O partida pe Floarea Popestului

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de DumiD »

Dupa un esec usturator la Tibrinu saptamana trecuta am decis sa ma intorc pe o balta aproape de casa si cu populatie mare de crap sa-mi ling ranile. Pentru ca am pescuit de multe ori pe aceasta balta am cam invatat locurile unde mananca mai bine, asa ca am sunat de luni sa fac rezervare, la foisorul 4.
Joi la ora 6 eram pe balta. Prima surpriza : nimeni pe balta mai putin foisorul 4 care era ocupat. Dupa circa 10 minute apare si paznicul. Il intreb ce s-a intamplat cu rezervarea si-mi zice ca lui nu i-a zis nimeni nimic, si ne roaga sa pescuim in alt loc ca sa nu-i deranjeze pe domnii care ajunsesera si ei inaintea noastra cu 15 minute si se asezasera la 4. Accept sa ne stabilim la foisorul 3. Cum la ultima partida pe aceasta balta,pe data de 30 aprilie am asistat la pregatirile administratiei pentru afluxul de clienti de pe 1 mai, cu tuns iarba, igienizare si HRANIT INTENSIV pestele l-am chestionat pe paznic prieteneste cum isi mai asteapta clientii zilele astea, hranind pestele vinerea? Mi-a raspuns nonsalant ca pestele nu este hranit decat luni,marti,miercuri si joi. In acel moment am avut un moment in care am vrut sa fac cale intoarsa insa m-am razgandit, gandindu-ma la partidele frumoase care le-am avut in trecut aici.
Ne-am asezat la foisorul 3 si am facut 2 paturi de nada,unul in fata la circa 30-40 de metrii format din groundbait pe baza de seminte,ttx si spartura de porumb peste care s-a pescuit pe el,la dreapta lui si peste el la 50-60 de metrii cu porumb flotant si cu porumb nou,direct de pe stiulet si un alt pat de nada la aproximativ 100 de metrii inspre dreapta, spre tasnitoarea din mijloc,din 1 kg de 1016 tari si juma de kilogram de solubile tot 1016. peste acest pat s-a pescuit cu bile tari dipuite 1016 si cu bile critic echilibrate 1016 in combinatii cu pop-uti 1016, pesca, ananas si pop-uri fluo albe din nuca de cocos de la Dynamite. Rezultatul a fost acelasi ca la tibrinu, un mare 0. Partenerul meu, care a pescuit cu porumb a reusit sa scoata din apa 2 ciortani cam cat un pachet de Dunhill lung, la o montura facuta pe balta cu singurul ac nr.14 din trusa,ramas din greseala in echipamentul de crap. Am facut acest experiment pentru ca vroiam sa vad daca si ciortanica cat palma era satul, pentru ca in trecut erau ca piranha,devorau tot.
Domnii care s-au asezat pe locul rezervat de noi au avut un pic mai multa stiinta a pescuitului decat noi, si au reusit sa puna pe saltea un "crap" care se apropia de 1 kg + inca vre-o 3-4 pachete de Dunhill lung.
La plecare am intrebat-o pe domnisoara care ne-a luat taxa in legatura cu hranitul pestelui si mi-a zis ca saptamana asta nu i s-a dat de mancare. In timp ce plecam am mai apucat sa vad 2-3 angajati la pontonul acela cu scara cum pregateau 3-4 saci plini cu mancare.
Concluziile le trageti voi, eu le-am tras pe ale mele. In rest personalul civilizat,curatenie desavarsita, bon pe casa de marcat, atitudine occidentala - mai putin cu rezervarea, ca intotdeauna.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Lao »

Acum nu te supara ca-ti spun, dar daca ai sunat din timp si ai rezervat foisorul 4 si dimineata l-ai gasit ocupat, nici mort nu mai pescuiam aici. Ma duceam mai sus cativa km la frumusani si dadeam in garlele alea decat la indolentii astia.
Poate ne explica dl Vrabie cum e cu pescuitul pe floarea popestiului ca acum cateva zile ii mergea mana la reclama si poze cu pesti....

Avatar utilizator
Edi Vrabie
Mesaje: 65
Membru din: Dum Aug 01, 2010 18:26
Puncte: 0
Contact:

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Edi Vrabie »

Lao scrie:Acum nu te supara ca-ti spun, dar daca ai sunat din timp si ai rezervat foisorul 4 si dimineata l-ai gasit ocupat, nici mort nu mai pescuiam aici. Ma duceam mai sus cativa km la frumusani si dadeam in garlele alea decat la indolentii astia.
Poate ne explica dl Vrabie cum e cu pescuitul pe floarea popestiului ca acum cateva zile ii mergea mana la reclama si poze cu pesti....
Regret incidentul cu rezervarea locului (sigur nu se va mai intampla), iar pt. Domnul Lao in special - eu am fost in concediu in ultima luna, dar sunt pescari care frecventeaza balta si au si capturi.
PS. dimineata pe racoare.......o captura superba prinsa astazi 22.08.2013 de Vlad Ionut , doar 9kg, felicitari !!!
In curand discutii despre nadele si monturile folosite pe Floarea Popestiului pe forumul baltii.
Fişiere ataşate
Vlad I.jpg
Vlad I.jpg (209.07 KiB) Vizualizat de 2490 ori

chub
Mesaje: 306
Membru din: Lun Ian 30, 2012 22:18

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de chub »

o balta de tot cacatu, la fel si administratia!

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Madalin Dirla »

chub scrie:o balta de tot cacatu, la fel si administratia!
Administrtia chiar este de cacao......de balta nu pot spune nimic fiindca nu am mai calcat pe acolo de 2 ani......dar pot spune ca la bila de 24 tare se lua ciortan de maxim 500 gr.....concluziile le trageti voi referitoare de balta.

Avatar utilizator
Edi Vrabie
Mesaje: 65
Membru din: Dum Aug 01, 2010 18:26
Puncte: 0
Contact:

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Edi Vrabie »

Pescar de Net

E greu...
23.08.2013
Fişiere ataşate
alin2308.jpg
alin2308.jpg (55.85 KiB) Vizualizat de 2402 ori

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de DumiD »

Foarte frumos doar ca pestele de mai sus a fost prins noaptea din ce vad in poza cand pescuitul este INTERZIS.

Avatar utilizator
Edi Vrabie
Mesaje: 65
Membru din: Dum Aug 01, 2010 18:26
Puncte: 0
Contact:

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Edi Vrabie »

DumiD scrie:Foarte frumos doar ca pestele de mai sus a fost prins noaptea din ce vad in poza cand pescuitul este INTERZIS.
Cu recomandare se poate pescui si noaptea.
Un romanesc prins la bila de 24 azi 25.08.2013 de catre "Kepsa"
Fişiere ataşate
kepsa1.jpg
kepsa1.jpg (125.23 KiB) Vizualizat de 2336 ori

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Marian Constantin »

Felicitari Kepsa !!
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

robert 82
Mesaje: 56
Membru din: Vin Dec 28, 2012 19:45

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de robert 82 »

chub scrie:o balta de tot cacatu, la fel si administratia!
confirm, este greu insa sa o numesti si balta, este o baltoaca in care un pescar bun arunca din toate locurile pe malul opus.
este balta de undita dar cu asemenea comportament fata de pescari ma indoiesc ca revine cineva si a doua oara ! :oops:
Vancea Robert

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”