Amestec seminte

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

florin-v
Mesaje: 89
Membru din: Mie Ian 17, 2007 15:49

Amestec seminte

Mesaj de florin-v »

La amestecul de seminte eu folosesc si ceva porumb de floricele si alb si rosu ! Ce vreau sa va intreb este daca sa fierb porumbul cu aroma cu tot sau sa-l pun la inmuiat cu tot cu aroma dupa care sa-l fierb? Cum credeti ca este mai bine?
" NU MARI, DA RARI "

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

lasa semintele la inmuiat 24 de ore, dupa care fierbe-le putin ( o juma' de ora) lasa-le sa se raceasca, apoi adauga aroma sau alti aditivi.
cand le pui la inmuiat, atentie sa aiba apa suficienta!
The One Team

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

seminte

Mesaj de cipica »

...si recipientul sa fie suficient de mare pentru ca aproape isi dubleaza volumul :wink:

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

In cazul porumbului de floricele, cred ca e nevoie de mai mult de o zi pentru inmuiere ,cu zaharul de rigoare. Iar daca poti sa-l fierbi intr-o oala sub presiune ar fi si mai bine, mie mi se pare ca nici nu-i mai trebuie vreo aroma.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Eu am avut cateva surprize neplacute legate de zahar, insa doar atunci cand l-am folosit in exces pentru inmuiere. La o galeata de 10 l de apa cu porumb nu pun mai mult de o mana de zahar, altfel boabele vor ramane tari si inchircite, demai absorbind apa cum trebuie. De obicei, prefer sa preumectez porumbul doar cu putina sare aca mai apoi, la fierbere cand porumbbul incepe sa miroase a "bob dulce" sa adaug zahar, oricat vreau. O alta alternativa, care mie mi se pare superioara e cea in care scot semintele fierbinti si le amestec cu miere, ce se va topi si va acoperi boabele cu un strat de aroma si dulceata, care va actiona mult mai repede in apa. Ma rogm tactica asta nu se poate limita doar la miere... se pot pune peste boabele fierbinti tot felul de mizerii , incepand cu batranul CSL, trecand prin condimentre ca ardei iute pisat pana la o sticla de rachiu de drojdie, puturos. Inchizi capacul bine si amesteci din cand in cand. Daca vrei, poti congela dupa racire boabele si inainte de a le decngela poti adauga in punga inca inghetata orice vrei tu, de la arome, pana la atractanti sau licid de frana daca asa vrei tu, ideea fiind ca in timpul dezghetului, boabele , dupa ce au pierdut lichid in timpul inghetului ( se sparg lanturile celulare si devine "buretos, , asemeni unui calup de mamaliga sa zicem pe care o dezgheti) au tendinta de a se rehidrata in disperare.

Treburile astea sunt valabile pt toate semintele, cu diferenta ca timpii difera de la un tip de seminte la altul. O alta chestie desteapta e ca pentru a avea un amestec de seminte bun tre sa ai cat mai multe minunatii in el, cat mai multe marimi, cat mai multe texturim cat mai multe culori... si cu cat mai multe si mai mici , cu atat mai bine. Vezi teorie preocuparii a lu' Mos Townley :wink:
Legio - Patria Nostra !

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

Exact

Mesaj de PANAIT CEZAR »

Legio 1083,cred ca te-ai cam grabit cu tastatura si ai atribuit Teoria Preocuparii lui Ken Townley,cind de fapt aceasta teorie este stabilita de Rod Hutchinson.Se intimpla si la case mai mari,deci nu mi-o lua in nume de rau ca am facut aceasta corectura.Cred ca aceasta greseala nu avea ce cauta pe un site de profil.
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@legio

aici te-a ars rau - dl Panait ! Cam are dreptate .

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Manca probabil seminte in timp ce scria,era foarte preocupat si a gresit. :lol:

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Neeeeeeeee.... :lol: eu din gura lu' tata Ken am auzit-o... lui i-o pun in carca! :wink:
SI intr-adevar , daca stau bine si-mi aduc aminte in articolu ala avea si Rod o poza cu 2 crapi in brate ( pusi pe o panza de sac :lol: ) despre care spunea ca erau prinsi pe un pat de canepa asa ca s-ar putea s-aveti dreptate.
Parca asta mai conteaza... cine-a fost mai intai, oul sau gaina. Mie imi place omleta si atat. :D
Legio - Patria Nostra !

dinulaurentiu
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 28, 2008 13:52

Mesaj de dinulaurentiu »

Vreau sa intrb si eu ce se intampla daca nadesti cu canepa nefiarta si neinmuiata. Are vre-un efect???

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”