Boiliesuri penru peste mare ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de zfcristian »

Vasile.P scrie:
cipica scrie:''Prinderea de "peste mare" este o rezultanta a mai multor factori: durata a partidei, strategii de localizare, strategii de nadire, montura, noroc (de foarte multe ori) etc''

primul si cel mai important factor este locatia. daca stii cu siguranta ca balta adaposteste crapi mari, cu strategia corecta si niste boiliesuri pe placul lor ai toate sansele sa ii prinzi, asta daca acorzi suficient de mult timp urmarind pestii mari.
descrie-ne te rog experienta de pe Siclau, unde am vazut cateva exemplare interesante scoase la poze. Cat ai nadit, ce fel de forfac ai folosit? si alte secrete (daca vrei sa le impartasesti cu noi). Mersi
http://www.crapmania.ro/articole/balti- ... iulie-9452

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de petre iulian »

cata79 scrie:Boiliesuri penru peste mare ?
ma refer doar la peste mare nu la cantitate
----------------

nu cred ca exista un boilies NUMAI pentru peste mare dar un boilies de calitate tare cu o strategie de nadire buna poate transforma un boilies bun intr-o momeala mai prinzatoare referitor la pestii mari .

Nu mai pun la socotela ca balta trebuie sa aiba si pesti mari si locul in care pescuiesti tine si peste mare ....

o sa/ti dau trei exemple
-anul trecut la etapele de pe Sarulesti clubul nostru a pescuit cu bile concepute de Bogdan Dragan si in etape diferite si echipe diferite au reusit ca captureze cei mai mari crapi +20 kg . Stategia de nadire comuna si bilele au fost castigatoare zic eu ...

-anul asta la Corbu clubul nostru a pescuit cu bilele 4CARP la C.N a avut media ce/a mai mare pe balta ,la Cupa Dobrogeana tot pe Corbu au fost doua echipe care au pescuit cu bilele 4CARP si au avut iar media ce/a mai mare dar si cantitate (loc 1 si 2 ).

-La ultimul concurs de pe Moara echipa Green Lake au castigat locul 1 la calitate dar si 1 la cantitate cu acelas tip de bile si consider ca pontonul 2 unde au pescuit este mult sub valoarea altor locuri .....

Cum am zis daca nu ai o strategie buna de nadire si abordare NU cred ca exista o bila numai pentru pesti mari ....bile de calitate insa exista :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Albert »

ionut72 scrie:Zii ca n-ai ajuns la aceeasi concluzie! :)
Mi-am scris parerea in prima pagina a acestui topic. Nu mi-o schimb :)
Pan' la urma vad ca se evidentiaza "reteta" corecta: loc+strategie+bile de calitate => sanse mari sa prinzi dulapi.
Bine, in loc de "bile de calitate" mai de succes ar fi "bile in care ai incredere" da' deja ducem discutia pe alte cai si culmi care nu fac obiectul fildtestarilor si vanzatorilor :lol:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

bile de calitate insa exista :wink:
Da, numai ca sintagma trebuie tradusa: "de calitate" nu spune prea multe. Bile prinzatoare in care tu ai incredere e mult mai corect, zic eu.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Sebastian_Bazuk
Mesaje: 84
Membru din: Mie Oct 12, 2011 15:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Sebastian_Bazuk »

in conditiile unui fir de par cu lungimea egala sau mai mare de 5-6 cm

Te referi la distanta dintre carlig si bila sau la lungimea totala a firului de par de la carlig?
Cred in Dumnezeu nu in ceea ce spun oamenii despre Dumnezeu!

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de atb333atb »

Deci la capitolul bila / montura nu mai putem lucra deloc? is curios cati dintre voi ar incerca asa macar de dragu subiectului sa pescuiasca in urmatoarea partida cu 2 pelete de 40 mm pe firul de par sau bile chiar mai mari. Eu nu zic ca e ceva de facut! dar se poate face... de dragul incercarii sau al selectiei, ca ciortani cu mingi de tenis in popou nu prea am vazut. Sigur rata "monstrilor" de pesti 20+ va scadea, in loc sa prinzi 1-2 pe an o sa prinzi 1-2 pe viata cu strategia asta dar ecuatia bila mare-peste mare este valabila aici; chiar daca nu este de dorit si mai bine punem una de 16 cu pop-up de 12.
Stiu ca suna a pescuit pe forum nu pe lac dar nu m-am putut rabda sa nu dau exemplu asta. Prea multa incapatanare in forum. La orice capitol acordam importanta ne poate ajuta in selectie. Absolut orice si aici is curios cine imi da un exemplu si o sa incerc sa dau un contra exempu corect.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

Te referi la distanta dintre carlig si bila sau la lungimea totala a firului de par de la carlig?
Ma refer la lungimea firului de par, fara diametrul bilei/bilelor (deci distanta dintre curbura carligului pana la bila). Cu 2 bile de 24, de exemplu, inseamna cam 10 cm lungimea totala a firului de par.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Catalin Bujita »

Stii ce este culmea? Cei mai mari pesti i-am prins la bile de 10 si 14.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de DumiD »

Catalin Bujita scrie:Stii ce este culmea? Cei mai mari pesti i-am prins la bile de 10 si 14.
pai de ce e culmea?credeti ca pesti mari cauta scoici si larve mai mari? au cu totii cam acelasi meniu. pescuind cu bile mai mari nu prinzi neaparat pesti mai mari cat ii elimini pe aia mici. dar pestele prins cu o bila de 24 100% ar fi pus gura si pe o bila de 10, doar ca sansa ca el sa ajunga la bila aia de 10 scadea.

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Nu am crapi foarte mari prinsi, pescuiesc exclusiv de placere dar am prins cateva exemplare de 16-17 kg pana acum.
Ce a functionat la mine.....
1. Localizarea - am prins acelasi crap la interval de cateva saptamani si/sau 1 an in acelasi loc, sunt teritoriali. Nu functioneaza in 100% din cazuri dar nici pescuitul nu este matematica,
2. Nadirea izolata - pescuit plantat cu pelete mari, boiles-uri sparte de diverse arome solubile si tari - in general o nada mai putin aromata formata din sparturi mai mari, faina de peste etcc. Eu le spun farfurii de mancare :) ,
3. Bile duble pe firul de par - 2x 20, 2 x24, 1 bila tare si un pop-up, 1 tare si una solubila. Bilele tari fac o selectie mai buna - trasaturi mai rare si exemplare mai mari,
4. Calitatea bilelor folosite ...greu de dat exemple insa ce-mi trece prin minte acum (Tecni Spice 24mm -Nutra, 220 Bogdan Dragan 24mm, Source Dynamite Baits 24mm, Squid Octopus SBS-Eurostar 20mm )
Nume utilizator schimbat din Friday

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”