 taiate pe jumatate, iar pe firul de par, bila asemanatoare pusa in "fluture". 2: saculet cu pelete de peste(14 mm) si cateva bile de 14, iar pe firul de par o bila bine dipuita(atract-peste, ...amino,betaina etc) tot de 14. 3:saculet cu bile solubile stropite cu csl inainte de aruncare (8-10 buc de 18) iar pe fir o bila de 14 dipuita in csl.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”